Kerkuil weer welkom op Popkensburg De Boom In I-2001 SLZ maakt bedrijfsnatuurplannen Met steun van de Provincie Zeeland en de Postcodeloterij maakt SLZ bedrijfs natuurplannen voor agrarische bedrijven en geeft begeleiding bij de uitvoering. Dit geldt voor bedrijven uit de volgende sectoren: akkerbouw, vollegrondsgroenten, fruitteelt, rundveehouderij en schapenteelt. Een plan kan uitgebreid zijn en het ge hele bedrijf omvatten of zich beperken tot een bepaald element b.v. een erf of het beheer van een dijk. Heeft u belangstelling, meldt u dan aan via tel.nr. 0113-230936 Aangezien hij zelf geen tijd heeft, wil dhr. Van Gorsel het onderhoud via de agrarische natuurvereniging regelen. Na de toedeling door de ruilverkave ling, is er een perceel met een natte strook bij het bedrijf gekomen. Dhr. Van Gorsel is in onderhandeling met het Waterschap om hier een natuur vriendelijke oever aan te leggen. De verbrede sloot kan dan tevens dienen als buffer bij eventuele wateroverlast. Minder tevreden is hij over de dijken rond zijn bedrijf die in bezit zijn van Staatsbosbeheer. Deze worden slecht onderhouden waardoor ze sterk verruigen. De heeft o.a. tot gevolg dat het aantal bijzondere kruiden afneemt en de aangrenzende akkers vervuild raken door probleem onkruiden zoals kleefkruid en akkerdistel. In Zuid-Beveland worden dijken nu door boeren beheerd (WCL-gebied). Misschien is er op Tholen ook iets mogelijk via de agrarische natuur vereniging. Bij het werken op het land worden de broedende akkervogels zoveel mogelijk beschermd door de nesten te markeren en eventueel te verplaatsen. Aan het denken gezet Door een bedrijfsnatuurplan van je bedrijf te laten maken vinden dhr. en mevr. Van Gorsel dat ze aan het denken gezet zijn over hun eigen rol als beheerder van het landelijke gebied. Een buitenstaander kijkt er toch weer anders tegenaan, dat werkt verfrissend. Ze vinden wel dat de uitvoering van het plan vooral praktisch moet zijn en zoveel mogelijk rekening moet houden met de moderne bedrijfsvoering. Erf fam. Van Gorsel -10- De Boom In 1-2001 Door Luud Persijn, coördinator Kerkuilenwerkgroep Walcheren Na ongeveer 15 jaar is op 29 december 2000 een oude toegang voor de kerkuil (gat in muur) weer toegankelijk gemaakt, tevens is er een aangepaste kerkuilenkast geplaatst. Aanleiding Eind november j.l. kreeg ik een kort briefje van Nanning-Jan Honingh, met de mededeling dat een bewoner uit St. Laurens (bij Middelburg) gevraagd heeft of er eens iemand wil komen kijken naar de kerkuilenkast die er op 'n zolder is geplaatst. Het invlieggat is al jaren dicht maar de bewoner heeft toestemming om een nieuw gat te maken. Met 'Kan de kerkuilenwerk groep hierbij helpen?' eindigt het briefje van Nanning-Jan. Omgeving Popkensburg ligt aan de westrand van het dorp St. Laurens. In de directe omgeving is wat oud en dicht geboomte aanwezig en binnen 2000 meter liggen tientallen ha. grasland met hier en daar nog wat opgaande begroeiing. Een gunstige plek voor een eventueel kerkuilenkoppeltje. Trouwens, exact 2 km. westelijk van Popkensburg broedt sinds 1988 onafgebroken de kerkuil. Popkensburg is met andere woorden een kansrijke broedplek voor de kerkuil. De woonboerderij Popkensburg De heer Timmermans woont pas sinds 14 september 2000 op de woonboer derij Popkensburg, welke in oktober 1986 is opgericht. Tot en met 1985 was Popkensburg in gebruik als boerderij (mondelinge mededeling van de heer E. Vinke, rentmeester van Popkens burg). Tijdens de renovatie in 1985 en 1986 zijn de kale muren van de oude schuur gepotdekseld met zwartge- schilderde planken. De heer Timmermans had zich al snel verbaasd over de kerkuilenkast op een van de zolders. Wel een kast maar nergens was er een toegang te bekennen. In zijn enthousiasme had hij al bij de rentmeester geïnformeerd of er voor een kerkuil een opening gemaakt mocht worden. Wanneer dat netjes zou gebeuren was dat geen probleem. De invliegopening is bijna klaar -11 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 7