De Boom In 3-2001 Voorlichting, educatie en advisering De volgende activiteiten worden opgepakt/voortgezet: - cursus hoogstamfruitbomen: in 2001 drie uitgebreide cursussen en enkele terug- komdagen (ca. 60 deelnemers) - cursus streekeigen erven: in 2001 zes uitgebreide cursussen ca. 90 deelnemers - voor deelnemers aan Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen worden enkele cursusdagen over natuur- en landschapsonderhoud georganiseerd - lezingen - deelname manifestaties - vrijwilligerswerkjaaravond - schoolprojecten e.d. diverse adoptieprojecten, nationale boomfeestdag, landschapsonderhoud tijdens schoolkampen - advisering eigenaren Regiomedewerkers sluiten onderhoudsovereenkomsten af met allerlei particuliere eigenaren van landschapselementen. Gekoppeld hieraan wordt ook de nodige aandacht besteed aan het geven van adviezen over gewenst onderhoud, metho den van onderhoud, natuurvriendelijke erfinrichting, milieu- en natuurvriendelijk verwerken van snoeihout, verkrijgen van subsidies t.b.v. aanplant, enz. Via advi sering kan er voor gezorgd worden dat eigenaren/gebruikers voldoende kennis in huis krijgen om het onderhoud op een goede manier te doen. Dit kan in de vorm van het geven van een advies aan een eigenaar, het kan in de vorm van een voudige folders met aanwijzingen voor onderhoud van elementen, het kan nu en dan ook in de vorm van korte, praktische cursussen. De speciaal voor de actie 'Boeren Planten Bomen' gemaakte brochure vervult hier een belangrijke rol in. - uitgave contactblad wordt voortgezet; de inhoud van het blad is gericht op vrijwilli gers en op eigenaren van landschapselementen. Agrarisch natuurbeheer De volgende activiteiten worden ontplooid: - opstellen bedrijfsnatuurplannen/adviezen voor landbouwbedrijven: Voor 30 landbouwbedrijven wordt een natuurplan/natuuradvies opgesteld en tot uitvoering gebracht. - ondersteuning van regionale agrarische natuurverenigingen/milieucoöperaties: Het betreft het leveren van ecologische adviezen en het ondersteunen van uitvoe- ringsgerichte projecten van met name de milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland en de natuurvereniging Noord-Beveland. - algemene voorlichting agrarisch natuurbeheer: hieronder valt het mede verzorgen van voorlichtingsavonden over de mogelijk heden van agrarisch natuurbeheer voor afdelingen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), het leveren van een bijdrage aan het steunpunt agrarisch natuurbeheer van de ZLTO. -36- De Boom In 3-2001 Projecten VRIJWILLIGE WEIDEVOGELBESCHERMING Voor de periode 1999-2003 is een nieuw landelijk plan van aanpak gemaakt. In Zeeland worden de volgende hoofdlijnen gevolgd: - het opbouwen van het netwerk van boeren en vrijwilligers wordt onverminderd voortgezet. Omdat in 1995 vanuit een 'nul-situatie' gestart is, zit Zeeland nog in een opbouwfase. Er is blijvende aandacht voor scholing en begeleiding van vrijwilligers en boeren. - er wordt meer aandacht besteed aan directe begeleiding/ondersteuning van boe ren, zodat zij desgewenst ook zelf aan de slag kunnen. In de praktijk is namelijk gebleken dat er niet voldoende vrijwilligers te vinden zijn om alle belangstellende boeren te assisteren. Daarnaast zijn er boeren die aangeven dat zij zelf aan de slag willen. Hiermee wordt ook een duidelijke verbinding met agrarisch natuurbe heer gelegd. - advisering van agrarische natuurverenigingen over weidevogelbescherming - er zal ruim aandacht zijn voor activiteiten op bouwland - speciaal aandacht voor regio's Tholen en Schouwen-Duiveland. PROJECTEN IN HET WAARDEVOL CULTUUR LANDSCHAP ZAK VAN ZUID- BEVELAND Herstel streekeigen erven Herstel en aanleg van beplantingselementen, drinkputten e.d. teneinde het streek eigen karakter van de erven te verhogen. In 2001 zullen ca. 20 erven aangepakt worden. Onderhoud grenslinden en andere waardevolle bomen Het project omvat het up to date brengen van de inventarisatie om de gezondheid en eventueel benodigd onderhoud vast te stellen, en het daadwerkelijk uitvoeren van dat noodzakelijke onderhoud. Tevens worden plantlocaties geïnventariseerd, wordt aan eigenaren toestemming gevraagd voor aanplant, worden bomen geplant en gedurende enkele jaren onderhouden. Kleinschalige maatregelen ten behoeve van de natuur Met ingang van 1996 werkt een onderhoudsploeg van SLZ gedurende twee dagen per week in de Zak van Zuid-Beveland. De ploeg wordt gevormd door vrijwilligers, banenpoolers enz. onder leiding van een bij SLZ in dienst zijnde voorman. Doel van het project is het treffen van allerlei kleinschalige maatregelen ter verhoging van de natuurwaarde in het gebied, vooral gericht op diersoorten. Te denken valt aan onder andere het plaatsen van nestkasten voor steenuilen en kerkuilen, het aanbrengen van zwaluwplankjes, het realiseren van overwinteringsmogelijkheden voor vleermui zen en amfibieën. Ook herstel van kleine landschapselementen maakt deel uit van het project. Tevens wordt aandacht besteed aan het op natuur- en milieuvriendelijke wijze verwerken van snoeihout en aan vergelijkbare activiteiten. Achterstallig onderhoud bloemdijken Het project is met name gericht op het vegetatiebeheer op de dijken. De volgende werkzaamheden spelen daarin een rol: verwijderen ruigte, plaggen, maaien, afvoe ren maaisel, verwijderen/plaatsen van afrasteringen, aanpassingen in beplanting, verwijderen van kleine vuilstorten. Het project wordt uitgevoerd in samenwerking met de in de Zak van Zuid-Beveland actieve Milieucoöperatie. -37-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 20