Beheer van een dijk ten behoeve van.... Het bruin blauwtje De Boom In 2-2001 De Zeeuwse dijken zijn niet alleen belangrijk voor de hierboven beschreven bijzondere plantensoorten, maar ook een groot aantal diersoorten varen wel bij een goed beheer. Hieronder enkele voorbeelden. door Anton Baaijens, Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland In Zeeland komen drie soorten dagvlinders als standvlinder voor die op de Rode Lijst staan. De heivlinder (Hipparchia semele) en de kleine parelmoervlinder (Issoria lathonia) hebben hun leefgebied in de duinen. Daarnaast hebben we in onze provincie het bruin blauwtje (Aricia agestis). Deze vlinder voelt zich weliswaar in de duinen ook goed thuis, maar komt verder goed verspreid voor in de gehele provincie. Landelijk is het bruin blauwtje t.o.v. de eerste helft van deze eeuw met 56 achteruit gegaan. In het rivierengebied is het bruin blauwtje vrijwel geheel verdwenen. Daar kon hij met name worden gevonden op oude schrale dijken of rivierduinen. De achteruitgang daar is o.a. door dijkverzwaringen veroorzaakt. In het duingebied worden de populaties bedreigd door voedselverrijking als gevolg van het infiltreren van voedselrijk water ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Zeeland is met een aandeel van 27 voor Nederland een belangrijk leefgebied voor het bruin blauwtje. Er is de afgelopen jaren veel verspreidingsonderzoek verricht door leden van de Vlinder- en Libellen- werkgroep Zeeland. Daaruit is gebleken dat het bruin blauwtje buiten het duingebied vaak voorkomt in schrale bermen, op schrale dijken of dijkdelen en industriegebieden die zijn aangelegd met opgespoten zand. Voorwaarde is dat er voldoende voedselplanten voor de rupsen beschikbaar zijn. De rupsen leven op diverse soorten reigersbek en ooievaarsbek. De vlinders hebben voor hun voedselbehoefte voldoende nectarplanten nodig. Ze worden vaak gezien op heelblaadjes en kruiskruid- soorten. Schrale dijken of dijkdelen blijken zeer belangrijk voor het bruin blauwtje. Op Schouwen Duiveland zijn op zanderige dijken in de omgeving van Dreischor en Sirjansland veel bruine blauwtjes gezien. Op Zuid-Beveland zijn op enkele bloemdijken rondom Wolp- haartsdijk eveneens hoge aantallen geteld. De meeste van deze dijken worden extensief begraasd. Op Walcheren is op de spoordijk en kanaaldijk tussen Middelburg en Oost-Souburg al jaren een behoorlijke populatie aanwezig. De kanaaldijk (extensieve begrazing) en de spoordijk (gefaseerd maaibeheer) zijn vanaf 1994 opgenomen in het landelijke meetnet dagvlinders. De ontwikkeling van de populatie van het bruin blauwtje wordt sindsdien gevolgd en blijkt vrijwel constant, mede dankzij het maaibeheer dat, nu al voor het 6e jaar, wordt uitgevoerd wordt door vrijwilligers van Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren. -8- De Boom In 2-2001 Uit onderzoek blijkt dat op veel dijken, met name in de zak van Zuid-Beveland nauwelijks bruine blauwtjes worden gezien. Meestal zijn dat verwaarloosde en verruigde dijken. Omdat het bruin blauwtje redelijk mobiel is kan met juiste beheers maatregelen al binnen enkele jaren resultaten worden geboekt. Een voor Zeeland unieke Rode Lijstsoort waar we goed voor moeten zorgen. De kaart geeft de verspreiding van het bruin blauwtje in Zeeland weer van de afgelopen 10 jaar. De stipgrootte is een indicatie van het aantal exemplaren die op de betreffende locatie zijn geteld. bruin blauwtje -9-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 6