De Boom In 3-2001 den onder andere meer dan 2.800 stuks bosplantsoen ingeplant, 96 hoogstamfruitbomen, 14 laanbomen en 64 knotbomen. Bijna alle werkzaamhe den werden door de eigenaren zelf uitgevoerd, waardoor ze (een deel van) hun eigen bijdrage konden terugver dienen. 2. Project Herstel Amfibiebiotopen Zeeuws-Vlaanderen Het jaar 2000 was voor dit project een belangrijk jaar. Lange tijd zag het er naar uit dat de doelstelling, om binnen vier jaar tijd zo'n 300 amfibiebiotopen aan te leggen, niet gehaald zou wor den. In dit jaar echter, konden er drie uitgebreide bestekken worden opge steld waardoor het volledige budget binnen dit project 980.000) kon wor den aangesproken. Het betreft de aanleg of het herstel van in totaal 112 biotopen verspreid door Zeeuws- Vlaanderen, maar met een duidelijke nadruk op de kerngebieden voor boomkikker, kamsalamander, rug- streeppad of alpenwatersalamander. Het project wordt financieel gedragen door het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (regeling Gebiedsgerichte Bestrijding Verdroging en Soortenbeleid uit het Natuurbe leidsplan), de Provincie Zeeland (Wa terhuishoudingsplan) en het Europees 5B-fonds. Ook eigenaren en SLZ beta len mee. Nieuwe put voor amfibieën in Koewacht 3. Projecten in het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland De Zak van Zuid-Beveland is in 1994 door de rijksoverheid aangewezen als Waardevol Cultuur Landschap (WCL). Dit houdt onder meer in dat financiële middelen beschikbaar gesteld worden voor herstel en aanleg van voor zo'n gebied kenmerkende landschapsele menten. SLZ voert diverse projecten in het WCL-gebied uit. 3a. Herstel streekeigen erven De erven in de Zak van Zuid-Beveland vormen een belangrijk onderdeel van het cultuurlandschap. Via het project worden diverse streekeigen land schapselementen opgeknapt of aange legd. Het project werd in 2000 gefinancierd uit het door de gemeente Borsele inge diende WCL-project, waarbij het SLZ streekeigen erven project en het ge meentelijke project 'landschappelijke inpassing bedrijfsgebouwen' zijn sa mengevoegd. De WCL subsidieerde 50% van de kosten, de gemeente 20%, de overige 30% van de kosten werden betaald door de eigenaren en SLZ. In 2000 zijn op 23 erven werkzaamhe den verricht. Een groot aantal werk zaamheden is door de eigenaar zelf uitgevoerd in het kader van agrarisch natuurbeheer. De levering van het plantmateriaal, de aanplant van enkele beplantingselementen en de aan leg/uitbaggeren van enkele drinkputten is verzorgt door Infrako uit Oudelande. Via het project zijn in 2000 de volgende werkzaamheden uitgevoerd: - planten bosplantsoen, 8800 stuks - planten hoogstamfruitbomen, 150 stuks - planten leibomen, 14 stuks - planten halfstam-mispel/moerbei, 29 stuks - planten laanbomen, 190 stuks -28- De Boom In 3-2001 - planten walnoten, 10 stuks - planten knotbomen, 50 stuks - aanleg drinkput, 6 stuks - uitbaggeren drinkput, 1 stuks. De totale kosten van het project in 2000 bedroegen 108.000. De WCL- bijdrage bedroeg 54.000, de ge meente Borsele droeg 21.500 bij, eigenaren betaalden 32.500 (bedra gen afgerond). 3b. Monumentale bomen en grenslinden De gemeente Borsele is rijk aan mo numentale bomen (inventarisatie sep tember 1991). Deze bomen komen onder meer voor op erven en dijken en zijn beeldbepalend. Een bijzondere categorie bomen zijn de ca. 100 grens linden. Deze staan overwegend op dijken en zijn veelal ouder dan 100 jaar. Bij de oude bomen is in het kader van de inventarisatie voor het land schapsbeleidsplan Borsele vaak ach terstallig onderhoud geconstateerd. Doel van het project is enerzijds het herstel van monumentale bomen en het opknappen van de aanwezige grenslinden en anderzijds uitbreiding te geven aan het aantal grenslinden door middel van aanplant van nieuwe bo men. In 2000 zijn ongeveer 200 waardevolle bomen geïnventariseerd door Pius Floris Boomverzorging uit Oudelande. Dit waren deels bomen van de ge meente (o.a. Dorpsplein Nisse), bomen van Natuurmonumenten (enkele grens linden) en bomen van particulieren (grenslinden en bomen op erven). Pius Floris heeft voor de voorgestelde werk zaamheden een R.A.W. bestek opge steld. Voor het uitvoeren van de werk zaamheden is aan 3 gespecialiseerde bedrijven prijs opgevraagd. Het werk is gegund aan Arcadis Heidemij Bomen- dienst. De werkzaamheden zijn deels in 2000 en deels in 2001 uitgevoerd. De kosten van inventariseren en opstellen bestek bedroegen 3.800, de kosten voor uitvoering van het bestek (deel 2000) bedroegen 37.000. De kosten van voorbereiding door SLZ bedroegen 8.000 (bedragen afgerond). De kosten van het project 49.000 zijn voor 50% betaald door de WCL. Natuurmonumenten droeg 3.000 bij en de gemeente Borsele 21.000. In 2000 zijn 14 nieuwe grenslinden geplant op geschikte locaties op en langs dijken in de Zak van Zuid- Beveland. Het betrof locaties van Na tuurmonumenten, waterschap en parti culieren. 3c. Cursus streekeigen erven in Zeeland Het WCL-project 'cursus streekeigen erven' is in 1999 opgegaan in een groter provinciaal project, dat groten deels gefinancierd werd met een bij drage van de Postcodeloterij. De cursus 'Streekeigen erven in Zee land' is met name bedoeld voor ieder een die eigenaar is van een erf. Na tuurlijk kunnen ook geïnteres-seerden zonder erf deelnemen aan de cursus. De cursusdeelnemers kunnen kennis opdoen over de geschiedenis en ei genschappen van een karakteristiek Zeeuws erf. Ook wordt aandacht be steed aan de natuurwaarden van de elementen op het erf en hoe men deze waarden kan vergroten. Naast de in richting van het erf, komen ook aanleg en onderhoud van de streekeigen be planting aan de orde. De cursus bestaat uit vier onderdelen: drie informatieavonden en een excur siedag. Dhr. G. Smallegange (Boerde rijenstichting Zeeland) verzorgt de eerste cursusavond: een dialezing over de geschiedenis en de kenmerken van

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 16