Kikkers in de put Veilig werken in de knotwilg De Boom In 1-2001 Door dhr. J. Roose, lezer van De Boom In Onderstaande brief ontvingen we vorig jaar als reactie op een artikel van Lucien Calle over een telling van kamsalamanders. We vonden het leuk om 'm in het kader van bovenstaande artikelen over de bevindingen met amfibie-fuiken te plaatsen. Koudekerke, 11 april 2000 Geachte redactie, Hartelijk dank voor toezending van het eerste nummer van de 14" jaargang van uw contactblad. Het ziet er keurig uit. Hoewel een fervent tijdschriftenlezer, wist ik van het bestaan niet af. De zaken, die erin behandeld worden, hebben van jongs af aan mijn belangstelling gehad. En eerlijk gezegd, leest men zo'n blad om eens te kijken of het klopt, wat erin geschreven wordt. Maar het artikel over de 162 kamsalamanders bevatte een verrassing: De amfibieënfuik. Achterin onze tuin ligt een veeput. Als regel wordt daar niets mee gedaan, de flora en fauna moeten zichzelf redden. Maar er zitten zeer veel kleine watersalamanders in. Het gevolg is dat het kikkerdril opgegeten wordt, leder jaar was er minder kikkerdril. Eigenlijk moet je het laten doen. Er zijn putten waarin kikkers in harmonie, dat wil zeggen: in evenwicht, samen leven. Echter, ik kon het niet laten om in te grijpen. In 1997 zette ik een plastic veilingkist in de put en gooide er wat kikkerdril in. De salamanders kropen door de spleten in de kist, ze hebben een zintuig voor het dril, het zag zwart van de salamanders en het dril verdween. In 1998 was het eerder erger met de salamanders. Ik liet de buurkindertjes ernaar vissen (vijf vooreen gulden, later, wegens overweldigend aanbod, tien voor een gulden; ze vierden een financieel onbekommerd Oranjefeest.) Het weinige kikkerdril dat jaar deed ik in een gazen mand. Vanaf mei liet ik nu en dan wat dikkopjes vrij, maar deze werden bejaagd door de salamanders. Pas begin juni waren ze groot en vlug genoeg, om ze vrij te laten in de put. Dat jaar wemelde het van kleine landkikkers, zo rond de langste dag. In 1999 was er zeer weinig kikkerdril, dat, zodra het wat groeide, geheel opgevreten werd. Ik nam geen maatregelen. Nu de verassing in 2000. Vanaf 11 maart kwam er kikkerdril in de put. In grote hoeveelheden! Ik denk dat de (geredde) jaargang bruine kikkers uit 1998 geslachtsrijp is. Ik kon niet laten om een deel dril in de gazen mand te doen. De rest is opgevreten. Niet geschoten is altijd mis. Hoe kom ik aan salamanderfuiken? Nogmaals dank voor de toezending. J. Roose Naschrift redactie: Dat de natuur wonderlijk is blijkt maar weer eens. 'Harmonie' is een eigenschap die we vaak aan de natuur toedichten, al is de realiteit vaak anders. Tien salamanders voor slechts f1,- Maar laten we niet vergeten dat alle amfibieën via de natuurbeschermingswet officieel beschermd zijn. Amfibiefuiken worden gebruikt om onderzoek te doen en zelfs daar heb je een speciale vergunning voor nodig. Goede kans trouwens dat straks de volwassen kikkers zich tegoed doen aan de jonge salamanders. 'Eigenlijk moet je het laten doen' zoals dhr. Roose terecht opmerkt. - 18- De Boom In 1-2001 Door Lucien Calle, medewerker SLZ Een tweede artikel over veiligheidsaspecten van het landschapsbeheer Het moet alweer ruim dertig jaar geleden zijn, maar ik herinner het me nog als de dag van gisteren. We waren bezig met knotwilgen knotten aan het Mauritsfort bij Hoek in Zeeuws- Vlaanderen. Het waren van die kastelen van bomen, met zware takken erop, als boomstammen zo groot. Hennie zat in een van die bomen en ging zoals gewoonlijk weer als een beest te keer. De boom stond langs een smal pad, dat aan beide zijden afgezet was met prikkeldraad. Piet van Waes was er ook bij. Hij werd door ons altijd Pietje genoemd, omdat hij er zo klein, fragiel en onnoemelijk oud uit zag. Pietje zat wat takjes op te ruimen onder de knot. Hennie was toen al zo vaardig dat hij die gigantische boomstammen precies op het pad, tussen de beide prikkeldraadjes in kon mikken. Op het moment dat de volgende boomstam zijn ondergang al krakend aankondigde, zat Pietje in de val. Vluchtwegen naar de zijkant waren afgesneden door het prikkeldraad en aldus restte Pietje niets anders dan in de lengterichting onder de vallende boomstam weg te rennen. Het was een zeer indrukwekkende sprint, vergezeld van het paniekerige onderuit, onderuit. Niemand van ons, ook Pietje zelf niet, kon vermoeden dat deze oude man tot zo'n atletische topprestatie in staat was. Zou het zijn allerlaatste sprint zijn? Precies op tijd en gelukkig ongedeerd bereikte Pietje het einde van de tak, temidden van het rond hem heen neer slaand hout. Het voorval heeft op mij zo'n indruk gemaakt dat ik het niet snel meer zal vergeten. Zware ongelukken zijn in het Zeeuwse met het knotwilgen knotten gelukkig nog niet gebeurd. Kleinere ongelukjes zijn er echter wel dagelijks. En iedereen die regelmatig knotwilgen knot, heeft wel al wel eens dingen gezien die eigenlijk maar net goed gingen. Het is een zinvol streven om de veiligheid van het knotwerk wat te verbeteren. Veilig en efficiënt wilgen knotten heeft o.a. te maken met duidelijke werkinstructies, een stukje deskundigheid en een goede zaagtechniek. Nog te vaak is de enige werkinstructie die nieuwkomers krijgen, dat de takken eerst aan de onderkant wat moeten worden ingezaagd, om uitscheuren te voorkomen. Met een goede zaagtechniek kan je het vallen van de tak beheersen en voorkom je onverwachte zaken. Nu wordt niet iedereen met deze vaardigheden geboren. Vandaar dat de SLZ een knot- instructiedag aan de vrijwilligers wil aanbieden. Deze minicursus zal aan het begin van het nieuwe knotseizoen, dus ergens in oktober-november, worden gehouden. Nader bericht volgt. Enquête scholingsactiviteiten Landschapsbeheer Nederland heeft naar alle vrijwilligersgroepen een enquête rondgestuurd met daarin vragen over de scholingsmogelijkheden die de verschillende groepen hebben. Met de antwoorden vanuit de groepen zal Landschapsbeheer proberen de behoefte aan scholing beter af te stemmen op het aanbod. Het is dus belangrijk om de vragenlijst door de vrijwilligers in te laten invullen. Mocht er een groep zijn die geen enquête gehad heeft, trek dan even aan de bel. - 19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 11