Het bedrijfsnatuurplan van... Fam. Van Gorsel QQOrztizï De Boom In 1-2001 Door Arjan de Hulster, medewerker agrarisch natuurbeheer SLZ Op een koude februari ochtend bracht ik een bezoek aan het bedrijf van de fam. van Gorsel aan de Molendijk te Oud Vossemeer. Ondanks de mist toch nog snel gevonden. Op dit bedrijf heeft mijn voorgangster Marianne Lundahl in 1998 een bedrijfsnatuurplan gemaakt en ik ben benieuwd wat er van dit plan gerealiseerd is. Mooi erf Het bedrijf bestaat uit 57 ha bouwland wat na de verkaveling grotendeels bij het bedrijf ligt. De bedrijfsvoering is volgens de gangbare methodes, daarnaast heeft dhr. Van Gorsel een deeltijdbaan buiten het bedrijf. Als je het erf oprijdt valt direct de uitgebreide beplanting op met oude walnoten, okkernoten, kastanjes en essen. Langs de oude drinkput staan knotwilgen. Door het geboomte zie je de contouren van een oud varkenskot en de boerenschuur. Het geheel geeft je het gevoel dat er met zorg omgegaan wordt met de sporen uit het verleden, zonder de realiteit van dit ogenblik uit het oog te verliezen. Kansen voor natuur De motivatie van de fam. Van Gorsel om een plan voor hun bedrijf te laten maken was om tot een goede landschappelijke inpassing van het bedrijf te komen. Tevens moet de natuur kansen krijgen die bij dit bedrijf passen en wordt onderzocht in hoeverre een moderne bedrijfsvoering samen kan gaan met natuur en landschap. Het plan In het bedrijfsnatuurplan worden de volgende mogelijkheden genoemd (zie ook de tekening): Uitbreiding van de beplanting met singel en bomen (gewone es) om de gebouwen beter in te kleden en het erf te beschermen tegen de wind. Er is gebruik gemaakt van steekeigen soorten, zoals: hondsroos, sleedoorn, wilde liguster, vogelkers, hazelaar en veldesdoorn. Naast een goede landschappelijke waarde zijn deze soorten voor insecten en vogels interessant door hun bloemen en vruchten. Aanleg van zogenaamde Zeeuwse hagen op plaatsen waar de beplanting laag moet blijven. Voor broedvogels zijn vooral de doorndagende soorten interessant, zoals sleedoorn en hondsroos. Onderhoud aan de bestaande beplanting door knotten en dunnen. Geschikt maken van een van de drinkputten als biotoop voor amfibieën door baggeren en het graven van een nieuwe put. Het weiland wordt vergroot en er wordt op een kwelplek een nieuwe put voor de ganzen gegraven. Deze put wordt omzoomd door knotwilgen. Aanleg van faunaranden op de akkers. De Boom In 1-2001 ckjoLpué LEGENDA NIEUWE ELEMENTEN 2 BEDRIJFSNATUURPLAN Fam J.L. van Gorsel le Oud-Vossemeer KAART 4 MAATREGELEN ERF schaal i 1:650 december 1997 De uitvoering Veel onderdelen van het plan, zoals de nieuwe beplanting, het onderhoud aan de bomen en het graven van een nieuwe drinkput zijn gerealiseerd en het geheel ziet er erg verzorgd uit. Waar dat kan is er wat snoeihout blijven liggen, dit geeft schuilgelegen- heid aan zoogdieren, b.v. egels. De stam van een stukgewaaide wilg is blijven staan en vormt met klimop een ideaal biotoop voor holenbroeders en insecten. De oude drinkput is echter nog niet uitgebaggerd en ligt nog erg in de schaduw van een grote populier, zodat de kwaliteit van het water niet zo goed is. Helaas heeft dhr. Van Gorsel geen faunaranden op de akkers aangelegd opzet bedrijfsnatuurplan: 1. Inventarisatie: bedrijf, gebied, beleid en wensen ondernemer. 2. Uitwerking: welke maatregelen zijn mogelijk? 3. Kosten, baten en financiering. 4. Begeleiding van de uitvoering. omdat er bij collega akkerbouwers onvoldoende belangstelling was. De minimale lengte is in dit geval n.l. 5 km en hij kon dat niet zelf realiseren. Het braakland wordt ingezaaid met een natuurbraakmengsel. Hierin komen de volgende soorten voor: gerst, rogge, engels raaigras, phacelia, rode klaver, wikke en boekweit. Deze planten leveren voedsel aan insecten en vogels en doordat de randen een deel van de winter blijven liggen, ook schuilgele- genheid voor de fauna. Voor het knotten van de wilgen en het onderhoud van de putten is een (VOL-) overeenkomst met SLZ afgesloten. Het onderhoud wordt via een dergelijke overeenkomst betaald. -9-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 6