De winnaars van de erftrofee, het prijzengeld, wat doen ze ermee? In het hart van west Europa, in het prachtige, stille natuurgebied van de Vogezen/Frankrijk, ligt -sinds 1989- met natuurcamping^ - gastenverblijf - natuur educatief centrum - zwemplas - biologische groenten- en kruidentuinen kunstatelier, wandelroutes en in de zomer veel activiteiten. Maar Ecolonie wil meer zijn dan de optelsom van deze niet onbelangrijke uiterlijkheden! Op maar 600 km afstand van Utrecht zijn de bewoners van Ecolonie, op de totaal 16 ha grote terreinen, bezig een atmosfeer te scheppen, waar de bewust levende mens zijn/haar rust vindt, maar ook actief kan zijn. Voor een gratis folder belt u in Nederland: 0515 - 433384 De Boom In 1-2001 Door Rudie Geus, medewerker SLZ In 2000 organiseerde SLZ naast de prijsvraag Erfgoed-Algoed ook de Erftrofee. De erftrofee was ook een prijsvraag: wie heeft het mooiste boerenerf van Zeeland? De prijsvraag werd niet alleen door SLZ georganiseerd, ook de ZLTO en de Boerderijenstichting werden erbij betrokken. Uit de in totaal 25 inzendingen werd het erf van Anja en Gilles van de Bijl uit Zonnemaire genaamd 'de Zonnehoeve' gekozen als winnaar. Dit erf is voorzien van het emaillen gevelschildje met daarop 'Winnaar erftrofee 2000'. Naast de Zonnehoeve waren er nog 3 winnaars die in aanmerking kwamen voor een prijs van 2.500,-. Een overzicht van de verschillende winnaars en een omschrijving van hun erven is terug te vinden in het artikel van Frans Rothuizen van de boerderijenstichting in de laatste De Boom In van 2000. Wat gaan de winnaars doen met hun prijs van f 2.500,-? Anja en Gilles van de Bijl, boerderij de Zonnehoeve te Zonnemaire: Kenmerkend voor dit erf is dat de oude gebouwen worden gecombineerd met nieuwe functies van een boerenerf. Nieuwe gebouwen en de minicamping zijn op een streekeigen wijze ingepast. De prijs is besteed aan het aanbrengen van waterborden op de grote nieuwe damwandloodsen. Deze damwand- loodsen waren reeds in de kenmerkend Zeeuwse kleuren opgebouwd: een rood dak en zwarte wanden. Op deze wijze worden deze nieuwe grote loodsen op een meer streekeigen wijze ingepast op het fraaie boerenerf. In eerste instantie zou een deel van het geld ook besteed worden aan informatiekisten. Dit vervalt omdat het erf kan mee te liften in bestaande projecten in dit kader. Zo komt dit jaar de 'Koekeloerekar' langs op de minicamping, dit is een soort kruiwagen met allerlei info over boerderijen. Tevens wordt op het erf zelf volop aandacht besteed aan educatie. Er is reeds een schapen- en bomenpad waar kinderen allerlei opdrachten kunnen doen op het gebied van landbouw en natuur. Momenteel wordt er mede op deze boerderij een cursus voor natuurouders georganiseerd over boerderijen. Het is een vervolg op het landelijke project 'de Boer op' van 't kleine Loo. G. Linden berg, boerderij 'Soekowono' te Kapelle: Ook hier worden moderne landbouw en oude gebouwen gecombineerd. Zo wordt de oude schuur gebruikt als onderkomen voor het jongvee. Ook de boerenzwaluwen kunnen dit waarderen en hebben een nestplek gevonden tegen een van de zolders in de schuur. De prijs zal hier besteed worden aan het opknappen van het wagenhuis en de 'teeltuun'. Een teeltuun is een groot houten (of metalen) rek waarop de emmers werden neergezet. De teeltuun op Soekowono bevindt zich in een aanbouw van het varkenshok. Deze aanbouw is half open. In de hoek is een schoorsteen, hier werden de aardappels voor de varkens gekookt. -24- De Boom In 1-2001 E. Buijze, Maagdenweg 1 te Aardenburg: Op dit ruim opgezette erf zijn diverse voor Zeeuws-Vlaanderen kenmerkende onderdelen te vinden zoals een populierenwei en een grote hoogstamboomgaard. De sfeer is al een beetje Vlaams. Ook hier wordt de landbouw gecombineerd met een streekeigen erf. De prijs wordt besteed aan het opknappen van de oude boerentuin. Het is nog een echte gemengde tuin met een pad dat met buxus is omzoomd. Groenten, fruit en bloemen worden hier nog gecombineerd tot een fleurig geheel. Toch dienden wel enkele onderdelen te worden vernieuwd. Diverse krakkemikkige laagstamappelboompjes zijn met wortel en tak verwijderd en worden vervangen door nieuw fruit en bessen. Ook zal de oude omheining worden opgeknapt. Helaas (voor de eigenaar) wordt ook deze tuin geteisterd door 'wilde vliender' oftewel zevenblad. Heb je eindelijk alles uitgeroeid, komt deze plant vanuit de buxus weer razendsnel ondergronds terugkruipen. J. Schmid, boerderij 'De tien gemeten' te Oudelande: Op dit erf zijn nog een typisch Zeeuwse schuur, woning en diverse bijgebouwen te vinden. Het betreft een gepotdekselde schuur met rieten dak en een fraai varkenshok en wagenhuis. De bakkeet is vele jaren geleden gesloopt, dhr Schmid zou de prijs willen besteden aan het opnieuw opbouwen van de bakkeet. De gele ijsselklinkertjes staan al klaar en de aanvraag voor een. bouwvergunning is de deur uit. Tevens wordt deze winter de tuin rondom de woning op een streekeigen wijze ingericht. Natuurlijk wordt ook deze tuin voorzien van buxus en worden diverse kruiden en snijbloemen geplant. Hopelijk komt het allemaal voor elkaar en wordt het op 'de tien gemeten' een prachtig geheel. Zo wordt op deze vier erven volop gewerkt aan het behoud en herstel van de kenmerkende onderdelen van een streekeigen erf. Allen een erftrofee waard. advertenties -25-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 14