De Boom In 3-2001 Klijnsmit een plan opgesteld voor het herstel van de knotboomdijken. Uitvoe ring van de werkzaamheden zal over wegend in 2001 en volgende jaren plaatsvinden. 1eGrenslinden in de gemeenten Goes en Kapelle Grenslinden zijn lindebomen die vroe ger op kruisingen van dijken en gren zen van gemeenten e.d. werden ge plant. Ze zijn kenmerkend voor de Zak van Zuid-Beveland en hebben een unieke landschapswaarde. In het WCL- gebied (gemeente Borsele) zijn door SLZ de laatste jaren diverse oude bomen opgeknapt en nieuwe bomen geplant (gefinancierd met WCL-geld). In de gemeenten Goes, Kapelle, en een deel van Reimerswaal waar ook grenslinden staan, is dat wegens ge brek aan financiën nog niet gedaan. Via dit project worden de aanwezige grenslinden in kaart gebracht, worden plantlocaties opgespoord, en worden bomen gesnoeid en geplant. Het pro ject loopt 2 jaar. In 2000 heeft stagiair Leendert-Wim Driece een inventarisa tierapport opgesteld waarin monumen tale grenslinden en mogelijke plantlo caties zijn verzameld. Uitvoering van de plantwerkzaamheden vond plaats in het najaar van 2000. Er konden in totaal 15 nieuwe grenslinden worden geplant. In 2001 zullen de monumenta le bomen een onderhoudssnoei onder gaan. 1f. Binnenduinrand Westkapelle - Vlissingen Tussen Westkapelle en Vlissingen ligt een smalle duinstrook die sterk onder druk staat van de recreatie. Het gebied tussen de duinenrij en het achterlig gende akkerland bestaat uit smalle stroken bos en weilandjes. Het gebied heeft in gemeentelijke en provinciale plannen de bestemming 'natuur'. Om dat het gebied is versnipperd in ver schillende eigendommen, laat een eenduidig beheer te wensen over. In 1999 heeft SLZ een plan opgesteld voor het deelgebied tussen Westka pelle en Zoutelande ter versterking van de natuur en landschapswaarden. In dit gebied zijn al enkele beheersmaatre gelen genomen: dunning, maaien, plaggen. Een aantal verlande putten is door een loonwerker uitgebaggerd. Instanties als de gemeente Veere en het Waterschap verlenen medewerking aan de uitwerking van het plan. In 2000 heeft de stichting het plan uitgebreid met de binnenduinrand van Zoutelande tot en met Vlissingen. De stagiaire Miranda Bouman heeft dit gebied geïnventariseerd en een be- heerplan opgesteld. Dit plan is ver spreid onder overheden en terreinbe herende instanties. Op advies van de provincie Zeeland vindt het project vervolg in een regelmatig overleg tus sen de stichting en de verschillende instanties over uitvoering van klein schalige beheersmaatregelen. In 2001 zullen onder meer een paar poelen van Staatsbosbeheer worden opgeknapt; een bunker zal geschikt worden ge maakt als vleermuiswinterverblijf. 1g. Voorzieningen voor vleermuizen Al meerdere jaren treft SLZ voorzieningen voor vleermuizen. Het project omvat enkele onderdelen: - het inrichten van kunstwerken als vleermuiswinterverblijf (bunkers, sluisjes, aardappelkelders) In het project zullen circa 15 kunstwerken ingericht worden. Het betreft bunkers in de omgeving van Koudekerke op Walcheren en Groede in West-Zeeuws-Vlaanderen, enkele aardappelkelders op diverse erven in West-Zeeuws-Vlaanderen en enkele sluisjes in binnendijken in de Zak van Zuid-Beveland. - het plaatsen van vleermuiskasten in enkele kleine bosjes -26- De Boom hl 3-2001 - het plaatsen van enkele voorlich tingspanelen bij ingerichte kunst werken. in 2000 zijn de bunkers bij Groede ingericht, en zijn de vleermuiskasten gemaakt. Het plaatsen van de kasten, het inrichten van de overige kunst werken, en het ontwerpen en plaatsen van de panelen volgt in 2001. 1h. Voorlichting hoogstamfruitbomen In het kader van dit project wordt de al langer door SLZ verzorgde cursus rond hoogstamfruitbomen opnieuw gegeven en breder opgezet. Uiteindelijk zal de cursus 4 modulen omvatten: 1. algemeen planten snoeien 2. vermeerderen van fruitbomen 3. ziekte- en plaagbestrijding 4. herkenning van hoogstamfruitrassen De modules zijn onafhankelijk van elkaar te volgen. Bij elke module hoort schriftelijk cursusmateriaal. Het mini mum aantal deelnemers is 10, het maximum 20. Module 1 is al ontwikkeld, module 2 wordt in deze fase van het project ontwikkeld. Het project zal bij voldoen de belangstelling in de komende jaren voortgezet worden; modulen 3 en 4 kunnen dan ontwikkeld worden. Ten slotte wordt in het kader van dit project een voorlichtingspaneel over hoog stamfruitbomen geplaatst in de fruittuin van het fruitteeltmuseum te Kapelle. Een deel van de cursussen wordt in dit museum verzorgd. Het project loopt door in 2001in dit jaar zal het paneel geplaatst worden, en zal ook module 2 ontwikkeld en gegeven worden. Module 1 is in 2000 twee maal gege ven. In februari volgden 14 deelnemers de cursus in Zeeuws-Vlaanderen. 10 mensen namen deel aan de cursus van oktober in Zuid-Beveland. Deze mo dule bestaat uit twee informatieavon den en een praktijkdag. In twee cur susavonden wordt aan de hand van dia's ingegaan op de geschiedenis en waarden van hoogstamfruitbomen. Ook komen het wegwerken van achterstallig onderhoud bij oude bomen, het plan ten, beschermen en snoeien van jonge bomen en de subsidiemogelijkheden omtrent hoogstamfruitbomen aan de orde. Afsluitend wordt al het geleerde in praktijk gebracht. Op een zaterdag volgend op de laatste informatieavond, gaan alle cursisten naar een hoog- stamfruitboomgaard. De deelnemers kunnen zelf aan de slag met zowel oude als jonge bomen. De heer J. Traas, specialist op het gebied van het snoeien van fruitbomen, verzorgt een groot deel van de cursus. 1i. Streekeigen erven Zeeuws- Vlaanderen Aanleg en herstel streekeigen erven in Zeeuws-Vlaanderen is een project dat gezien kan worden als een opvolging van de in deze regio reeds uitgevoerde projecten Herstel Hoogstamboomgaar- den. Doelstelling is om in een periode van drie jaar 60 erven op te knappen (looptijd 2000 tot 2003). 'Streekeigen Erven' heeft een wat bredere doel stelling. Zo behoort de aanleg van nieuwe, specifieke erfbeplanting tot de mogelijkheden en wordt naast de hoogstamboomgaard ook aandacht geschonken aan bijvoorbeeld de aan leg van meidoornhagen, veedrinkput ten of het inplanten van een rij knotbo- men. Met het project is in totaal 240.000 gemoeid, bijeengebracht via het subsidietraject Vitaal Platteland Zeeland (5B-project, 30%), bijdrage eigenaren (25%), bijdrage gemeenten (10%) en bijdrage Nationale Postco deloterij (35%). Na de definitieve sub sidietoezeggingen kon het project na jaar 2000 starten. In 2000 zijn op zeven verschillende erven werkzaamheden uitgevoerd (kosten 28.800). Er wer- -27-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 15