De boom m 4-2000 Daar wordt de noodzaak om de veiligheid te verhogen zichtbaar. We kunnen hier gezond verstand aanwenden (bv werken met waadpak, dan touw in de directe omgeving voor iedereen zichtbaar aanwezig) en we hebben te maken met wettelijke voorschriften (bv werk aan doornhaag, dan veiligheidsbril). Risicoinventarisatie is het middel om zichtbaar te maken waar verkleinen van risico's nodig is of niet. Een veiliger werkdag kan beginnen met de selectie van een project voor de groep die het uitvoert. Werken aan de weg kan bv beter niet met kinderen, achterstallig onderhoud (met motorzaag) beter door geschoolde doordeweekse ploeg, geen grote groep op klein project. Verder kan de werkverdeling de veiligheid verhogen; bij knotten de 'buurbomen' vrijhouden; geen wilgep.oten maken op plek met gevaar voor vallend hout. Met daarnaast goede afspraken omtrent waarschuwen voor vallend hout (nu vaak te laat) kan gevaar weggenomen worden waardoor de noodzaak voor een veiligheidshelm vervalt. Bij het werken met scholen en scouts is van belang vooraf duidelijke afspraken te maken over verantwoordelijkheid en taken. In het algemeen kan gelden dat de lokale coördinator verantwoordelijk is voor een geschikt project en werkinstructies vooraf en tijdens het werk; de groepsleiders van school en scouting ervoor verantwoordelijk zijn dat de kinderen de instructies opvolgen en het werk volgens afspraak afronden. Ook de EHBO-taken liggen in principe bij hen. Voor de groepen in het vrijwillig landschapsbeheer is het wenselijk dat in kaart wordt gebracht wat er aan vaardigheden en diploma's reeds aanwezig is in de groep en of en hoe deze ingezet kunnen worden. Zo wordt tevens duidelijk wat gedaan moet worden om aan arbo-verplichtingen te voldoen. Middels korte cursussen, bv levensreddende handelingen, door SLZ aangeboden, kan in lacunes worden voorzien. Waar is het touw? R 12 Dit is al aardig professioneel! Bij ongevallen is het voorts van belang een hulpdienst juist en snel te kunnen informeren over de lokatie in kwestie. Een gsm kan een belangrijke schakel vormen in nood; binnen de groep zou duidelijk moeten zijn welke mensen deze schakel willen zijn met bijbehorende verantwoordelijkheid een opgeladen batterij te hebben. De boom in 4-2000 Bovenstaande is bedoeld als een eerste stap op weg naar veiliger vrijwilligerswerk. Omdat dit in Zeeland mogelijk lijkt is in eerder genoemd overleg besloten zoveel mogelijk collectief te doen (bv toetsing door arbodienst van risicoinventarisatie en - evaluatie). SI_Z probeert hierbij een voortrekkersrol te spelen en zoveel mogelijk bruikbare informatie en hulpmiddelen aan te reiken, van veiligheidsbril tot "registratieformulier. Provinciaal en landelijk wordt nog gewerkt aan aspecten van de arbowet die niet éénduidig zijn en om interpretatie vragen voordat ze in werkbare praktijk kunnen worden omgezet. Al met al is onze indruk dat met enige inspanning van alle betrokkenen, met hun onderscheiden verantwoordelijk heden, de veiligheid van het beheerswerk stap voor stap op het hogere arbopeil gebracht kan worden. /j

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 8