ARBO aangelegenheden De Boom In 4-2001 De duur van het rijpingsproces varieert afhankelijk van de omstandigheden. Dhr. Sponselee schreef ooit in de Stem dat het rijpingsproces vroeger wel eens werd versneld door de mispels in een mouternist de plaatsen. Een mouternist is een holte in de hooitas, waarin ook andere keiharde en daardoor oneetbare vruchten te rijpen werden gelegd, zoals sleepruimpjes, en bepaalde appels en peren. De broeierige warmte van het hooi versnelde het rijpingsproces. Er wordt wel gezegd dat mispels slechts één tot anderhalve maand bewaard kunnen worden. Toch bleek een in oktober geplukte mispel, die sinds die tijd in een vensterbank van het SLZ-kantoor in Goes lag, omstreeks half februari nog prima te eten. De vrucht was helemaal opgezwollen en het sap kwam er uitgebarsten. Mispels, wat moet je er mee? Mispels zijn rijk aan vitamine C. En juist als mensen vitamine C het hardste nodig hebben (in de winter) is de mispel gereed om gegeten te worden. Mispels kunnen op verschillende manieren worden verwerkt. Voor mispelconfiture neme men een gelijk gewicht suiker en vruchtvlees. Gezien het hoge gehalte pectine is een geleermiddel overbodig. Van mispels kun je dus ook prima gelatine maken. Konfijten is ook een mogelijkheid. Hiertoe de vruchten enkele dagen achter eikaar in een steeds hogere suikerconcentratie opkoken. Pasteuriseren is een andere mogelijkheid: geschilde en ontpitte mispels worden in weckflessen gestapeld en overgoten met suikerstroop (40 gr. suiker op 1 liter water). Daarna de potten goed afsluiten. De vruchten kunnen ook in cake en ander gebak worden verwerktVan mispels kan goede tafelwijn, siroop (verzacht de keel), brandewijn en cider worden gemaakt. Gelei van mispels is lekker bij (scharrel)vlees (vooral lam). Medicijn en wapen Mispelhout is fijn generfd, hard en buigzaam. Het werd gebruikt voor handvaten en wandelstokken. Dhr. Sponselee schrijft in de Stem dat Vlaamse boeren van het patriarchale soort en met een dikke geldbuidel, nooit op stap gingen zonder hun stok gesneden uit mispelarenhout. Dat waren namelijk stokken waar je iemand een geduchte aframmeling mee kon geven zonder het gevaar dat de stok zou breken. 'Daarbij', vermeldt dhr. Sponselee nog, 'is een mispelarenstok nogal knoestig en dat trekt lekker door1. Mispels werden in de volksgeneeskunde toegepast ter voorkoming van miskramen en het versterken van het geheugen. Gevorkte mispeltakken werden gebruikt als wichelroedes (omdat mispels vaak bij water staan?). Voornoemde mispelstokken bleken ook effectief tegen heksen. Verscheidene landen kennen een rijmpje op de eigenaardige vorm van de vrucht. De Nederlandse versie luidt als volgt: Vijf harten, vijf starten, prik in t gat, ra ra wat is dat? fo.a.) geraadpleegde bronnen: Graaff, G. de (1991). Monumentale bomen in Nederland. Boom Bomenstichting, Amsterdam Maes, B. (1996). Mispel hoort bij Nederland. In: Tuin en Landschap (nr. 1,1996) Sponselee, G. (1988). Over mispels. In: De Stem (rubriek Grasduinen -16 maart 1988) artikel uit Pomologia (nummer en jaargang onbekend) Weeda, E.J. et. al. (1987). Nederlandse oecologische flora. Wilde planten en hun relaties 2. IVN /VARA/VEWIN - 18- De Boom In 4-2001 Door Peter v.d. Vliet, medewerker SLZ Hieronder wat kort nieuws van het ARBO-front. Vrijwilligersberaad Door de druk der omstandigheden is het omstreeks deze tijd geplande vrijwilligersberaad van SLZ met de lokale coördinatoren uitgesteld tot februari; de coördinatoren van de Zeeuwse vrijwilligersgroepen zullen hier een uitnodiging voor ontvangen met als bijlage o.a de nieuwe 'groene kaart' en de brochure werven en behouden van vrijwilligers. Zaag- en veltechnieken Eerstkomende activiteit (maar bij het verschijnen van deze 'de boom in' reeds achter de rug) is de cursus zaag- en veltechnieken, die is bedoeld om veiliger en slimmer te leren zagen. De principes van knotten en veilen zijn dezelfde; tijdens een theoriegedeelte (zonder gezaag) en de praktijk in een hectarebosje in Domburg worden door Lucien Calie methoden aangereikt waarmee veiliger en makkelijker gewerkt kan worden. Deze cursus zal tweemaal gehouden worden in het MEC Goes, voor doordeweekse vrijwilligers op dinsdag 4 december en voor weekendvrijwilligers op zaterdag 8 december. Het is de bedoeling deze cursus bij voldoende belangstelling periodiek te organiseren om alle vrijwilligers de kans te geven zaagvaardiger te worden; deze keer bieden we ruimte aan 15 20 mensen en hopen we op vertegenwoordiging uit alle groepen; met name scoutingleiders zijn welkom. Levensreddende handelingen Februari hopen we een cursus levensreddende handelingen aan te bieden. Dit is een korte cursus om te leren omgaan met noodsituaties. Uitnodiging en nadere informatie volgt via een brief aan de lokale coördinatoren. Vesten, brillen en schoenen Verder er de mededeling dat vanuit SLZ besloten is om veiligheidsvesten (evenals wegbebakening verplicht bij werken langs de weg), en veiligheidsbrillen (verplicht bij doornhagen), collectief te beheren in de SLZ-werkplaats, wat betekent dat ze op afroep beschikbaar zijn om te lenen; graag tijdig reserveren i.v.m. eventuele bezorging en om dubbele boekingen te voorkomen Wat betreft veiligheidsschoeisel streven we ernaar dat alle vrijwilligers er gebruik van maken; om dit te stimuleren stellen we aan de 'kerngroepen', (b.v. niet aan scouting, scholen), vanuit het postcodeloterij-arbobudget een bedrag beschikbaar van 2500 te verdelen over deze groepen met een verdeelsleutel, afgeleid van de groene kaartjes. Op het vrijwilligersberaad spreken we af hoe we dit financieel het best kunnen afwikkelen. - 19 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 11