Herstel knotboomdijken westkant Noord-Beveland De boom in 4-2000 door Anton Klijnsmit (stagiair van M.B.C.S. Velp) en Rudie Geus (SLZ) Knotwilgen en -populieren waren er vroeger volop te vinden op de dijken in de Noord-Bevelandse polders. Helaas zijn ze nu bijna verdwenen. Volgens het landschapsbeleidsplan van de gemeente Noord-Beveland is het herstel van de knotboomdijken goed voor de landschappelijke structuur. Typisch iets voor een SLZ-stagiair om daar dan een plannetje voorop te stellen! Het huidige Noord-Beveland vindt zijn oorsprong in 1598, toen men begon met de herdijking van het vroegere eiland 'Oud Noord-Beveland'. De eerste uit een reeks van inpolderingen was de Oud Noord-Bevelandse polder (1589). De gehele inpoldering van Noord-Beveland nam bijna 260 jaar in beslag. De laatste polder kwam in 1856 gereed. De Kamperland polder vormt de kern van het westelijk deel van Noord- Beveland, waaromheen zich in de loop van de 18' eeuw een dozijn polders heeft gevormd. De polders zijn om zoomd door een aantal dijken die in het verleden grotendeels beplant zijn geweest met knotbomen. Een zeer groot deel van de knotbomen is in de loop der jaren verdwenen, her en der zijn nog enkele restanten aanwezig. Naast oude knotwilgen vinden we op diverse plekken ook oude knotpopu- lieren. Project herstel knotboomdijken Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft bij de Nationale Postcode Loterij een project ingediend om de knotboom dijken aan de westkant van Noord- Beveland te herstellen. Doel van dit project is achterstallig onderhoud weg te werken door een aantal bomen te knotten, een aantal knotbomen te planten en een aantal bomen te beschermen tegen veevraat. Het project past binnen het landschaps- beleidplan Noord-Beveland. Hierin staat dat het herstel van de knotboom dijken de landschappelijke structuur versterkt. Ook ontstaat er een ruimtelijke overgang van het weidse Oosterscheldegebied naar het meer kleinschalige kerngebied van Noord- Beveland. Allereerst zullen de knotbomen die nu staan goed moeten worden onder houden. Er is in enkele gevallen sprake van achterstallig onderhoud bij de oude bomen, die juist de meeste natuurwaarde hebben. Het afkomend takhout kan op enkele dijkvakken verwerkt worden tot houtrillen op de dijk. Een groot onderdeel van het project bestaat uit de aanplant van ongeveer 500 knotbomen. Gedacht wordt aan niet alleen wilgen maar ook knot- populieren en knotessen. Omdat de meeste dijken beweid worden moeten deze ook voorzien worden van een bescherming. Plan Anton Klijnsmit heeft tijdens zijn stage periode in samenwerking met Rudie Geus (SLZ) verschillende dijken geïnventariseerd. Daaruit is een plan opgesteld om deze dijken weer in te planten. In het plan staat gedetailleerd beschreven wat er per dijkdeel zou moeten gebeuren, de kosten, knotschema en een prioriteitenlijst. Op de prioriteitenlijst staan een aantal dijkdelen die dit seizoen nog ingeplant kunnen worden of als eerste aan bod komen bij het inplanten in de toekomst. Het plan voor het herstel van de diverse knotboombeplantingen is voorgelegd aan Staatsbosbeheer en het Waterschap. 14 De boom in 4-2000 Staatsbosbeheer is eigenaar van de meeste dijken in de westkant van Noord-Beveland. Een groot aantal dijkvakken waar knotbomen geplant kunnen worden zijn momenteel nog op traditionele wijze verpacht. Vaak zijn ze in gebruik als weiland (aan de steile zijde) of als hooiland (aan de flauwe dijkzijde) en een aantal pachters is minder gecharmeerd van de herplant van knotbomen. Enkele dijkvakken worden daarentegen momenteel zeer extensief (of niet) gebruikt en lenen zich goed voor herplant van knotbomen. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden is eigenaar/beheerder van een groot aantal wegen en waterlopen op Noord- Beveland. Tevens heeft het waterschap richtlijnen voor de aanplant van beplanting langs wegen en waterlopen. Op alle dijken is een weg gelegen, onderlangs loopt aan beide zijden van de dijk een waterloop. De beplantings afstand tot wegen is ongeveer 2m, de beplantingsafstand tot de meeste waterlopen ongeveer 5m. Het waterschap heeft bij enkele locaties waar fraaie oude knotbomen staan momenteel grote problemen om de naastliggende sloot machinaal te schonen vanaf het schouwpad onder- langs de dijk. Vaak wordt dan met een kleine kraan rondom de oude bomen gedraaid. Door toepassing van de beplantings richtlijnen zijn een aantal plantlocaties komen te vervallen. Dijken waar geen schouwstrook onderlangs loopt, dienen te worden geschoond vanaf het naastliggende perceel; met een ontheffing van de naastliggende grondeigenaar kan hier herplant plaatsvinden. Al met al zijn er toch nog enkele dijkvakken waar herplant kan plaats vinden. Hier kunnen we komende winters weer flink wat knotwilgen, knotpopulieren en knotessen planten. De eerste aanzet is gegeven en iedere knotboom telt mee. 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2000 | | pagina 9