WCL-project herstel bloemdijken uitvoering door Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland De Boom In 2-2001 maaien door kraan met maaikorf door Rudie Geus, medewerker SLZ In 1993 is een deel van de gemeente Borsele aangewezen als Waardevol Cultuur Landschap. Vanaf 1994 zijn diverse projecten opgestart op het gebied van natuur en landschap, landbouw en recreatie. Veel van de natuur- en landschapsprojecten waren reeds genoemd in het landschapsbeleidsplan van de gemeente Borsele. Een van de projectvoorstellen is vegetatiebeheer op dijken. Begin 1998 is door de natuur bescherming de bloemdijkvisie opgesteld. In deze visie wordt het beheer en de inrichting van dit bijzonder natuurelement omschreven. Tevens zijn een aantal actiepunten genoemd. Een van de actiepunten was het herstellen van de bloemdijkflora op de vele partikuliere dijken in het gebied. Dit herstel van de flora op de dijken vormt tevens een onderdeel van het binnen de gemeente Borsele afgesloten bloemdijkenconvenant. Medio 1998 is het project 'herstel bloemdijken' opgestart. Het doel van het project is om een aantal sterk verruigde dijkvakken geschikt te maken voor toekomstig gewenst beheer zoals omschreven in de beheersvisie bloemdijken. Er wordt gestreefd naar het jaarlijks opknappen van 5 ha. dijktalud. Naast dijken van boeren en particulieren kunnen ook dijken van instanties zoals Waterschap en Natuurmonumenten worden meege nomen. Het project wordt gecoördi neerd door SLZ. De kosten werden gefinancierd door WCL, eigenaren en SLZ. De bijdrage van SLZ kwam tot stand via een bijdrage van de Nationale Postcodeloterij. 1998 In 1998 zijn met behulp van bestaande inventarisaties van de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland de huidige interessante dijkvakken en dijkvakken die vroeger zeer interessant waren in kaart gebracht. Deze dijkvakken zijn nagelopen; de huidige plantengroei is bekeken en de mogelijkheden voor verschraling van de verruigde plantengroei zijn onderzocht. De dijken met de meeste potentie zijn op kaart gezet en worden in het project opgenomen. -26- De Boom In 2-2001 Tevens zijn enkele minder interessante dijkvakken van boeren met een bedrijfsnatuurplan meegenomen De eigenaren (veelal boeren) van deze geselecteerde dijkvakken zijn eind 1998 benaderd met het verzoek om hun dijk komende jaren (gratis) te laten opknappen. Bijna alle eigenaren stemden hiermee in. Het begin van de werkzaamheden is doorgeschoven naar 1999. In 1998 is wel het herstel een vijftal dijken van Natuurmonumen ten in het project opgenomen. De totale kosten van het project in 1998 bedra gen 28.408,91. 1999 In 1999 is 17 km dijktalud met verruigde bloemdijkvegetatie binnen het WCL-gebied aangepakt. Ruim 11,5 km particuliere dijk en 5,5 km dijk van Natuurmonumenten. Gekozen is om het eerste jaar de vegetatie met een korfmaaier te maaien en direct op een tractor en wagen te laden. Dit heeft als voordeel dat allerlei grof materiaal zoals bramen, oud slootmaaisel bagger, takken, ruigte enz. direct wordt geladen op een wagen. Tevens kunnen op deze manier veel boeren (veelal eigenaar) worden ingeschakeld. Al het maaisel is naar de composteer- inrichting van het OLAZ in het Sloegebied gebracht. De milieucoöperatie 'Zak van Zuid- Beveland' is gevraagd om de particuliere dijkvakken in de nazomer van 1999 te maaien en het maaisel af te voeren (agrarisch natuurbeheer). De Milieucoöperatie is een vereniging van boeren die werk op het gebied van natuur en landschap uitvoert. Tractor met opraapwagen laadt maaisel In totaal heeft de milieucoöperatie ruim 11 km dijktalud van 15 verschillende particuliere dijken aangepakt. Er is 171,5 uur met een mobiele kraan met maaikorf (3 m. breed) gewerkt door landbouwbedrijf/loonwerker Vermue uit Lewedorp. Er is door 9 boeren voor in totaal 358,5 uur met een tractor en wagen gewerkt. Er zijn 121 wagens naar de OLAZ gebracht, in totaal is er ruim 120 ton gestort. -27-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 15