5.2. Vrijwillige akker- en weidevogelbescherming Resultaten De Boom In 3-2001 ARBO Op het gebied van de ARBO (ar beidsomstandigheden) zijn dit jaar belangrijke stappen gezet waar het gaat om het uitvoerende werk door vrijwilligers en vaste medewerkers. ARBO op en rond kantoor heeft de nodige aandacht gekregen; voor 2001 wordt echter gestreefd naar een meer structurele aanpak. Voor belangstellenden zal te zijner tijd het ARBO-jaarverslag beschik baar komen. Intern zijn twee medewerkers en een vrijwilliger regelmatig actief met im plementatie van ARBO-maatregelen bij SLZ, zoals opzetten van de ver plichte ARBO-administratie en opzet ten van cursussen. Maandelijks ko men zij bijeen. Enkele mijlpalen tot nu toe: - presentatie van Landschapsbeheer Nederland van de, voor coördinato ren van vrijwilligersgroepen be stemde, handleiding voor veilig vrijwilligerswerk in natuur en land schap: 'ARBO in het Nederlandse Landschap' en de voor vrijwilligers bestemde 'Zakgids veilig vrijwilli gerswerk'. - cursus 'Omgaan met ARBO en vrijwilligers', een door bureau Er kend Groen verzorgde training voor de ARBO-coördinatoren van de provinciale stichtingen. - door SLZ georganiseerde bijeen komst met de lokale coördinatoren van de Zeeuwse vrijwilligersgroe pen om te komen tot helderheid omtrent de gevolgen van ARBO voor het veldwerk. In 2001 probe ren we te komen tot collectieve af spraken over aangepaste werkwij ze. - een medewerker slaagde voor het EHBO-diploma. - een medewerker behaalde het certificaat basishulpverlener. Meidoornheggen knippen? Veiligheidsbril op! - 12 - De Boom In 3-2001 Algemeen Het Project Vrijwillige Weidevogel bescherming is in 1994 landelijk gestart met een looptijd van vier jaar. Het project werd de eerste jaren gefinancierd door het Ministerie van LNV (initiator van het project), de Europese Unie en de gezamenlijke provincies, de laatste jaren door het ministerie en de gezamenlijke provin cies. In 1999 is de tweede projectpe riode tot en met 2003 gestart. De financiering wordt nu gedragen door rijk en provincie. 2000 was het twee de jaar van de tweede projectperio de. De uitvoering ligt bij de provinciale stichtingen Landschapsbeheer. Het project moet een bijdrage leveren aan het broedsucces van akker- en weidevogels in Nederland, en dan met name buiten de natuurreserva ten. Dit gebeurt onder andere door het vormen van hechte netwerken van boeren en vrijwilligers. Doel is verliezen aan eieren en jongen zo veel mogelijk te beperken en ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk boeren in hun bedrijfs-voering rekening hou den met weidevogels. Wanneer zij dit wensen, worden ze ondersteund door vrijwilligersgroepen. Coördinatie Tegen het eind van het broedseizoen 2000 is coördinator Marianne Lun- dahl van baan veranderd. Haar taak is op dat moment overgenomen door Nanning-Jan Honingh. Via de regionale omroep, diverse artikelen in regionale dagbladen, regionale bladen van natuur- verenigingen en landbouwbladen is geprobeerd nieuwe deelnemende boeren en vrijwilligers te vinden. Posters en folders zijn verspreid door reeds deelnemende vrijwilligers. Om in bepaalde gebieden vrijwilligers actief te krijgen, zijn diverse informa tieavonden georganiseerd in 's Gra venpolder, Zierikzee, Yerseke, Poppendamme, Rilland, Oostburg en Westdorpe. VL- In 2000 zijn drie veldmedewerkers actief geweest die diverse vrijwilli gersgroepen hebben begeleid in het veld. Het ging daarbij voornamelijk om extra ondersteuning op het ge bied van opsporen van nesten. Ver der werd divers advies gegeven en beschermingsmateriaal verstrekt aan individuele boeren en vrijwilligers. Er was vraag naar informatie van leer lingen basisonderwijs en er zijn le zingen gehouden voor ouderen- en vrouwenverenigingen. Door de coör dinator is ter afsluiting van het sei zoen per regio een evaluatieavond georganiseerd voor boeren en vrijwil ligers gezamenlijk op één van de deelnemende bedrijven. Deze avon den werden goed bezocht. 2000 was het zesde jaar dat vrijwilli gers en boeren zich met zorg en enthousiasme hebben ingezet voor de bescherming van akker- en wei devogels in Zeeland. Dit jaar is de omvang van de bescherming op vrijwillige basis gelijk gebleven. Het aantal deelnemende boerenbedrijven en vrijwilligers is in 2000 ten opzichte van 1999 praktisch gelijk gebleven. In Zeeland waren in 2000 153 boeren bedrijven en 109 vrijwilligers betrok ken bij het project. - 13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 8