Bij het themanummer bloemdijken Bloemdijken in Zeeland De Boom In 2-2001 Door Peter Maas, medewerker SLZ Natuur in Zeeland, waar moet je dan aan denken? In eerste instantie aan water, zout, steltlopers en ganzen, dus veel is buitendijks te vinden. Binnendijks zijn het vooral de kreken met blauwborst of zilt torkruid en de poelgebieden met grutto's en kieviten. Maar er is nog een element dat heel erg Zeeuws is. Dat zijn de bloemdijken. Geen streek in Nederland waar zo'n groot aantal kilometers dijk te vinden is. We hebben het niet over de grote Deltadijken die ons moeten beschermen tegen het woeste getijdenwater. Dat zijn slechts de meest recent aangelegde dijken waar er in vele eeuwen voor ons al ontelbare ruggen gebroken zijn bij de inpoldering van kleine stukje schor of afdamming van een laatste geul. We noemen het binnendijken en zonder uitzondering is ieder stukje dijk datje ergens ver in het polderland aantreft ooit een zeewerende dijk geweest. Landschappelijk gezien vervullen ze een belangrijke rol; ze worden ook wel de ruggengraat van het Zeeuwse landschap genoemd. Maar daar willen we het in dit nummer niet over hebben. De Zeeuwse dijken staan landelijk bekend om hun grote rijkdom aan bloemen en planten. Daar is de laatste jaren al veel over te doen geweest en als SLZ zijn we daar nog steeds, bijna dagelijks mee bezig. Want die rijkdom aan natuur is kwetsbaar. Die rijkdom vraagt een specifieke aanpak, een uitgekiend beheer en daar gaat het nogal eens mis. In dit nummer leest u meer over dit typisch Zeeuws fenomeen. Allereerst wordt nader uitgelegd welke planten nu zo bijzonder zijn en waarom ze juist op dijkhellingen groeien. Zonnewarmte, grondsamenstelling en beheer spelen daarbij een grote rol. Maar de dijken hebben ook voor tal van diersoorten hun betekenis. We hebben een aantal mensen gevraagd eens aan te geven hoe een goede dijk eruit zou moeten zien voor achtereenvolgens een vlinder, een vogel en een zoogdier. Het verhaal wordt kompleet gemaakt met wat berichten uit het veld. Wat komt er praktisch zoal bij kijken en wat is er de laatste jaren met name in de Zak van Zuid-Beveland gedaan aan het wegwerken van achterstallig onderhoud. De Provincie Zeeland heeft onlangs een tienpuntenplan gepresenteerd. Hierin de voornaamste aandachtspunten voor het Zeeuwse natuurbeleid de komende jaren. Dijken krijgen daarbij een prominente rol toebedeeld als het gaat om de zogenaamde droge ecologische verbindingszones. SLZ werkt momenteel, in opdracht van de Provincie Zeeland, aan een Actieplan Bloemrijke Dijken. De inzet is om op korte termijn de kwaliteit van de natuur op deze dijken een kwaliteitsimpuls te geven. Want zoveel is duidelijk, dit hebben deze bijzondere Zeeuwse natuurelementen zeker verdiend. wollige distel De Boom In 2-2001 Door Winant Halfwerk, thans postbode te Schoorl Bloemdijken.Voorplantenkenners een begrip. Voorde meeste mensen echtereen beetje rare term, want volgens de heren floristen maakt de bonte pracht van paardebloemen of fluitenkruid van een dijk nog geen bloemdijk. Maar wat dan wel? Zeeland bloemdijkenland Bloemdijken zijn te vinden in het gebied van de Grote Rivieren, maar vooral in de dijkenprovincie bij uitstek: Zeeland. Er groeien planten die in Nederland niet algemeen of zelfs zeer zeldzaam zijn. Een flink aantal staat op de Rode Lijst en wordt in zijn voor bestaan bedreigd. Het is de aanwezig heid van deze planten die een dijk het predikaat bloemdijk oplevert. Veel van die planten zijn liefhebbers van droge, warme, kalkrijke bodems, die elders in Nederland alleen te vinden zijn in het rivierengebied, de duinen tussen 't Zwin en Bergen aan Zee en op de Zuid-Limburgse krijthel- lingen. Buiten Nederland komen zij meer voor, met name in Midden- en Zuid-Europa. De plantengroei op de bloemdijken vertoont grote over eenkomsten met die van de kalkrijke heuvellandschappen van Zuid-Oost Engeland, Frankrijk, België en Duitsland. Hoe komt dat zo? Zonnige Zeeuwse kaikheilingen Om die gelijkenis te verklaren moeten we de dijken eens nader beschouwen. Veel Zeeuwse dijken zijn opgebouwd uit zandig tot zavelig materiaal. Zulke dijken ontwateren goed en warmen snel op. Vaak is het materiaal kalkhou- dend. Een dijk heeft twee hellingen. Op onze breedtegraad vangt een min of meer op het zuiden gerichte helling meer zon dan een plat vlak, waardoor het er droger en warmer is. Daarbij komt het milde Zeeuwse klimaat, dat ertoe bijdraagt dat veel min of meer zuidelijke planten het hier prima naar hun zin hebben. Kortom, net zoals Zeeland kunstmatige rotskusten kent (de stenen zeeweringen), kent het ook kunstmatige kaikheilingen. Stukjes buitenland in Nederland, maar toch weer anders. De vestiging van de kalkminnende graslandplanten in het relatief jonge Zeeuwse polderland is in het verleden misschien bespoedigd door de intensieve contacten met de kalkrijke streken van België, Frankrijk en Duitsland. Het is heel goed mogelijk dat met allerlei producten en goederen uit die gebieden, zaden van deze planten zijn meegekomen naar Zeeland. Hierbij moet vooral worden gedacht aan de uitwisseling van zaaizaad en schapen. In de vacht van schapen blijven veel zaadjes haken. Gebieden met concentraties waardevolle dijken -3-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 3