Erf trofee 2000 De boom in 4-2000 door Frans Rothuizenbestuurslid Boerderijenstichting Zeeland Naast de hiervoor beschreven prijsvraag 'erfgoed al goed' liep er tegelijkertijd nog een prijsvraag: de tweede uitreiking van de trofee voor het mooiste boerenerf van Zeeland. Als bestuurslid van de Boerderijen stichting Zeeland werd ik uitgenodigd om plaats te nemen in de jury voor de Erftrofee 2000. Andere juryleden waren Mieke van Nieuwenhuijze namens ZLTO en Rudie Geus namens Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Wij moesten een keuze maken uit 25 inzendingen, verspreid over heel Zeeland. De meeste inzenders hadden hun uiterste best gedaan om hun erf zo goed mogelijk te promoten met ondermeer situatietekeningen en foto's. Bij SLZ was over veel erven al een redelijke kennis aanwezig door bezoeken die daar in het verleden al eens waren gebracht en adviezen die waren gegeven. De jury kon zodoende vooraf al een tamelijk goed beeld krijgen waar de Erftrofee met een geldbedrag van 2.500,- en de prijzen voor de overige drie winnaars van ieder 2.500,- naar toe zouden gaan. Bezichtiging Om daar meer zekerheid over te verkrijgen besloten wij een aantal erven op Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen te bezoeken. Wij troffen echte boerenerven aan waar nog veel gebeurde, waar het boerenbedrijf er gewoon nog was, maar ook verstilde erven met weinig bedrijvigheid. Wij zagen prachtige erven met vaak oude beplantingen, goed onderhouden, een lust om te zien. Er waren ook erven in wording waar kosten noch moeite gespaard zijn om van weiden lust oorden te maken. Waar ik als bestuurslid van de Boerderijenstichting met name naar keek waren de gebouwen, in relatie met de erven. O.a. hoe origineel zijn de gebouwen, hoe worden zij gebruikt, is er sprake van verantwoord hergebruik, hoe is het onderhoud, is nieuwbouw gerealiseerd met respectvoor het reeds bestaande? Het was ontroerend om te ervaren hoe eigenaren verhaalden over hun erven, over de moeite die genomen wordt om het erfgoed in stand te houden en over de voldoening die dit geeft. Discussie Zonder dat er veel discussie nodig was waren de juryleden het er snel over eens dat de erfgoedtrofee naar Zonnemaire zou moeten gaan. Over de toekenning van de overige drie prijzen werd nog gediscuteerd. Moet een boerderij die in feite aan het boerenbedrijf is onttrokken in aanmerking komen voor een prijs en moet een woning waarin kunststof kozijnen worden geplaatst ter vervanging van de versleten oude kozijnen kunnen meedingen? Wordt een mooie boerderij met een rommelig erf hoger gewaardeerd dan een rommelig verbouwde boerderij met een mooi erf? De tijd begon te dringen en er moesten knopen worden doorgehakt. De boom m 4-2000 Dat resulteerde in de volgende keuze: - de boerderij'Soekowono'van de familie Lindenberg aan de Postweg 26 in Kapelle voor de kwaliteit van de gebouwen en het erf. Het gaat hierbij om een levendig bedrijf dat nog volop functioneert. - de boerderij van de familie Buysse aan de Maagdenweg 1 te Aardenburg waar met name de beplantingen rondom de boerderij een grote rol speelt. Het agrarisch bedrijf functioneert nog steeds, de sfeer op het hof is al een beetje Belgisch en dat is gezellig. - De boerderij 'de Tien Gemeten' van de heer Schmid aan de Tolhoekweg 1 te Oudelande. Deze laatste wordt niet meer als agrarisch bedrijf benut en dat merk je wel want het is er wat stil en het is er ook niet rommelig. Toch meende de jury de inspanning van de heer Schmid te moeten belonen voor zijn geweldige inzet om zijn hof te behouden. Geen moeite is hem te veel en plannen voor een nieuwe bakkeet kunnen hopelijk binnen niet al te lange tijd worden gerealiseerd. En dan de hoofd prijswinnaars: Anja en Gilles van der Bijl, eigenaars en bewoners van 'De Zonnehoeve' in Zonnemaire. Trots namen zij hun prijs, uitgereikt door de commissaris van de koningin, Dhr. W.T. van Gelder, in ontvangst en terecht! Zoals gezegd was de jury het gauw eens over de toekenning. Als je aankomt bij "De Zonnehoeve"dan wordt je ontvangen en gevangen door een statige oprijlaan met links de voorname woning en rechts het net gerestau reerde voorname hondenhok. Dan buigt de laan een beetje naar links en plotsklaps ervaar je de zwarte, monumentale, wit-belijnde Zeeuwse schuur en de overige gebouwen. Een echte verrassing!! De wagenschuur werd, met behoud van de oude elementen, verbouwd tot een uitstekend toiletgebouw voor de minicamping en in het voorste deel van de grote schuur zie je nog restanten van oude aandrijfwielen. Hoe makkelijk was het geweest om dat oude, in onbruik geraakte ijzer mee te geven aan de ijzer-agrarier. Hier is het gewoon bewaard gebleven als aandenken aan hoe het vroeger ging. Een heel klein monumentje dus! De piezel, hoewel niet meer in gebruik, staat nog overeind en dat geldt ook voor de varkenshokken. En achter de oude gebouwen de nieuwe loodsen, ruim en goed te gebruiken. Recent werd een van de loodsen, die een verfbehandeling nodig had en die groen van kleurwas, zwart geschilderd en uiteraard werden tevens de twee witte lijnen in de juiste maten aangebracht. Een siertuin en een moestuin met oude moerbeibomen ontbreken natuurlijk niet en bij de oude vaete scharrelen de eenden. Een weitje met hoogstamfruitbomen is 's zomers onderdeel van de mini- camping. Je moet vroeg reserveren wil je daar je vakantie kunnen doorbren gen. Dan zijn de mensen van de tien vaste staanplaatsen bevoorrecht. Die staan wat verderop, ieder op z'n eigen veldje, dus volop privacy en altijd weten datje naar je eigen plekje kan. Wat mij bij 'de Zonnehoeve' zo trof zijn de gastvrije bewoners, echte ondernemers die keihard moeten werken en die, met veel inzet, hun boerderij in stand houden. De zorg die besteed wordt aan gebouwen, hof en camping is buitengewoon. Geen wonder dat er mensen in de rij staan die daar willen kamperen. Anja en Gilles van der Bijl hebben het predikaat Erftrofee 2000 meer dan verdiend! Ze zijn waardige opvolgers van de familie Polderdijk van "Nieuw Lands Rust", te Nieuw- en St. Joosland, die de trofee in 1997 wonnen.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 6