De Boom In 3-2001 treft hier zwaar achterstallig onderhoud aan bomen van ongeveer 20 jaar oud. Alle bovenstaande werkzaamheden in dit project zijn uitgevoerd door de milieucoöperatie 'Zak van Zuid- Beveiand'. Het maaiwerk liet de milieu coöperatie uitvoeren door Fa Vermue uit Lewedorp. De overige werkzaam heden zijn uitgevoerd door diverse boeren uit de streek. Via het project is ook een aantal dijken van Natuurmonumenten gemaaid en het maaisel afgevoerd. Deze werk zaamheden zijn uitgevoerd door Fa. Hoonderd uit Ovezande. Op enkele dijkvakken waren nog veel stobben van bomen en struiken te vinden die het machinaal maaien erg moeilijk maak ten. Deze stobben zijn met een zware klepelmaaier verkleind en tot op de grond verwijderd. Deze werkzaamhe den zijn uitgevoerd op de Lange Mai- redijk en de Schoondijksedijk. De totale kosten van het project in 2000 bedragen 87.500. De WCL draagt 41.500 bij, de Postcodeloterij 32.500 en eigenaren 13.500. 4. Projecten soortenbescherming Naast de soortenbeschermingsactivi teiten, die in voorgaande projecten al regelmatig naar voren kwamen zijn nog enkele specifieke soortenbescher mingsprojecten uitgevoerd. De provincie Zeeland stelde 50.000 beschikbaar voor het uitvoeren van soortgerichte projecten. Zes door SLZ ingediende projecten konden daarmee gerealiseerd worden: maaiwerk en plagwerk op enkele bloemdijken ten behoeve van de ruige anjer in de Zak van Zuid-Beveland, Tholen en Zeeuws- Vlaanderen en de Vlaamse peterselie in Zeeuws-Vlaanderen; maaiwerk in enkele kreekgraslandjes in Zeeuws- Vlaanderen ten behoeve van het krui pend moerasscherm; het verbeteren van het biotoop voor de rugstreeppad in de binnenduinrand van Walcheren (uitbaggeren poelen, maaien rietland jes, dunningswerk in bosjes); het in richten van een aantal bunkers als vleermuiswinterverblijf; het vergroten van broedgelegenheid voor huiszwalu wen door het realiseren van bouwkun dige aanpassingen aan enkele boerde rijen; het herstellen en aanleggen van oeverzwaluwwanden in Zeeuws- Vlaanderen en het maken van een voorlichtingsbord over vlinders langs de Westkapelse zeedijk. Drijvend vogeleiland 'Wanteskuupje' In samenwerking met 'Maatschappelijk Ondernemen' is op Noord-Beveland gewerkt aan de totstandkoming van een drijvend vogeleiland in de inlaag "Wanteskuupje" bij Colijnsplaat. Doel van de realisatie van een drijvend vogeleiland is het ontwikkelen van broedgelegenheid voor kustvogels. Om verstoring te voorkomen en rekening te houden met de sterk wisselende wa terstanden moet het eiland kunnen drijven. De totale kosten voor dit pro ject bedragen 3.400. De Provincie Zeeland 65.400), Vogelbescher ming Nederland 25.000) en de ge meente Noord-Beveland 3.000) financieren het project. Voorbereiding en planvorming vond plaats in 1999. Het eiland is voorjaar 2000 geplaatst en wordt regelmatig door vogels be zocht. 5. Rugstreeppad In het kader van het landelijk project 'Natuur op de rand van stad en platte land' heeft SLZ speciale aandacht gevraagd voor de rugstreeppad in Nieuw-Othene. Deze nieuwbouwwijk verrijst aan de rand van Terneuzen, een gebied dat bekend staat vanwege het voorkomen van rugstreeppadden. In samenwerking met de gemeente Terneuzen is er in de noordwest-hoek -32- De Boom In 3-2001 Een informatiepaneel wordt geplaatst bij Othene van de wijk een tijdelijk biotoop aan gelegd, in afwachting van verdere nieuwbouwplannen. De moeraspartij bleek zeer in trek bij de padden, er werden dit voorjaar maarliefst meer dan 100.000 dikkopjes geteld! Voor lichting en educatie speelt binnen dit project een grote rol. Rugstreeppadden kunnen 's avonds in het voorjaar nogal luidruchtig zijn en de vraag is of dit door iedereen in de wijk kan worden gewaardeerd. Een speciale folder met informatie over de Rugstreeppad werd huis-aan-huis in de wijk verspreid en er werden enkele excursies georgani seerd in samenwerking met Natuurbe schermingsvereniging de Steltkluut. Op een woensdagmiddag werd, samen met kinderen uit de wijk, een opruim- actie opgezet om zwerfvuil in het ge bied te verwijderen. 6. Diversen Door middel van het geven van advie zen, het opstellen van beplantings plannen, het verzorgen van subsidie aanvragen enz. speelt SLZ een rol bij de uitvoering van enkele regelingen, waarbij de uitvoeringskosten niet op genomen zijn in de begroting van SLZ. LVZ: in 1999 is uitvoering van de LVZ over gedragen van Landschapsbeheer Ne derland naar de Laser Zuidoost, de naam is veranderd in de BAL (besluit aanleg landschapselementen). Najaar 1999 heeft SLZ voor 16 eigenaren erfbeplantingsplannen opgesteld en aanvragen in het kader van de BAL regeling verzorgd. Er zijn 2 bunde lingen van aanvragen verstuurd voor een totaalbedrag van circa 20.800. Een groot deel van de uitvoering vond plaats begin 2000, deze aanvragen zijn medio 2000 door Laser aan SLZ uit betaald. SLZ heeft de subsidie door betaald naar de diverse eigenaren. Voor enkele plannen is uitstel van uitvoering aangevraagd tot winter 2000-2001. Deze zullen, na uitvoering, begin 2001 worden uitbetaald. Vanaf 2000 is de BAL-regeling komen te vervallen en is het budget opgeno men in Programma Beheer. Subsidie via landinrichtingsprojec ten Op Walcheren kan via de ruilverkave ling de aanleg van kavelgrensbeplan- ting en erfbeplanting gesubsidieerd worden. In 2000 heeft SLZ een 10-tal plannen opgesteld die in de winter 2000-2001 worden gerealiseerd. De totale kosten van aanleg bedragen ongeveer 30.000. Het gaat voorna melijk om streekeigen erfbeplantingen. De aan te leggen drinkputten werden gesubsidieerd via de VOL of agrarisch natuurbeheer. Ook binnen landinrichtingsprojecten op Tholen en in Zeeuws-Vlaanderen zijn in 2000 enkele plannen voor aanleg van streekeigen erfbeplantingen uitge werkt en door de eigenaar ingeplant.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 18