Kort nieuws De Boom In 3-2001 Cursusplanning Zoals wellicht bekend is organiseert SLZ verschillende cursussen, met name in de wintermaanden. Hier volgt een overzichtje. Cursus 'Streekeigen erven in Zeeland' Dit is een cursus over het ontstaan van de streek en zijn bewoners, over de geschiedenis van het Zeeuwse erf en haar elementen, ledereen met een erf of ieder die geïnteresseerd is in cul tuurhistorie van boeren erven en in natuur op het erf kan er aan meedoen. De cursus bestaat uit 4 bijeenkomsten. De eerste bijeenkomst houdt dhr. Smallegange een dialezing over de geschiedenis van Zeeland en het Zeeuwse erf. Natuur op het erf en aanleg en onderhoud van landschaps elementen staan de tweede bijeen komst op het programma. De derde bijeenkomst is een excursie langs een aantal karakteristieke Zeeuwse erven en tot slot wordt er in de laatste bijeen komst in groepen gewerkt aan een inrichtingsplan voor een (of het eigen) erf. Elke avond begint om 19.00 u en eindigt om 22.00 u. De excursie is overdag. Iedere deelnemer ontvangt een cursusmap met uitgebreide infor matie. Meedoen aan de cursus kost 125,- per persoon. Waar en wanneer: 18, 13 en 15 okto ber te Nisse (Zuid-Beveland), 12, 19, 24 en 26 november te Poppendamme (Walcheren), 14, 21, 26 en 28 januari 2002 in Terneuzen. Cursus 'Hoogstamfruitbomen' Tijdens deze cursus die bestaat uit twee theorieavonden en een praktijk dag, wordt uitgebreid ingegaan over de historie van de hoogstamfruitboom en over aanplant en onderhoud van hoog- stambomen. Snoei van jonge en oude hoogstamfruitbomen wordt geoefend. De cursus is voor iedereen die hoog- stambomen heeft of die er in geïnte resseerd is. Ook deze cursus kost 125,- per persoon, inclusief cursus map. Waar en wanneer: 9, 16 en 20 oktober te Kapelle 27 oktober: Inloopdag fruitrassen Voor het eerst organiseert SLZ, in samenwerking met het fruitteeltmu seum in Kapelle, een dag rond het thema 'oude fruitrassen'. Op deze dag is er van alles te doen rondom fruit. Men kan aan experts het eigen mee gebrachte fruit laten zien en op naam laten brengen, er zijn tentoonstelling over oude fruitrassen, fruithoeken, fruitrecepten en men kan fruit proeven. Heeft u ook een appel waarvan u de naam niet (meer) weet? Neem hem dan mee op zaterdag 27 oktober (tus sen 10.00 en 16.00 uur) naar het fruit teeltmuseum, Biezelingseweg 10, te Kapelle. Speciaal voor de vrijwilligers van de Stichting worden ook nog de cursussen EHBO en veiligheid en fruitsnoeien georganiseerd. Gouden Jirizaag 2001 Op zaterdagmiddag 7 juli organiseerde Stichting Landschapsbeheer Zeeland voor de derde keer een gezellige bij eenkomst voor alle vrijwilligers die in Zeeland actief zijn in het landschaps beheer en/of de weidevogelbescher ming. Deze keer waren we te gast bij de familie Van der Bijl te Zonnemaire, bewoners van de Zonnehoeve: de boerderij die in 2000 de Zeeuwse Erf- trofee in de wacht sleepte. We werden allerhartelijkst ontvangen door de heer en mevrouw van der Bijl. -40- De Boom In 3-2001 en Peter van der Vliet, de vrijwilligers- coördinatoren van de stichting. Zij reikten ook de zagen uit. De prijs ging naar twee vrijwilligers die al jaren be kend staan als enorme werkpaarden, die zelfs tijdens de koffiepauzes niet van ophouden weten: Hennie van den Hemel en Wim van de Kamer. Beide zijn al vele jaren actief. Hennie sinds de jaren zeventig in de vrijwilligers- groep van de Steltkluut, en later in de doordeweekse groep in Zeeuws- Vlaanderen. Wirri'zo'n tien jaar in de doordeweekse groep in Noord- en Midden-Zeeland. Daarnaast zorgt Wim al jaren voor het rondbrengen van wilgenpoten en andere materialen. Namens bestuur en medewerkers van de stichting en namens alle vrijwilligers van harte gefeliciteerd! Hennie v.d. Hemel heeft 'm verdiend! De circa 90 aanwezigen werden wel kom geheten door de voorzitter van de stichting, dhr. Hietkamp. Peter Maas vertelde na het welkomstwoord aan de hand van dia's het één en ander over het vrijwillig landschaps-beheer in het algemeen en bloemdijken in het bij zonder. Een excursie voerde de deelnemers daarna langs enkele fraaie voor beelden van vrijwilligerswerk in de buurt: de Rietdijk, de Wildernis, de Kijkuitsedijk en landschapscamping Kijkuit. Nadat iedereen terug was van de ex cursies resteerde nog het laatste en meteen meest officiële gedeelte van de middag: het uitreiken van de Gouden Jirizaag 2001Net als in 2000 werden er trouwens weer twee uitgereikt. De jury bestond deze keer uit Lucien Calle Wim v.d. Kamer ook! -41 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 22