5.9. Diverse projecten De Boom In 3-2001 1. Projecten Nationale Postcodeloterij Al enige jaren stelt de Nationale Postcodeloterij via Landschapsbeheer Nederland financiële middelen beschik baar aan de verschillende provinciale stichtingen landschapsbeheer voor uitvoeringsgerichte projecten. In 2000 werd per provinciale stichting evenals in 1999 250.000 beschikbaar gesteld. SLZ besteedt het geld in een flink aantal projecten, deels afgerond in 2000, deels doorlopend in 2001. Twee projecten worden ook deels gefinan cierd met WCL-middelen: 'cursus streekeigen erven in Zeeland' en 'herstel bloemdijken'. Deze projecten worden onder het kopje Waardevol Cultuurlandschap besproken (3c en 3g). Het project 'natuurplannen en natuuradviezen voor landbouwbedrij ven' is in het hoofdstuk 'agrarisch natuurbeheer' al besproken. De andere projecten worden hierna kort belicht. 1a. Biotoopverbetering voor uilen en roofvogels Al meerdere jaren voert SLZ een pro ject uit ten behoeve van uilen en roof vogels. Overwegend betrof dat het laten maken en plaatsen van nest kasten. Dankzij de bijdrage van de Nationale Postcodeloterij kon het pro ject in 1999 en 2000 voortgezet en uitgebreid worden. Concreet wordt het volgende gedaan: - inventarisatie geschikte steenuilbio topen Zuid-Beveland. - Steenuil: plaatsen 25 steenuilkasten; planten 100 knotwilgen en 100 hoog- stamfruitbomen op Zuid-Beveland. - Kerkuil: plaatsen 50 kerkuilkasten; aanleg 1 km. kruidenstrook. - Ransuil en torenvalk: plaatsen 25 torenvalk/ransuilkasten. In 1999 heeft de inventarisatie plaats gevonden, zijn de knotwilgen en hoog- stamfruitbomen geplant, is de kruiden- strook aangelegd, zijn 25 kerkuilkasten en 20 steenuilkasten gemaakt en ge plaatst. De overige kasten zijn gemaakt en geplaatst in 2000. De projectkosten beliepen in 2000 22.500. 1b. Herstel en ecologisch beheer van kleine bosjes In het verleden (20-30 jaar geleden) zijn in Zeeland via een financiële rege ling voor particulieren kleine bosjes van 1 a 2 ha. aangeplant. Na de aanplant zijn veel van deze bosjes niet meer onderhouden; vooral dunning is ach terwege gebleven of niet structureel uitgevoerd. Door de onderlinge concur rentie zijn veel bosjes in een staken- woud veranderd. Door de iepziekte of aanplant van de dominante gewone esdoorn is het aantal boomsoorten beperkt. De struiklaag is niet ontwik keld of bestaat slechts uit vlier. Ook populierenbosjes, die niet meer com mercieel worden beheerd en brede houtsingels komen voor omvorming in aanmerking. Het project is uitgevoerd in de jaren 1999 en 2000. Het omvat: - inventarisatie van hoeveelheid en toestand van kleine bosjes in'Zee land - uitgevoerd in 1999. - het maken en verspreiden van een brochure over ecologisch bosbeheer. Is in 2000 gerealiseerd. Aan circa 100 eigenaren is de brochure toege zonden. Over het algemeen werd de brochure goed ontvangen. 15 advie zen zijn naar aanleiding van het uit brengen van de brochure gegeven, met 30 eigenaren heeft de stichting nu contact. Ook uit andere delen van het land is belangstelling voor de brochure getoond. - achterstallig onderhoud uitvoeren in een tiental bosjes, inclusief aanplant - 24 - De Boom hl 3-2001 Erf fam. Van der Bijl, winnaar erftrofee 2000 inheems bosplantsoen (1999 en 2000). De kosten van het project beliepen in 2000 17.000, gefinancierd door de Postcodeloterij en de eigenaren. 1c. Erftrofee 2000 In 1997 werd via de landelijke actie 'Maak je erfgoed' ook binnen Zeeland een prijsvraag uitgeschreven voor het mooiste boerenerf. In samenwerking met de Boerderijenstichting Zeeland en de Zuidelijke Land- en Tuinbouw organisatie (ZLTO) werd in 2000 op nieuw een prijsvraag uitgeschreven. Met nadruk werd inschrijving gestimu leerd vanuit de agrarische sector door de ZLTO de werving te laten verzor gen. In totaal 25 inzendingen kwamen binnen en werden beoordeeld op onder meer landschappelijke inpassing van het erf, aanwezige natuurwaarden, cultuurhistorische kenmerken en de inpasbaarheid voor het moderne land bouwbedrijf. Vier bedrijven werden genomineerd en kregen een cheque ter waarde van 2.500 ter verdere verfraaiing van het erf. De boerderij van de familie Van der Bijl uit Zonnemaire (de Zonnehoeve) werd de uiteindelijke winnaar. 1d. Herstel knotboomdijken Noord- Beveland In het westelijk deel van de gemeente Noord-Beveland is een aantal dijken gelegen dat vroeger grotendeels be plant was met knotbomen. Een zeer groot deel van die bomen is verdwe nen, her en der zijn nog enkele res tanten aanwezig. Doel van het project is om het achterstallig onderhoud aan deze knotboomdijken weg te werken door een aantal bomen te knotten, een aantal knotbomen te planten en een aantal knotbomen te beschermen te gen veevraat. Het project past binnen het landschapsbeleidsplan Noord-Be veland. De dijken zijn eigendom van Staatsbosbeheer en diverse particu lieren. Eind 2000 is door stagiair Anton -25 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 14