De Boom In 3-2001 het Zeeuwse erf. Tijdens de excursie worden een aantal erven bezocht met karakteristieke streekeigen elementen. In 2000 werd de cursus goed bezocht. Er namen in totaal 86 mensen deel aan 5 cursussen. In Noord- en Midden Zeeland werd de cursus vier keer ge organiseerd en in Zeeuws-Vlaanderen een keer. Uit de evaluaties bleek dat de cursussen bijzonder positief werden ervaren. Met een behoorlijk aantal deelnemers zijn afspraken gemaakt om het erf te bezoeken voor een persoon lijk advies. De kosten van het project beliepen 24.500. De Postcodeloterij droeg 15.000 bij, de WCL 4.500 en de deelnemers 5.000. 3d. Kleinschalige maatregelen ten behoeve van natuur SLZ is in 1996 gestart met een vrijwilli- gersproject in het Waardevol Cultuur Landschap. Gedurende 2 dagen per week wordt er door een onderhouds ploeg allerlei werk verricht, waarbij het accent ligt op het verhogen van de natuurwaarde, veelal via op diersoorten gerichte maatregelen. De in 2000 ver richtte werkzaamheden worden hierna kort besproken. De totale uitvoeringskosten bedroegen 69.000 waarvan de WCL de helft subsidieerde. Steenuil en kerkuil Vijftien nestkasten voor steenuil en kerkuil zijn geplaatst. Er is voor Zuid- Beveland een overzicht gemaakt van waarnemingen, (theoretisch) geschikte broedterritoria en opgehangen kasten voor de steenuil. Er is namelijk een aantal nieuwe waarnemingen van steenuilen gedaan, ook buiten het WCL-gebied. Waarschijnlijk heeft dit te maken met drie achtereenvolgende zachte winters. Hoewel er nog geen broedresultaat van steenuilen in de geplaatste kasten is gevonden (kast- controle 2000), willen we toch door gaan met het plaatsen van kasten. Binnen WCL-gebied gaat om 50 moge lijk geschikte territoria en kunnen er 25 kasten worden (bij)geplaatst. Op 15 locaties zijn wilgen geknot en/of hoogstamfruitbomen onderhouden. In 's Gravenpolder zijn wilgentakken gemusterd en verwerkt in een oever beschoeiing langs de 's Gravenpol- derse weel. Ruige anjer en andere bloemdijk- planten Een drietal dijkvakken is door de vrij willigers gemaaid en/of geplagd t.b.v. de ruige anjer. De bestaande groei plaatsen van de ruige anjer bij particu lieren zijn weer geïnventariseerd. Vleermuizen Uitvoerende werkzaamheden aan de sluisjes in de binnendijken hebben vertraging opgelopen. Hopelijk kunnen we volgend voorjaar wel aan de slag. In een essenboomwei bij Baarland zijn tien vleermuiskasten opgehangen. Deze kasten worden gebruikt door boombewonende vleermuizen als ruige dwergvleermuis en watervleermuis. Zij kunnen hier een kraamkolonie hebben of ze gebruiken de kasten in het najaar als tijdelijk onderkomen op weg naar de overwinteringsverblijven. Marterachtigen Voor bunzing, hermelijn en wezel zijn eveneens 'nest'kastjes geplaatst, voor namelijk langs het traject van de oude spoorbaan. Volgend jaar zomer worden ze gecontroleerd op eventuele bezet ting. Op een vijftiental plaatsen zijn van afkomend takhout rillen gemaakt waar in veel dieren een schuilplaats vinden. Verder zetten we bij maaiwerkzaamhe- den van rietland het maaisel op hopen, zodat deze ook door deze zoogdiertjes worden benut. -30- De Boom In 3-2001 3e. Coördinatie natuur- en milieuprojecten en dijkendagen Door de Zeeuwse Milieufederatie is een project ingediend met als doel het stimuleren en coördineren van projec ten in het WCL-gebied op het terrein van natuur, landschap en milieu. Via het project kan tijdelijk extra personeel werken aan die coördinatie. SLZ voert een deel van dit project uit. Dit deel is gericht op voorlichtingskundige natuur- en landschapsprojecten. In 2000 zijn de coördinatie van het project Dijken dagen en deelname aanwerkzaam heden voor de WCL-Promotiegroep in dit project opgenomen. De totale kos ten bedroegen 28.600. De bijdrage van de WCL bedroeg 14.300. De dijkendagen in de Zak van Zuid- Beveland werden in de zomer van 2000 voor de tweede maal gehouden. Deze week vol activiteiten rond het thema dijken werd georganiseerd door Natuurmonumenten, SLZ, St. Zeeuwse Schaapskudde, St. Behoud de Zak van Zuid-Beveland, MEC de Bevelanden, KNNV Beveland en de Vlinderwerk groep Midden-Zeeland. De coördinatie berustte bij SLZ. De Dijkendagen zijn bedoeld om de ecologische, landschappelijke en cultuurhistorische waarden van de dijken onder de aandacht van het brede publiek te brengen. 3f. Bloemdijken Het doel van het wcl-project 'bloem dijken' is het opknappen van sterk verruigde dijkvakken door middel van maaien en afvoeren van de vegetatie, afplaggen van verruigde gedeelten, verwijderen en/of plaatsen van afraste ringen, enzovoorts. In 1998 is het pro ject opgestart. Met behulp van bestaande inventa risaties zijn door SLZ alle dijken in kaart gebracht waarop bijzondere plan tensoorten voorkwamen of nog steeds voorkomen. Aan de hand van deze gegevens, de dijkenvisie en een veld- bezoek zijn in 1999 en 2000 de eigena ren van diverse interessante dijken benaderd. Bijna alle eigenaren stem den in met het verzoek om de dijk op te knappen, mede omdat de kosten voor 100% worden gesubsidieerd (50% WCL en 50% SLZ). De bijdrage van SLZ kwam tot stand via een bijdra ge van de postcodeloterij. In 2000 zijn de werkzaamheden pas in juni gestart in verband met onduidelijk heid met betrekking tot het afvoeren van maaisel naar het OLAZ. Nadat duidelijk was geworden dat stort- en vervoerskosten naar het OLAZ mee konden worden genomen in het project is het project gestart. In juni zijn diverse dijkvakken met een kraan met maaikorf gemaaid en is het maaisel afgevoerd. Op de Langedijk, Hooidijk en St. Anthonydijk is het maai sel afgevoerd met tractor en wagen, bij de andere dijkvakken is gekozen voor afvoer met een opraapwagen. Bij af voer met een opraapwagen wordt de berm vooraf gemaaid met een cyclo- maaier en wordt het maaisel op een ril in de berm gelegd. Het dijktalud wordt vervolgens gemaaid met een mobiele kraan met korfmaaier die het maaisel ook in de berm legt. Voor de opraap wagen wordt het maaisel met een tractor en harkeerder op een rechte baan gelegd waardoor het gemakkelijk op te rapen is. Al het maaisel wordt naar het OLAZ gebracht. In oktober zijn de dijkvakken voor een tweede keer gemaaid. In november zijn nog 4 'nieuwe' dijkvakken gemaaid en afgevoerd. Het betreffen de Plattedijk, de Vogelsangsedijk, de Noordpolder dijk en de Nieuwe Hoondertsedijk. Al het maaisel is met een opraapwagen opgeraapt en afgevoerd naar het OLAZ. In december zijn een 200-tal essen op de Noordpolderdijk gesnoeid. Het be-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 17