Jaarverslag 2000 1. Opvallende feiten in 2000 2. Het bestuur De Boom In 3-2001 109 vrijwilligers actief met weidevogelbescherming, 153 boerenbedrijven nemen deel aan de weidevogelbescherming, 680 nesten van weidevogels, waaronder 121 klutennesten zijn beschermd op 3.500 hectare bouw- en grasland, 1.000 vrijwilligers actief in het landschapsbeheer, 700 lopende onderhoudsovereenkomsten, 4.000 knotbomen geknot, 2.000 knotbomen geplant, 1.000 hoogstamfruitbomen gesnoeid, 1.000 hoogstamfruitbomen geplant, 30.000 meter heg onderhouden, 200 waardevolle bomen opgeknapt, 120 veedrinkputten/amfibiebiotopen opgeknapt of aangelegd, 15 hectare bloemdijk en 8,5 hectare rietland onderhouden, 850 laanbomen geplant, 50.000 stuks bosplantsoen geplant, 150 plantprojecten 'boeren planten bomen', 100 streekeigen erven ingericht, 300 adviezen gegeven/plannen gemaakt, 7 cursussen gegeven voor 110 deelnemers, 50 met ca. 50 instanties/organisaties heeft SLZ contact gehad (overheden, landbouworganisaties, natuur- en milieu-organisaties, recreatie-organisaties e.d.) POSITIE STICHTING LANDSCHAPSBEHEER ZEELAND De Stichting Landschapsbeheer Zeeland is een organisatie met een positie tussen de traditionele natuurbescherming en de particuliere grondeigenaren, die zich met name richt op de praktische uitvoering van het natuur- en landschapsbeheer, en niet op het in eigendom verwerven van natuur- en landschapselementen. Daarin ligt ook het onderscheid met organisaties als Natuurmonumenten en Zeeuws Landschap, die gericht zijn op het in eigendom en/of beheer verwerven van natuurgebieden. Primaire doelgroepen zijn particuliere grondeigenaren en vrijwilligers. SLZ staat voor een actieve zorg van de mens voor het landschap in de eigen omgeving en streeft bij al haar activiteiten na dat die actieve zorg ook daadwerkelijk opgepakt kan worden. Om dat te kunnen bereiken zijn in het bestuur van SLZ vele partijen vertegenwoordigd, die actief zijn in het landschap. Dat zijn onder andere: landbouworganisaties, natuurbeschermingsorganisaties, vrijwilligersorganisaties en gemeenten. -2- De Boom In 3-2001 De stichting kent een algemeen en een dagelijks bestuur. Bijlage 3 geeft een overzicht van de bestuursleden en adviseurs per 31 december 2000. In 2000 zijn enkele wijzigingen in de sa menstelling van het bestuur opgetre den. Namens de Stichting het Zeeuwse Landschap werd de heer C.B. Langen- doen benoemd als lid van het alge meen bestuur. De vereniging tot be houd van natuurmonumenten besloot terug te treden uit het bestuur. Dat betekende dat er een eind kwam aan het bestuurslid-maatschap van de heer G. de Groot. Omdat de recreatieonder nemers een steeds belangrijkere doel groep van de stichting worden, is het algemeen bestuur uitgebreid met een vertegenwoordiger van RECRON Zee land (de koepelorganisatie van de Zeeuwse recreatieondernemers). Na mens de RECRON trad de heer A.J. Hanse toe tot het bestuur. Het dagelijks bestuur vergaderde in 2000 zes maal, het algemeen bestuur drie maal. Aan de orde kwamen onder andere: - huishoudelijke zaken verbouwing kantoor, personeels wisselingen, automatisering - financiële zaken De jaarrekening over 1999, de gewij zigde begroting 2000 en de begroting 2001 werden vastgesteld. - jaarverslag 1999 - werkplannen 2000 en 2001 - project provinciale basisorganisatie landschapsbeheer Bijzondere aandacht werd besteed aan Nieuwe Economische Dragers op het platteland. In het kader van het vitaal houden van het platteland heeft de provincie Zee land samen met belangengroepen een nota 'nieuwe economische dragers' opgesteld. Nieuwe economische dra gers zijn andere dan strikt agrarische activiteiten die plaats kunnen vinden op het platteland op bestaande erven. Inmiddels is het in de nota voorge stelde beleid opgenomen in het streek plan. Het is aan de Zeeuwse gemeen ten om via bestemmingsplanvoor schriften mogelijkheden te openen voor 'nieuwe economische dragers'. Ge meenten en provincie hebben een overeenkomst gesloten om deze aan pak zo goed mogelijk te regelen. Vrij wel alle Zeeuwse gemeenten hebben zich hierbij aangesloten. Een onder nemer die toestemming krijgt voor de vestiging van een nieuwe economische drager zal als tegenprestatie een dui delijke investering moeten plegen ter verbetering van de ruimtelijke kwaliteit. De gemeenten zullen regelmatig een beroep doen op een provinciale toet singscommissie (de agrarische Advies Commissie), die met name ook zal beoordelen of het door de ondernemer opgestelde plan ter verbetering van de ruimtelijke kwaliteit voldoet. Deze commissie heeft aan SLZ verzocht om toe te treden en de onderdelen 'natuur en landschap, uitstraling van het erf te beoordelen. Na uitvoerige besprekingen in het be stuur heeft SLZ besloten om die taak op te pakken. Het eerste jaar (waar schijnlijk 2001) wordt daarbij als proef jaar beschouwd, waarna bezien zal worden of voortzetting gewenst is.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 3