Op <t Hof geschreven door Mr. Gerard W. Smallegange Een boek over boerderijen en boerenerven in Zeeland ffl ann De Boom In 4-2001 door Dicky de Koning, vrijwilliger beheerswerkgroep KNNV Beveland Eindelijk eens een boek over allerlei historische elementen die hier en daar nog te zien zijn op oude Zeeuwse boerderijen. Het boek is een bewerking van een serie artikelen die wekelijks verschenen zijn in de PZC. Een prachtig kijk- en leesboek vol oude en nieuwe foto's ingedeeld op allerlei onderwerpen. Gerard Smallegange heeft in dit boek vastgelegd wat zo waardevol was en nog is op de boerenerven in alle regio's van Zeeland. Een stuk cultuurhistorie dat helaas snel verdwijnt door veranderingen en beëindiging van het ouderwetse boerenbedrijf. De inrichting van het boerenerf met z'n gebouwen, beplanting en allerlei bijzonderheden in bouwstijl (vaak streekgebonden) komen goed in beeld en worden zeer gedetailleerd beschreven. Geloof en bijgeloof hebben hun sporen nagelaten in velerlei ornamenten, kleuren en versieringen aan en op de boerenhuizen en schuren. Het leven en werken van boeren en boerinnen, knechten en meiden, handelaren en bezoekers van boerderijen zijn zeer bewogen en vaak humoristisch weergegeven. Veel informatie en oude foto's kreeg hij van oudere mensen die hun leven lang op zo'n hofstee woonden en werkten. Herkenning en bewondering voor de foto's gemaakt bij Kee Rijk op de Bushoeve door (SLZ-vrijwilliger) Hanneke Bakker. Gerard bezocht door heel Zeeland grote, rijkversierde boerenhoeven maar ook kleine, eenvoudige boerenspulletjes en sprak met de bewoners over vroeger. Zocht de verschillen, maakte vergelijkingen en wijst ons op van alles wat met het boerenleven te maken had. Zelfs het 'ondekot, de houtvumme en de aardappelkelder ontbreken niet. Verdwenen zijn de duivekeet, de oude plee, de luidklokjes en de weckpotten. Ook het groen op het erf en rond de boerderij krijgt ruim de aandacht. De solitaire (vaak bijzondere) bomen, oprijlaan, de windsingels, de huisboomgaard, de (zeeuwse) hagen, de moestuin, vaak ook nog een siertuin voor het huis vormden een leefgemeenschap voor mens en dier. Al deze beeldbepalende elementen hadden een bepaalde functie, helaas zijn we die vaak allang vergeten. De informatie over het hoe en waarom van de regenbak, de welput met een wip en het gebruik van vruchten en planten voor allerlei kwalen, we zijn ze kwijt geraakt in onze moderne samenleving. Ook het bewaren van de producten in schuren, zolders en kelders, het maken van boter en kaas, alles ten dienste van de hongerige magen van mens en dier op de boerderij. Namen van oude fruitrassen, hoe hun reuk en smaak was en de vaak regionale verbastering van die namen roepen herinneringen op aan lang vervlogen tijden. De dieren op de boerderij hadden eveneens een functie: de hond als waker, de kat ais muizenvanger, de kippen, schapen, varkens enz. voor de verkoop of voor in de eigen pan, want gegeten en gedronken werd er het hele jaar door. Achterin het boek worden enkele beeldbepalende boerderijen beschreven, staan enkele tekeningen van een kompleet boerenerf en tot slot een lijst met nuttige adressen waaronder ook SLZ. -20- De Boom In 4-2001 Kompleet is een boek nooit, ik mis nog een hoofdstuk over de vogels op en rond het erf zoals de zangvogels, ganzen, eenden en kerkuilen. De insecten en kleine zoogdieren van konijnen tot de bunzing, ratten en marterachtigen om maar wat te noemen. Ook een apart hoofdstuk over de omgrachting van vaak hele oude boerderijen en/of tuinen is nog een wens van mij persoonlijk. Garard Smallegange laat in dit boek zijn warme belangstelling en zorg voor het behoud van de oude Zeeuwse boerderijen en goed ingerichte boerenerven duidelijk spreken. Hij beschrijft zijn zoektochten niet weemoedig in de trant van vroeger was alles beter, maar laat de lezer een stuk cultuurhistorie zien dat stapsgewijs verdween met de mechanisatie, na de ramp van 1953 en de diverse ruilverkavelingen. Hij geeft soms ook kritiek op eigenaren en beheerders en heeft met de wekelijkse serie in de PZC, de tv-serie en dit prachtige boek, allen bekend onder de naam Op 't Hof, heel wat tongen los gemaakt. Heeft vele mensen en diverse instanties voor monumentenzorg en landschapbeheer aan het denken maar ook aan het doen gezet. De Boerderijenstichting is met Gerard Smallegange als 'ambassadeur' weer wijd en zijd bekend geworden. De stichting geeft adviezen en wijst menigeen de weg in subsidieland, want om deze cultuurhistorische elementen te bewaren is naast veel goede wil ook heel veel geld nodig. kNOT. het erf van 'Nieuwlands Rust' (Nieuw en St. Joosland) tekening: Kees Tonkens -21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 12