Arbeidsomstandigheden op dijken Het beheer van de Broeksedijk op Tholen De Boom In 2-2001 Louis Sauter, beheerswerkgroep Natuurvereniging Tholen In het verleden ontstond Tholen. Dijk na dijk werd aangelegd. Polders van allerlei formaten werden aaneen geregen tot een zeer gevarieerd, grillig landschap. Eeuwenlang werd dit landschap gekoesterd. Er werden graan en aardappels verbouwd. De lagere stukken werden beweid en gehooid. De dijken werden zorgvuldig bijgehouden. De binnendijken werden beweid of gehooid. Met het verdwijnen van het gemengde bedrijf, verdween het karakteristieke van het eiland. Kleinschaligheid moest wijken voor grootschaligheid. Veeteelt moest veelal wijken voor akkerbouw. Dijken werden obstakels i.p.v. wei- en hooiland. In Zeeland werden veel dijken afgegraven. Welnu, dat valt op Tholen nog wel mee. Maar in de laatste vijfentwintig jaar is de vegetatie op de dijken wel ongelooflijk achteruit gegaan. Een van de dijken die vroeger zeer de moeite waard was, is de Broeksedijk. We hebben een jaar of vijftien geleden een beheerswerkgroep opgericht. In het begin hielden we ons voornamelijk bezig met wilgen knotten. In het kader van de komst van de intensieve veehouderijen zijn we begonnen met het maaien van de Broeksedijk. Dit, omdat bloemdijken ineens belangrijk werden. Gemeenten konden bloemdijken gebruiken om varkens houderijen te weren. Dit, terwijl de natuurvereniging al jaren ijvert om bloemdijken op het eiland te behouden of te versterken. De Broeksedijk wordt dit jaar voor de zevende keer op rij gemaaid. Dit gebeurt meestal in september. Het hooi wordt vanzelf sprekend afgevoerd. Aldus proberen we de bodem van de dijk te verschralen. We hebben het eerste jaar struiken moeten verwijderen. De Broeksedijk was sterk verruigd. Het meeste zin had een maaibeheer op de zuidzijde van de dijk. Welnu, een en ander heeft effect. De marjolein, de aardaker, en de agrimonie, die jarenlang weggeweest zijn, zijn terug. En hoe! Er is zelfs een wollige distel gesigna leerd, maar de boze tongen beweren dat deze hier niet op eigen kracht is gekomen! De Broeksedijk maaien is een bijzondere gebeurtenis. Het talud is vrij steil. Het maaien is dus niet makkelijk. Zoals u merkt ervaren wij het maaiwerk als zeer nuttig. Niet alleen omdat de bloemdijkelementen terug komen, maar ook omdat we de politiek kunnen bewijzen, dat met een goed beheer, bloemdijken heel natuurlijk zijn. Op dit moment is dat erg belangrijk, want de discussie is volop gaande om een groot deel van de dijken op Tholen aan te wijzen als natuurgebied in het bestemmingsplan. De weerwil van agrarische zijde is groot, zodat wij ons werk als nuttig ervaren. Tot slot nog deze opmerking. We trachten om voor de andere dijken op ons eiland dijkbeheerders te vinden in de vorm van (vee-)boeren die ze willen maaien en daarna het hooi weghalen, tot een heuse schaapherder. Probleem is een financiële hobbel die we moeten nemen. Misschien is één en ander in het kader van plattelandsvernieuwing in de toekomst te realiseren. Dit alles in het kader van een beter leefbaar en natuurlijker Tholen. -24- De Boom In 2-2001 door Peter v.d. Vliet, medewerker SLZ Dijken, waarvan de vegetatie volgens onze normen interessant is, hebben meestal steile hellingen. Boeren zagen er geen brood meer in en kunstmest strooien en ander beheer bleef achterwege. Moeilijk en onrendabel oogsten voor boeren; moeilijk oogsten met hoog rendement (zie elders in dit nummer), voor mensen met hart voor natuur beheer. Jarenlang is met inzet en lef gemaaid door vrijwilligers; enthousiasme maakte dat eigenlijk te zotte omstandigheden voor lief werden genomen. De geestdrift is gebleven en de komst van de arbo-wet leidde tot zoeken naar alternatieven voor te steile dijken. Eind juni zal een loonwerker voor het eerst met hydraulische arm met messenbalk of cyclomaaier op een drietal lokaties het maaiwerk uitvoeren, waarna de vrijwilligers het onvervangbare afvoeren voor hun rekening nemen. Risico wordt zo op de gevaarlijkste plaatsen sterk verminderd. Als het maaien naar wens is verlopen en de kosten blijven binnen de perken zal voor overige doordeweekse projecten en voor dijken gemaaid door weekendgroepen gekeken worden waar deze werkwijze noodzakelijk is. Is dit binnenkort verleden tijd? -25-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 14