5.3. Onderhoudsregelingen kleine landschapselementen De Boom In 3-2001 De gegevens van de broedresultaten wijken sterk af van de cijfers van vorig jaar. Ten tijde dat dit verslag werd geschreven waren nog niet alle gegevens binnen of verwerkt. Het heeft veel tijd gekost om ingewerkt te raken in het nieuwe gegevens- programma en om oude gegevens naar het nieuwe programma over te zetten. Een aantal vrijwilligers groep jes heeft geen gegevens opgestuurd, omdat er dit jaar geen enkele vogel op hun bedrijven heeft gebroed (m.n. Schouwen-Duiveland). Gezamenlijk hebben boeren en vrij willigers 680 nesten beschermd op ca 3.000 ha grasland én bouwland. Op bouwland werden de meeste nesten beschermd. Bij de nesten waren 107 klutennesten (1999: 121). Opgemerkt dient te worden dat er ook boeren zijn die zelf nesten op sporen en jongen beschermen zon der de resultaten bij te houden en aan Landschapsbeheer of groepen door te geven. Bijlage 1 geeft een overzicht van de broedresultaten in 2000. Kievitsnest - 14- De Boom In 3-2001 Doelsubsidie Sinds 1985 stelde de provincie Zeeland jaarlijks een doelsubsidie beheer en onderhoud kleine landschapsele menten beschikbaar aan SLZ. Vanaf 1995 maakt deze doelsubsidie deel uit van de budgetsubsidie die SLZ van de provincie ontvangt. Besteding van de middelen is echter ongewijzigd geble ven. Dat betekent dat eenvoudige onderhoudsovereenkomsten afgeslo ten worden met de eigenaren of gebrui kers van kleine landschapselementen. De overeenkomst wordt afgesloten voor een bepaalde onderhoudsac- tiviteit. Men onderhoudt een land schapselement, sluit daarvoor een overeenkomst af, en krijgt na uitvoering van het werk een onderhoudsbijdrage. Uitbetaling vindt plaats na afloop van het werk aan de uitvoerder van het werk. Er wordt geen financiële bijdrage gegeven aan natuurbeherende instan ties, waterschappen, gemeenten e.d. Er wordt een bijdrage uitgekeerd voor onderhoud aan en herstel van enkele geselecteerde landschapselementen. Besloten is om vooral te kiezen voor die elementen die beslist regelmatig onderhoud nodig hebben om te kunnen blijven voortbestaan. Dit zijn: knotbo- men, heggen, houtwallen, hoogstam- fruitbomen, leibomen, hakhoutbosjes, drinkputten. Daarnaast wordt in bijzon dere gevallen een bijdrage gegeven voor onderhoud van andere elementen, zoals dijken, rietlanden en bomenrijen. Tenslotte is besloten om in de meeste gevallen de bijdrage te beperken tot een symbolisch bedrag. Op deze wijze kan een bijdrage geleverd worden aan het onderhoud van veel landschapsele menten. Deze symbolische bijdragen zijn over het algemeen juist voldoende om de onkosten van de uitvoerder van het onderhoud te betalen. Een uitzon dering betreft veedrinkputten. Het op schonen van drinkputten wordt volledig bekostigd, omdat het bijzonder waar devolle elementen zijn, en omdat het meestal onmogelijk is om putten uit te baggeren zonder tussenkomst van een loonwerker met een hydraulische kraan. VOL Een andere onderhoudsregeling, de ROLRAL (regeling onderhouds overeenkomsten landschapselemen ten/ regeling aanwijzing landschapsele menten) is per 1 januari 1992 gedecen traliseerd van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij naar de provincies. De provincie Zeeland heeft de ROLRAL omgebouwd tot de Verordening Onderhoudsovereen komsten kleine Landschapselementen, in het vervolg aan te duiden als VOL. De VOL geldt voor het gehele grondge bied van de provincie. Voor kleine landschapselementen die van grote landschappelijke, natuurwe tenschappelijke en/of cultuurhistorische betekenis zijn, kunnen overeenkom sten gesloten worden. De provincie heeft besloten om de uitvoering van de VOL te laten plaats vinden door SLZ. Het voor de VOL beschikbare budget is vanaf 1995 eveneens opgenomen in de al eerder genoemde budgetsubsidie. Vanaf 1997 is het beschikbare budget enigszins uitgebreid, doordat de provincie extra middelen beschikbaar stelt voor agra risch natuurbeheer. Daarmee werd het mogelijk om de vergoedingen gelijk te trekken met vergoedingen die voor hetzelfde werk beschikbaar gesteld worden via beheersovereenkomsten relatienota. Via de VOL kunnen particuliere grond gebruikers voor onderhoud en herstel -15-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 9