Erfgoed al goed De Boom In 3-2001 DIVERSE POSTCODELOTERIJ PROJECTEN Herstel knotboomdijken Noord-Beveland Op het westelijk grondgebied van de gemeente Noord-Beveland zijn een aantal dijken gelegen die vroeger grotendeels beplant waren met knotbomen. Een zeer groot deel is verdwenen, her en der zijn nog enkele restanten aanwezig. Doel van het project is om het achterstallig onderhoud aan deze knotboomdijken weg te wer ken door een aantal bomen te knotten, een aantal knotbomen te planten en een aantal knotbomen te beschermen tegen veevraat. Het project past binnen het land schapsbeleidsplan Noord-Beveland. Streekeigen erven in Zeeuws-Vlaanderen Het streekeigen erf van Zeeuws-Vlaanderen wordt gekarakteriseerd door onder meer het aanwezig zijn van huiskavels grasland waarop het vee liep. Juist hier was van oudsher de ruimte voor een hoogstamboomgaard, een rij knotwilgen, veedrink put of meidoornheg. Het project 'aanleg en herstel streekeigen erven' beoogt de kwaliteit van de aanwezige landschapselementen te versterken. Het wegwerken van achterstallig onderhoud, maar vooral het herstel middels aanplant en aanleg van diverse elementen speelt daarbij een belangrijke rol. Daarbij maakt het niet uit of de eigenaar een praktiserende boer is of dat de landbouwbestemming inmiddels ver dwenen is. De betekenis voor natuur en landschap staat immers centraal. Daar naast vraagt vestiging van nieuwe agrarische bedrijven in de regio de nodige aan dacht. De grootschaligheid ervan kan het landschap tot in de wijde omgeving beïn vloeden. Landschappelijke inpassing van deze bedrijven wordt nagestreefd waarbij het streekeigen erf als inspiratie dient zonder het moderne karakter van het geheel uit het oog te verliezen. Voorzieningen voor vleermuizen Het project omvat diverse onderdelen: -inrichten kunstwerken (bunkers e.d.) als vleermuiswinterverblijf -plaatsen vleermuiskasten in enkele bosjes -plaatsen enkele voorlichtingspanelen bij kunstwerken. Grenslinden in de gemeenten Goes en Kapelle Grenslinden zijn lindebomen die vroeger op kruisingen van dijken en grenzen van gemeenten e.d. werden geplant. Ze zijn kenmerkend voor de Zak van Zuid- Beveland en hebben een unieke landschapswaarde. In het WCL-gebied (gemeente Borsele) zijn door SLZ de laatste jaren diverse oude bomen opgeknapt en nieuwe bomen geplant (gefinancierd met WCL-geld). In de gemeenten Goes, Kapelle, en een deel van Reimerswaal waar ook grenslinden staan, is dat wegens gebrek aan financiën nog niet gedaan. Via dit project worden de aanwezige grenslinden in kaart gebracht, worden plantlocaties opgespoord, en worden bomen gesnoeid en geplant. Herstel cultuurhistorische elementen In 2000 hebben in de actie 'Erfgoed al goed' drie cultuurhistorische elementen een prijs gewonnen. Deze elementen worden in 2001 hersteld. -38- De Boom In 3-2001 PROJECTEN VITAAL PLATTELAND Minicampings in de gemeente Veere De gemeente Veere heeft samen met de Vekabo kring Walcheren het initiatief ge nomen om te komen tot een beplantingsproject voor aanplant streekeigen beplan ting op en rond minicampings. Ook andere streekeigen elementen kunnen meege nomen worden. Te denken valt aan de aanleg van een drinkput, de aanplant van een hoogstamboomgaardje, knotwilgen en meidoornhaag. In het project wordt sa mengewerkt door gemeente Veere, Dienst Landelijk Gebied, Vekabo en SLZ. Streekeigen voorbeelderven De afgelopen jaren zijn in de provincie vele erven voorzien van streek-eigen land schapselementen. Op enkele van deze erven (liggend aan toeristische routes e.d.) worden voorlichtingspanelen geplaatst met informatie over het streek-eigen erf. Streekeigen erven Tholen De erven en boerderijen op Tholen en Sint Philipsland vormen een belangrijk on derdeel van het cultuurlandschap. Ze hebben vaak een flinke omvang en omvatten allerlei onderdelen zoals; hoogstamfruitbomen, heggen, windsingels, knotbomen en veedrinkputten. Via dit project wordt het achterstallig onderhoud opgepakt en wor den streekeigen erven hersteld. Te denken valt aan aanplant hoogstamboomgaard- jes, herstel van een oude gracht of drinkput, aanplant leiperen voor het huis enz. Voorbeeldbedrijven natuur op recreatiebedrijven In 1998 stelde SLZ een natuurplan op voor 2 grote recreatiebedrijven (kampeer terreinen). De bedrijven vormen voorbeelden voor andere recreatiebedrijven. Zij moeten duidelijk maken wat er in de praktijk voor mogelijkheden zijn voor natuur en landschap op recreatiebedrijven. Via dit project wordt het aantal voorbeeldbedrijven de komende jaren uitgebreid tot 11, geografisch gespreid over de provincie en ook gespreid over verschillende typen bedrijven. In 2001 worden ca 5 plannen gemaakt. Herstel hoogstamboomgaarden kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen In de Zeeuwsvlaamse kanaalzone worden enkele hoogstamboomgaarden hersteld. Mooie dijk voor de vlaamse peterselie -39-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 21