5.4. Actie 'Boeren Planten Bomen' 5.5. Particuliere historische buitenplaatsen 5.6. Voorlichting en educatie De Boom In 3-2001 De actie 'Boeren Planten Bomen' wordt gehouden om het boeren en buitenlui in Zeeland mogelijk te maken gemak kelijk aan streekeigen bomen en strui ken te komen. De actie is in 1999 op gezet in navolging van Landschapsbe heer Utrecht en Zuid-Holland en de actie Wilgenpoot van de Steltkluut. SLZ werkt samen met een boomkweker (de fruittuin uit Kapelle). SLZ verzorgt de algemene opzet, de publiciteit en het verzenden en ontvangen van bestel formulieren. De boomkweker verzorgt de opkweek, inkoop en aflevering van het materiaal. Geïnteresseerden kunnen aan de hand van een brochure met bestelformulier een bestelling van streekeigen plant en beschermingsmateriaal plaatsen. In de brochure is een overzicht van streekeigen bomen, struiken en be schermingsmaterialen opgenomen, waaronder een groot assortiment 65) oude rassen hoogstamfruitbo- men, gebaseerd op inventarisaties van hoogstamboomgaarden in Zeeland. Het bosplantsoen (34 soorten) is van inheemse herkomst. Verder is in de brochure informatie te vinden over het assortiment, een overzicht van eisen aan de groeiplaatsen, aanplantinstruc- ties en verzorging na aanplant. Tevens is enige algemene info over SLZ en het cursusaanbod in de brochure opgeno men. Via de actie is geplant (aantallen afge rond): - Hoogstamfruitbomen, 400 stuks - Walnoten, 50 stuks - Mispel/Moerbei/Kweepeer, 50 stuks - Laanbomen, 600 stuks - Leibomen, 30 stuks - Bosplantsoen, 30.000 stuks. (diverse beschermingsmaterialen, zoals palen en gaas werden bijgele verd). De materialen zijn op 110 locaties geleverd. De totale omzet was 100.500. Het afleveren van wilgenpo- ten is door SLZ zelf gedaan. Het ging om 1494 wilgenpoten op 76 adressen in geheel Zeeland. .•2XiOOr:-^- liet InvuUstO postcode V»'oonplïa Telefoon ,TO'VA.M IpRUS A.A.NT M- bkstee TÉFToi TlnoI iTNÓI iuIéL-- -nuioL -HTnoL lyüil U.NAi - 18- De Boom In 3-2001 Voor onderhoud van Particuliere Histo rische Buitenplaatsen is 0,5 formatie plaats (hovenier) bij SLZ onderge bracht. Bij voorbereiding en uitvoering wordt nauw samengewerkt met de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Bij de werkzaamheden is samengewerkt met banenpoolers en enkele vrijwilligers. Er is op 7 buitenplaatsen in totaal 575 uur gewerkt. Het betreft: Slot Haam stede, Duinbeek, Ter Hooge, Mon Plaisir, Heesterlust, Zeeduin en 't Jachthuis. In 2000 zijn aanmerkelijk minder uren gemaakt dan in 1999 in verband met de verkoop van buitenplaats Heester- De thema's voorlichting en educatie zijn verweven met een groot aantal activiteiten welke door of mede door SLZ worden verricht. Verreweg het belangrijkst zijn de contacten welke SLZ-medewerkers hebben met particu liere eigenaren ('boeren en buitenlui') van kleine landschapselementen. Aan de keukentafel bij de boer of op de koffie bij een particulier blijkt in de praktijk een zeer effectieve manier om informatie uit te wisselen. Overeen komsten worden afgesloten waarbij de adviesfunctie steeds een voorname rol speelt. Veel mensen zijn van goede wil en kunnen via praktisch advies een welkome aanvulling betekenen voor het natuur- en landschapsonderhoud in onze provincie. Ook in de uitvoerende sfeer, via het vrijwilligerswerk of via werkdagen voor scholen en scouting groepen, wordt veel aan promotie ge daan. lust. De tweede helft van 2000 is er op Heesterlust niet gewerkt. Met de nieu we eigenaar zijn wel werkzaamheden afgesproken om begin 2001 uit te voe ren. Het betreft met name verwijderen van dode iepen en de aanplant van duurzame boomsoorten zoals eik en beuk. Op Mon Plaisir zijn de grasvelden door maaien en afvoeren verder ver schraald. Echte stinsenplanten ontbre ken in dit grasveld, het streven is een bloemrijk grasland te ontwikkelen met veel margrieten en andere kruiden. Op Duinbeek zijn de grasvelden met diver se soorten stinsenplanten weer ge maaid en afgevoerd. Door of in samenwerking met SLZ werden in het jaar 2000 de volgende brochures en folders opgezet en ver spreid: - Hectarebosjes in Zeeland - Rugstreeppadden in Nieuw-Othene - Erftrofee 2000 - Boeren Planten Bomen Veel projecten binnen SLZ zijn uitvoe- ringsgericht en alleen daardoor al ge schikt voor publiciteit. Zeer regelmatig verschenen artikelen, veelal met foto, in de regionale kranten PZC en BN/De Stem of de huis-aan-huisbladen. Ook Omroep Zeeland via radio of televisie, schenkt regelmatig aandacht aan onze werkzaamheden. Zo kwamen onder andere de volgende onderwerpen in de publiciteit: - Stimuleren van het gebruik van streekeigen plantmateriaal (via 'Boeren Planten Bomen') - cursus streekeigen erf -19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 11