- - De Boom In 3-2001 Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren De heeft het uitgebreide beheerwerk op de vaste projecten voortgezet. Dat omvat beheerswerk op de Hoge Pla ten in de Westerschelde, het knotten van knotbomen, o.a. Sloeveer, het maaien van een dijkberm en een spoorwegtalud en divers onderhoud op enkele buitenplaatsen. In hun gevari eerde programma neemt ook het hak hout- en maaibeheer, o.a. ten behoeve van de Stinzenflora aan het Eikenlaan tje bij Westhove, een vaste plaats in. Andere Waicherse groepen De werkgroep Oranjebosch heeft weer essenhakhout in het Oranjebosch af gezet. De KNNV afd. Walcjieren orga niseerde enkele werkdagen in het waterwingebied en de SOR-optimisten hebben geknot op hun adoptieproject bij Biggekerke. 't Duumpje Het aantal gewerkte uren bij 't Duumpje blijft groeien! Behalve knotten en snoeien werd een Mustervumme ge maakt van 635 stuks voor de bak kersoven van Jas en Marie in het Slik- straatje. De Steltkluut Ook in Oost-Zeeuws-Vlaanderen groei van gewerkte uren. Traditioneel werd er de laatste zaterdag van het jaar geknot door de jeugdwerkgroep. In het Vennebos en aan de Rode Sluisweg worden monotone bosjes omgevormd tot natuurlijk loofhoutbos. Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie In Zeeuws Vlaanderen heeft de NJN aan diverse knotprojecten gewerkt. Scoutinggroepen Door 8 scoutinggroepen zijn verschil lende knotprojecten door heel Zeeland onder handen genomen. Een aantal doet dit zelfstandig; anderen worden bijgestaan door weekend-vrijwilligers of medewerkers van Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Scholen en boomfeestdag Een 5-tal scholen was actief in het landschap met knotten en snoeien. Op Zuid-Beveland werkten drie scholen mee aan de jaarlijkse boomfeestdag, op Walcheren twee. Duizenden in heemse struiken vonden zo door kin derhanden hun plek in Zeeuwse bo dem. Ook werd er geknot. Het thema van de boomfeestdag was 'Bomen voor Eeuwen'. Natuurwerkkampen De Herpetologische studiegroep heeft in de maanden februari t/m april de jaarlijkse paddenoverzetacties georga niseerd bij Domburg, Vrouwenpolder en Schuddebeurs. Een paar duizend padden bereiken zo in een emmer de overkant. -10- De Boom In 3-2001 Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen (VLP) Onder de naam Vrijwillige Landschaps onderhouds Ploegen wordt door Vut ters, haanlozen, gepensioneerden, WAO-ers, asielzoekers enz. gewerkt in het landschapsonderhoud. De uitke rende instanties (meestal gemeenten) bepalen of uitkeringsgerechtigden vrijwilligerswerk mogen verrichten. Voor deelnemers aan de diverse ploe gen heeft de stichting enkele geza menlijke activiteiten georganiseerd (onder andere een gezamenlijke knot- dag met het personeel van de stich ting). De Vrijwillige Landschapsonder houdsploegen verrichten alle voorko mende werkzaamheden in het land schapsonderhoud. 's Winters worden knotbomen geknot en geplant, hoog- stamfruitbomen gesnoeid en geplant, heggen gesnoeid en houtrillen ge maakt. 's Zomers worden diverse klei ne riet- en hooilandjes en dijkbermen gemaaid. Verder worden allerlei ele menten waar aanplant plaatsgevonden heeft gedurende enige jaren 's zomers onderhouden (schoffelen, bosmaaie- ren, opsnoeien wilgenpoten, herstel afrasteringen enzovoorts). De bij de stichting ondergebrachte WlW-ers werken mee bij de Vrijwillige Landschapsonderhouds Ploegen. Te vens verzorgen zij een deel van de begeleiding van de vrijwilligers. De rest van de begeleiding werd verzorgd door vaste medewerkers van SLZ. De volgende tabel geeft een overzicht van het aantal deelnemers aan door deweeks landschapsonderhoud en van het aantal gewerkte uren. De in het WCL-project 'kleinschalige maatrege len' (zie hs. 5.9) gewerkte uren zijn ook in deze tabel opgenomen. Overzicht Landschapsonderhoud doordeweeks 2001 aantal personen en gewerkte uren Noord- en Midden Zeeland Zeeuws- Vlaanderen Totaal vrijwilligers aantal personen 14 18 32 uren 5.624 5.528 11.152 jwg banenpool aantal personen 5 1 6 uren 5.291 1.158 6.449 stagiairs aantal personen 6 6 uren 710 710 SLZ- medewerkers aantal personen 3 2 5 uren 1.209 540 1.749 Totaal aantal personen 28 21 49 uren 12.834 7.226 20.060 - 11 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 7