Nieuwe vliedbergen in Zeeland Ligging van de nieuwe vliedbergen De Boom In 1-2001 Beveland nog vele te bewonderen, maar op Tholen, Schouwen en Zeeuws-Vlaanderen is er helaas nog maar een enkeling te vinden. Bescherming Met de bescherming en het onderhoud van deze zeer oude, waardevolle cultuurhistorische monumenten is het soms droevig gesteld. Enkele mottebergen zijn in de loop der jaren ook rondom nog sterk afgeploegd, de voet van de berg, de gracht en de omgrachte voorhoven zijn al helemaal niet meer te zien. Bescherming en waar mogelijk herstel van de oude structuren is om verschillende redenen zeer wenselijk. Op Walcheren werden onlangs enkele bergen, zonder de gracht en voorhof, gerestaureerd en voorzien van informatiepanelen. Om de waarde van deze cultuurhistorische monumenten weer in de herinnering te brengen moet het mogelijk zijn om op Zuid-Beveland bij een nog bestaande motteberg ,de grachten weer uit te graven en de voorhof te reconstrueren. Deze meer dan duizend jaar oude monumenten zijn lange tijd ondergewaardeerd geweest en vragen nu om een extra investering voor hun behoud. Informatie uit scriptie en kastelenlexicon Marcel de Koning, tekst Dicky de Koning- Kastelijn. De Vliedberg van Blaemskinderen (tussen 's Gravenpolder en Goes) De Boom In 1-2001 door Justus van den Berg, landschapsarchitect RBOI In de loop der tijden zijn veel vliedbergen in Zeeland verdwenen. In het laatste decennium van de vorige eeuw zijn er bij mijn weten 3 nieuwe vliedbergen, of wat daarvoor door moet gaan, aangelegd. Bij 2 van de 3 ben ik verantwoordelijk geweest voor het traject van ontwerp tot en met de aanleg en bij de derde ben ik ook betrokken geweest voor de hoofdopzet van het ontwerp. Reden genoeg om nader in te gaan op de vraag waarom deze vliedbergen zijn aangelegd? De drie nieuwe vliedbergen zijn op de volgende locaties aangelegd: - in de landschappentuin van Westhove te Domburg: - in de heemtuin van de Hollandsche Hoeve te Goes - bij de landschapscamping Kijkuit te Zonnemaire Bij de landschapstuin van Westhove ben ik betrokken geweest bij de eerste planontwikkeling voor het gebied. Het thema van de Zeeuwse landschappen is toen voor het eerst verwoord en ook in een ontwerp weergegeven. Het definitieve ontwerp is jaren later door een ander bureau opgesteld maar had dezelfde thema's en dus ook een vliedberg. De heemtuin van de Hollandsche Hoeve is gelegen in het recreatie gebied van de Hollandsche Hoeve. Het plan is, naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Goes, ontwikkeld door een werkgroep van de KNNV. De vliedberg bij de landschapscamping Kijkuit vormt een onderdeel van het 3 ha grote natuurontwikkelingsgebied dat aansluit op de camping van 2 hectare. Hier is in de vliedberg ook een vleermuiskelder aangelegd. De Vliedberg in de Hollandsche Hoeve -5-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 4