Amfibieënmonitoring met fuiken Oude kast De Boom In 1-2001 Ter plaatse bleek het een open kist, waarvan de open kant naar de muur was gericht. De kist was met ijzerdraad aan de omliggende balken vastge maakt. Daar was niets meer mee te beginnen, de kist dus maar verwijderd. Daarbij bleken er drie, minstens 15 jaar oude, kerkuilenbraakballen in te liggen. Tevens was nu ook het gat in de muur te zien dat door een eerdere bewoner en kerkuilen liefhebber was gemaakt. Dit gat was na het potdekselen van de muur, 15 jaar geleden, echter niet meer bruikbaar. Nieuwe kast en dergelijke Het was duidelijk, hier is werk aan de winkel! Er moet een gat in de gepotdekselde wand komen met direct daarachter een nieuwe kerkuilenkast. Met als extra's: - Voorkomen moet worden dat de in St. Laurens algemeen voorkomende kauwtjes de kast gaan bezetten. - Het gat kan alleen vanaf de buiten kant, op ca. 8 m. hoogte gemaakt worden, tevens moet er een luifeltje boven het gat, dat op het westen zit, gemaakt worden om inregenen te voorkomen. - Er moet een draagconstructie komen om de kast op te plaatsen. Na een tweede bezoek voor opname van de juiste maten en een bezoek aan de doe-het-zelfzaak kon ik aan de slag. Eerst de mooie standaardkerkuilenkast van SLZ aanpassen door in de kast een inlooppijp in te maken, zodat belangstellende kauwtjes ontmoedigd worden. Een luifeltje, tegen het inregenen en draagbalkjes voor de kast zijn snel gemaakt. De heer Timmermans zal voor zwarte verf zorgen om opvallende zaagsneden van het gat in de zwart gepotdekselde wand.minder opvallend te maken. Peter van Vliet van SLZ wordt ingeschakeld voor de levering van een lange ladder. 29 december 2000 Vrijdag 29 december was een mooie dag om het klusje af te ronden, nagenoeg windstil, zonnig en een graad of 3 boven nul wel te verstaan. Het maken van een gat en het dichten van de ruimte tussen gepotdekselde planken en muur vanaf de ladder viel zwaar tegen. Daar zijn we bijna 2 uur mee bezig geweest, trap op trap af, met gewone boor, met decoupeerzaag, met te grote plankjes, met te kleine plankjes, met pur-schuim, met de schroevendraaier en ten slotte met de pot zwarte verf voor de nette afwerking. Gelukkig was er toen de koffie van mevrouw Timmermans. Het werk aan de binnenkant viel dan weer erg mee, daar stond de kist na een half uurtje op zijn plek, nog wat grof zand erin om het wegrollen van de hopelijk toekomstige kerkuileneieren te voorkomen en klaar was Kees. Slot Nu maar hopen dat de nakomelingen van de uil die zowat 15 jaar geleden zijn braakballen op deze plaats achterliet, de weg naar deze riante kerkuilenwoning weten te vinden. De bewoners van Popkensburg zouden zeer vereerd zijn met hun aanwezig heid. De voortekenen zijn in ieder geval erg gunstig, want in de ochtend van 12 januari j.l. zat er op zo'n 200 meter van de kast een kerkuil in de kastanjeboom in de tuin van een collega. De verwachtingen zijn nu extra hoog gespannen. - 12 - De Boom In 1-2001 Door Hans van Hage, medewerker Staatsbosbeheer. Als je een tijdje bezig bent met het monitoren van amfibieën en reptielen bekruipt je op een gegeven moment het gevoel dat je iets verstoort. Het bekende 'leegscheppen' van een sloot of drinkput met het schepnet lijkt altijd heel drastisch. Er is nooit onderzoek gedaan naar de verstoring van waterleven en biotopen door schepnetten. Feit blijft dat na een bezoekje aan een put of poel met een schepnet veel waterplanten vernield zijn en het water behoorlijk troebel is. Buiten het scheppen zijn er natuurlijk nog andere methodes die een stuk vriendelijker1 zijn voor het meestal toch al zo kwetsbare biotoop. Waarom inventariseren? Over het algemeen willen we een beeld krijgen van een soort of een biotoop. Soms is het bedoeld als een kwaliteitscontrole bij natuurtechnische maatregelen. Kortweg, je graaft en put, maar wilt wel graag weten of het ook zin heeft gehad om de put te graven. Terreinbeheerders, maar ook provincie en overheid, willen graag laten zien dat het geld van de belastingbetaler nuttig besteed wordt. Dezelfde gegevens kunnen gebruikt worden om aan te tonen dat er bijvoorbeeld méér putten gegraven moeten worden, of op een andere manier. Vervolgens kunnen de gegevens ook gebruikt worden om aan te tonen dat er géén kwetsbare soorten zitten. Veel gegevens worden gebruikt bij de zogenaamde M.E.R.'s, milieu effect rapportage. Dit geeft aan dat het belangrijk is dat monitoren serieus gebeurt. Als je bijvoorbeeld concludeert dat een soort niet aanwezig is terwijl dat wel zo is, kan dat verstrekkende gevolgen hebben! Methodes van inventariseren Zichtwaarneming: Gewoon overdag met het blote oog rustig rond de poel lopen, soms even gaan zitten. Een geoefend oog ziet vaak de kikkers zitten of de salamanders bovenkomen. Een kleine verrekijker wil ook wel eens helpen. Een beproefde methode is de 'zaklampmethode'. De naam zegt het eigenlijk al: je gaat 's avonds op pad met een zaklamp. Doordat het daglicht niet meer in het water schijnt blijft een stuk reflectie wat er overdag wel is, achterwege. Met een kunstmatige lichtbundel kan je op deze manier een behoorlijk stuk in het water 'doordringen' om zo iets te weten komen over de soorten die er zitten. De meeste amfibieën zijn op deze manier wel te herkennen. De methode zegt niet zo veel over de aantallen die er voorkomen. Mannetjes en vrouwtjes zijn op deze manier moeilijk van elkaar te onderscheiden. Voorwaarden voor de zaklampmethode is in ieder geval: niet te veel begroeiing en helder water. Gehoorwaarneming: Geldt vooral in voortplantingstijd. Bijna alle Nederlandse kikkers en padden maken in meer of mindere mate geluid. Deze geluiden zijn meestal te herleiden tot roepende mannetjes. Vooral bij boomkikkers of rugstreeppadden is zo een heel aardige schatting te maken van het aantal roepende mannetjes. Het geeft echter geen beeld van aanwezige vrouwtjes of juveniele (jonge) dieren. Onderzoekers praten bij boomkikkerpopulaties dan ook bijna altijd over het aantal roepende mannetjes. Volgens sommige onderzoekers mag je het aantal roepende mannetjes met 2.5 - 13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 8