5.8. Cultuurhistorische en aardkundige landschapselementen De Boom In 3-2001 Introductie agrarisch natuurbeheer in de Zak van Zuid-Beveland Aansluitende op voorgaande jaren werden er voor de Milieucoöperatie 'de Zak van Zuid-Beveland' de volgende diensten verricht: - Het opstellen van bedrijfsnatuurplan- nen voor ondernemers welke voor het gehele bedrijf een advies wilden hebben. In totaal is er voor 9 bedrij ven een plan opgesteld; deels betrof dit de verdere aanpassing van reeds eerder gemaakte plannen aan de wensen van de ondernemer. - Het geven van elementadviezen voor boerenerven, bijvoorbeeld voor de erfbeplanting of de aanleg van een poel. Aan totaal 16 bedrijven zijn dergelijke adviezen gegeven. - Begeleiding van de uitvoering van de plannen en financiële afhandeling van de kosten. De kosten worden voor 75% gedragen door het WCL. De eigenaar betaalt een eigen bij drage van 25%. - Cursus agrarisch natuurbeheer: SLZ werkte mee aan een cursus in het WCL gebied welke in samenwerking met DLV en het Groen college is ge organiseerd. Werkbladen agrarisch natuurbeheer SLZ geeft aan boeren en particulieren in het buitengebied individueel advies met betrekking tot natuur- en land schapsbeheer. De laatste paar jaar in versterkte mate onder de noemer agra risch natuurbeheer. Belangrijkste doel is het stimuleren van zelfwerk zaamheid. Overdracht van kennis is daarvoor een voorwaarde. Dat kan onder andere door het verspreiden van werkbladen over specifieke onderwer pen. Het gebruik van werkbladen door boeren (al dan niet in verenigingsver band), scholingscentra en andere geïn teresseerden, is met name in Noord Holland een groot succes. Vooral van wege het feit dat de werkbladen tot stand zijn gekomen in nauwe samen werking met boeren. Met een bijdrage uit het Milieufonds van de provincie Zeeland heeft SLZ in 1999 drie werkbladen ontwikkeld voor Zeeuwse boerenbedrijven (en particu lieren) in het buitengebied. De werk bladen zijn ontwikkeld in samenwerking met de Zeeuwse landbouw organisaties, de kerkuilwerkgroep, de diverse beheerswerkgroepen en de vrijwilligers weidevogelbescherming. De werkbladen waren begin 2000 gereed. Ze gaan over: uilen; bescher ming van akker- en weidevogels op bouwland; salamanders, kikkers en padden. Verspreiding heeft in de loop van 2000 plaatsgevonden. Deels is dat via het ZLTO steunpunt agrarisch natuurbeheer gebeurd. -22- De Boom In 3-2001 Zwart Sluisje onder een dijk bij Philippine In de loop van 2000 ging de landelijke campagne 'Erfgoed al goed' van start. Alle provinciale stichtingen landschaps beheer schreven een prijsvraag uit. Deelnemers konden ideeën omtrent cultuurhistorische elementen uit hun omgeving inzenden. In Zeeland kwa men 32 inzendingen binnen voor 30 elementen, verspreid over de gehele provincie. Het betrof elementen van allerlei aard: trambanen, welen, dijk- coupures, sluizen, bunkers en diverse elementen op erven. Dat er veel cul tuurhistorische elementen zijn en dat het onderwerp leeft onder het publiek werd hiermee duidelijk aangetoond. De actie werd uitgebreid bij het publiek onder de aandacht gebracht, middels een dag die in het teken stond van cultuurhistorie. Op een oude schans, de Krabbeschans bij Sluis, werden op zaterdag 14 oktober diverse activiteiten georganiseerd. Gedurende de zomer van 2000 is er een uitgebreid bodem- kundig onderzoek gedaan naar deze schans door archeologisch adviesbu reau RAAP. Tijdens de publieksdag werden alle gegevens van dit onder zoek gepresenteerd en werd er een sleuf gegraven op de plaats waar in de 80-jarige oorlog de gracht heeft gele gen. Een ander belangrijk onderdeel op deze dag was de bekendmaking van de prijswinnaars van de 'Erfgoed al goed' prijsvraag. De drie winnende inzendingen waren: de Zwartenhoekse zeesluis bij Westdorpe, een Bunker complex bij Vlissingen en een wegeling bij 's Heer Hendrikskinderen. De in zenders werden beloond met een sym bolisch bedrag van elk f5.000,- dat ten goede moet komen aan het ingezon den element. In 2001 wordt begonnen met uitvoering van de plannen. -23-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 13