De Boom In 3-2001 van hun kleine landschapselementen een overeenkomst sluiten met een looptijd van 10 jaar. Gedurende die 10 jaar dient men het element in stand te houden en het noodzakelijke onder houd te verrichten. Voor het noodzakelijke onderhouds werk worden gedurende de looptijd van de overeenkomst vergoedingen gege ven, die over het algemeen beduidend hoger liggen dan een vergoeding via de eerder besproken doelsubsidie overeenkomst. Voor het knotten van een knotboom is dat bijvoorbeeld 23, respectievelijk 5. Afstemming regelingen Beide regelingen kunnen goed op elkaar afgestemd worden, doordat ze door één organisatie uitgevoerd wor den. Aan eigenaren/gebruikers wordt de mogelijkheid geboden te kiezen tussen een kortlopende overeenkomst met weinig verplichtingen en een kleine vergoeding, of een langlopende over eenkomst met meer verplichtingen en een hogere vergoeding. In de praktijk blijkt dat langlopende overeenkomsten meestal gesloten worden met eigena ren die zelf het onderhoud doen, terwijl kortlopende overeenkomsten gesloten worden met diegenen, die via SLZ een beroep doen op vrijwilligers of loonwer kers om het werk te doen. Achterstallig onderhoud In beide eerdergenoemde regelingen was jaarlijks een budget beschikbaar voor het uitvoeren van achterstallig onderhoud. Deze budgetten heeft SLZ samengevoegd. De besteding vindt grotendeels projectmatig plaats, in 2000 overwegend via projecten in het Waardevol Cultuur Landschap Zak van Zuid-Beveland en via het project 'amfi biebiotopen Zeeuws-Vlaanderen'. Bacterievuurcontrole Waardevolle meidoornheggen op Zuid- Beveland worden door medewerkers van SLZ jaarlijks intensief gecontro leerd op het voorkomen van bacte- rievuur. Door bacterievuur aangetaste takken worden zo snel mogelijk afge zaagd. Indien er grotere aantastingen gevonden worden, wordt een loonbe drijf ingeschakeld. Ook de heggen blijken gebaat te zijn met de regelmati ge kleinschalige aanpak, omdat de ingrepen zo ook beperkt kunnen blij ven. In 2000 is een zelfde aanpak gehanteerd voor enkele waardevolle heggen in Zeeuws-Vlaanderen. Er zijn in 2000 (vermoedelijk dankzij de weersomstandigheden) relatief weinig aantastingen geweest. Er hoefde nau welijks een beroep op een loonwerker gedaan te worden. Werkzaamheden rond de regelingen In totaal is met de uitvoering van de regelingen 2.2 arbeidsplaats gemoeid (1.8 regiomedewerker, 0.3 bacterie vuurcontrole, 0.1 administratie). De werkzaamheden bestaan uit het actief benaderen van eigena ren/gebruikers van landschapsele menten, het afsluiten van overeen komsten, het zo nodig opsporen van iemand die het onderhoud wil doen, het geven van adviezen over het onder houd, het begeleiden en het controle ren van het onderhoud. Er is regel matig contact met de contracthouders. Zij stellen dat over het algemeen zeer op prijs. Allerlei vragen kunnen dan beantwoord worden. Velen willen ad vies hebben over het onderhoud, re gelmatig kunnen afspraken gemaakt worden over verder herstel van ele menten. Tijdens de controle - 16- De Boom In 3-2001 blijkt ook dat er regelmatig wijzigingen optreden in de landschapselementen waarvoor een overeenkomst is geslo ten. Bomen worden geplant, bomen gaan dood, afrasteringen komen en gaan, terreinen worden verkocht, en zovoorts. De conclusie is dat het nodig zal blijven om de contracthouders met enige regelmaat te bezoeken (ge streefd wordt naar een jaarlijks of twee jaarlijks bezoek). Resultaten 2000 Per 1 januari 2000 liepen er 341 VOL- overeenkomsten. In de loop van het jaar werden 9 overeenkomsten be ëindigd, en 42 nieuwe overeen komsten afgesloten, wat betekent dat per 31 december 2000 374 overeen komsten liepen. In de loop van het jaar zijn ook ca. 20 overeenkomsten ver lengd en aangepast. Naast de VOL-overeenkomsten wer den in totaal 323 doelsubsidie overeenkomsten afgesloten. Tabel 1 geeft een overzicht van de overeenkomsten per regio. De verschil lende landschapselementen worden daarna in het kort besproken. De uitbe taalde bedragen zijn in vergelijking met voorgaande jaren teruggelopen, omdat een deel van het onderhoud éénmalig via projecten is uitgevoerd. Het daar door beschikbaar komende budget is ook via die projecten besteed (projec ten 'amfibiebiotopen', 'herstel streekei gen erven' e.d.). In bijlage 2 zijn overzichten opgeno men van de diverse landschapsele menten in de onderhoudsregelingen. Moeslook is een bijzondere plantensoort op de Zeeuwse dijken - 17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 10