5.7. Agrarisch natuurbeheer De Boom In 3-2001 - bunkerdeuren open voor vleermuizen in Groede - poelen speciaal aangelegd voor amfibieën - zwerfvuil eruit, padden erin (Rugstreeppadden in Othene) - dijkendagen in de Zak van Zuid- Beveland, onder de noemer: 'wande len en zweten in de Zak' en 'sikkels blinken, sikkels klinken' - de campagne 'Erfgoed algoed' met aandacht voor de Open Publieksdag bij de Krabbeschans en de daaraan gekoppelde prijsvraag. Ook verschenen regelmatig artikelen in onder meer de Milieukrant Zeeuws- Vlaanderen en wordt door SLZ een vaste rubriek verzorgd in Wantij, het orgaan van de Zeeuwse Milieu federatie. Ons contactblad 'De Boom In' verscheen vier maal in een oplage van ongeveer 1000 exemplaren. De verzending ervan is met ingang van dit jaar uitgebreid. Het blad wordt onder meer toegezonden aan alle vrijwilligers binnen Zeeland, alsmede aan alle particulieren en boeren welke via SLZ een VOL-overeenkomst hebben afge sloten. Om de vakkennis binnen onze doel groep te vergroten worden speciale cursussen georganiseerd. Met name de cursussen 'hoogstamfruit' en 'streekeigen erf (zie beschrijving in hoofdstuk 'projecten') zijn jaarlijks te rugkerend en worden door veel men sen bezocht. Zeer specifiek is de cur sus 'werken met de zeis' welke met name door vrijwilligers wordt gevolgd. Vrijwilligers werden tevens geïnfor meerd omtrent nieuwe regels en voor schriften in het kader van de ARBO- wetgeving. Open dag op 'de Krabbenschans': informatie en vertier -20- De Boom In 3-2001 Door de oprichting van agrarische natuurverenigingen in diverse regio's begint er meer structuur te komen in de organisatie en begeleiding van agra risch natuurbeheer. Dit jaar is er vanuit de ZLTO een kennissteunpunt voor agrarisch natuurbeheer opgericht waar agrariërs terechtkunnen met vragen. Dit loket vervult ook een door verwijsfunctie naar andere instanties. Zo worden belangstellenden voor be- drijfsnatuurplannen en adviezen door verwezen naar SLZ. Het steunpunt heeft vooral veel vragen gekregen over 'Programma Beheer' het nieuwe subsi die programma van LNV. De werkzaamheden van SLZ in het agrarisch natuurbeheer bestaan uit het stimuleren en ondersteunen van na tuurbeheer op agrarische bedrijven. Via een project 'natuurplannen en adviezen voor landbouwbedrijven' dat gefinancierd wordt door de Nationale Postcode Loterij en SLZ (provinciale middelen) werden de volgende activi teiten opgepakt. - Het maken van bedrijfsnatuurplan- nen voor bedrijven welke een advies voor het gehele bedrijf willen hebben. In totaal werd er voor 8 bedrijven een dergelijk plan opgesteld. - Advisering over een onderdeel van het bedrijf; b.v. de erfbeplanting of de aanleg van een poel: op 15 bedrijven is zo'n advies gegeven. - Begeleiding van de uitvoering van maatregelen welke uit het advies voortkwamen. Deze begeleiding be stond b.v. uit het bestellen en leveren van plantmaterialen, advisering bij het aanplanten en de financiële af handeling. In totaal is op 24 bedrijven deze begeleiding gegeven. Bij een aantal van deze bedrijven was er in voorgaande jaren al een advies ge geven. - Bijdrage in de kosten van de uitvoe ring van maatregelen; het project draagt voor 75% bij aan deze kosten. Het resterende bedrag moet van de eigenaar of derden komen. In totaal werd 55.567 besteed. De eigena ren droegen 16.024 bij en van der den werd 3.400 ontvangen. Overi gens wordt de uitvoering van maat regelen ook vaak uit andere bronnen gefinancierd (gemeente Noord- Beveland, project 'herstel streekei gen erven', project 'amfibiebiotopen' enzovoorts). Andere activiteiten in 2000: - Begeleiding van groepen: Er werd advies en begeleiding gegeven aan Agrarische natuurverenigingen en een Milieucoöperatie; o.a. Akkerle ven (Noord-Beveland), Zonnestraal (Schouwen-Duiveland), Bloeiend West-Zeeuws-Vlaanderen, Milieuco öperatie 'de Zak van Zuid-Beveland' en het platform voor agrarisch na tuurbeheer in Zeeland. - Voorbereiding van een cursus agra risch natuurbeheer in samenwerking met het Steunpunt agrarisch natuur beheer in Zeeland. Deze cursus is in 2001 gegeven. - Advisering over de pakket keuze voor Programma Beheer; in totaal is er voor 40 percelen een botanisch advies gegeven (in nauwe samen werking met steunpunt agrarisch na tuurbeheer). - Advisering en begeleiding van het voorbeeldbedrijf agrarisch natuurbe heer 'de Rusthoeve'. Op dit bedrijf is ook een plan gemaakt voor de inrich ting van het erf, met een voorbeeld functie voor bezoekers. - 21 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 12