Feromonen in de fuik De Boom In 1-2001 Door Peter Maas, medewerker SLZ Wat hebben salamanders, fuiken, landschapsbeheer en seks met elkaar te maken? Waarom lijkt het of de ene keer salamanders zich aangetrokken voelen tot een fuik, terwijl ze een andere keer er ver vandaan blijven? Het 'axe-effect' Feromonen zijn lokstoffen. We hebben ze allemaal alleen zijn we ons er zelden van bewust. Het zijn stoffen die op de geurzin werken en heel vaak gaat dat ongemerkt. Via geuren kan je stemming aardig op zijn kop gezet worden en makers van parfums hebben dat al lang geleden begrepen. 'Man can't help acting on impuls' hoor je ze in de reclame zeggen en die impuls is dan van een geur afkomstig die, in dit geval, door een vrouw subtiel op de hals is gesmeerd. Daar is wel iets raars mee aan de hand, want als een vrouw naar de drogisterij stapt en wat geurtjes uitprobeert, dan zoekt ze er een uit die ze zelf lekker vindt. Logisch natuurlijk. Alleen zijn het geurtjes die eigenlijk niet voor jezelf bedoeld zijn, maar die juist de andere sexe zouden moeten aantrekken. Niet zelden is de werking dan ook averechts. Dat krijg je als je je met de natuur bemoeit. Was aanvankelijk de wereld van de geurtjes er vooral een voor de vrouwen, tegenwoordig gaan ook steeds meer mannen aan de 'musk' en dan krijg je het 'axe-effect'. Als je het wilt geloven vallen de meest fantastische vrouwen als bosjes voor je voeten en je hoeft er niet veel voor te doen ook. Maar ook hier valt te vrezen dat de geur die je als man lekker vindt vooral door andere mannen gewaardeerd wordt. Dat hoeft niet verkeerd te zijn natuurlijk... Ectohormonen Feromonen behoren tot een groep stoffen die ook wel ectohormonen worden genoemd. Normaal worden hormonen via de bloedbaan door het eigen lichaam getransporteerd en beïnvloeden elders in het lichaam de werking van specifieke organen. Ectohormonaal wil zeggen dat het niet werkzaam is in het eigen lichaam, maar dat het wordt uitgescheiden, veelal als een soort geurmerk. De hond die om de 5 meter zijn linkerpoot optilt voor een minipiesje heeft dan ook geen hoge nood, maar is bezig geurmerken uit te zetten. Feromonen hebben alles met seks te maken. Hitsige mannetjesvlinders ruiken op vele kilometers afstand waar het vrouwelijk schoon uithangt. Vogels doen het anders, die zitten te fluiten en lokken op die manier de vrouwtjes naar zich toe. En salamanders? Alarmstoffen Ongetwijfeld speelt geurwaameming bij salamanders een grote rol. Ze maken geen geluid dus communicatie moet op een andere manier plaatsvinden. Tijdens de balts kronkelt het mannetje om het vrouwtje heen, daarbij vooral zijn prachtig oranje gekleurde buikpartij showend. Dat zijn visuele prikkels. Maar het kan haast niet anders of ook geuren spelen een belangrijke rol in het salamander bestaan. Geuren die de ene keer als feromoon worden uitgescheiden en dan alles met aantrekking tot elkaar te maken hebben. Maar er zijn ook alarmstoffen - 16 - De Boom hl 1-2001 bekend in de dierenwereld. Ze worden uitgescheiden als er op een of andere manier gevaar dreigt zodat de dieren elkaar waarschuwen. Salamanders vangen met een fuik, het is een sympathieke methode. Er zijn vangsten geweest van meer dan twintig kleine watersalamanders in een fuik op een nacht! Hoeveel zullen er dan wel niet in totaal zitten vraag je je dan af. Soms wordt zo'n put dan nog eens bemonsterd en haast altijd valt de vangst dan tegen. Het lijkt er ook op dat de vangsten minder worden naarmate je de fuiken langer gebruikt. Dat kan te maken hebben met het seizoen. Als het baltsseizoen eenmaal achter de rug is zijn de salamanders een stuk rustiger en zullen dus niet zo snel in een fuik terecht komen. Maar de indruk bestaat dat er meer aan de hand is: geurstoffen! Stel je nu eens voor dat een salamander terecht komt in een fuik en er niet meer uitkan. Misschien slaat de paniek wel toe, het beest schiet in de stress en misschien dat er wel allerlei angststoffen worden uitgescheiden. Andere salamanders merken dat op en blijven uit de buurt. Die geur blijft aan de fuik hangen en dus vang je een volgende keer niets of weinig. Maar stel nu eens dat er een mannetje en een vrouwtje in zo'n fuik terechtkomen en het klikt toevallig. Hup daar gaat meteen een hele stoot feromoon het water in. Oplettende salamanders in de buurt merken dat daar een feestje aan de gang is en komen eens even kijken. Dat verklaart dan misschien waarom er soms zoveel salamanders gevangen worden. Tot zover de theorie. Of daar iets van klopt is maar de vraag, maar misschien dat we de komende maanden eens speciaal op dit effect kunnen letten. Komen er angststoffen vrij? En dan, wellicht de belangrijkste vraag: hoe krijg je die geur er dan weer uit om de fuik weer goed bruikbaar te maken? Een amfibieënfuik demontabel I rvs achterzijde handvol geperforeerd roest vnjs^Gol kunst.léof korrcnjQQS - 17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 10