Interview met Ronald van der Giessen Directielid Nationale Postcode Loterij De Boom In 4-2001 Eerder verschenen in Natuurlijk Buiten, nieuwsbrief van Landschapsbeheer Nederland Veel benificiënten van de Nationale Postcode Loterij zijn groene organisaties: Heeft de Nationale Postcode Loterij iets met de natuur? Ja, 'Natuur en Milieu' is één van de twee wortels van de Loterij, de andere is 'Ontwikkelingshulp mensen rechten'. Dit zijn sectoren die goed liggen bij het brede publiek, ledereen heeft er wel iets mee en mensen hebben daar geld voor over. Toen omstreeks 1996 structureel extra gelden beschikbaar kwamen (door toename van het aantal deelnemers aan de Loterij) is een aantal nieuwe beneficiënten uitgekozen. We kenden Landschapsbeheer Nederland al van projecten die via de Stichting 'Doen', met geld van de Nationale Postcode Loterij, werden gefinancierd ('Knokken voor knotten' en 'Houd de bongerds hoog'). Op welke manier onderscheidt Landschapsbeheer Nederland zich van de andere groene beneficiënten? Negatief: Landschapsbeheer Nederland heeft het minst geprofileerde imago. Logo's en namen (van de stichtingen) zijn erg versnipperd. Bovendien is Landschapsbeheer Nederland een generieke naam, zelfs een beetje overheidachtig. Dat spreekt mensen niet direct aan. Positief: geen andere groene organisatie is in staat zoveel vrijwilligers te mobiliseren. Bovendien doet Landschapsbeheer Nederland uniek werk. Dat heb ik zelf in mijn vroegere functies bij Natuurmonumenten mogen ervaren. Welke bijdrage kan Landschapsbeheer Nederland leveren aan het uitdragen van de boodschap van de Nationale Postcode Loterij: 'Natuur is belangrijk'? In alle uitingen kan Landschapsbeheer Nederland noemen dat de Nationale postcode Loterij haar ondersteunt zonder echt 'harde' voorwaarden te stellen. Als het geld maar goed wordt besteed en Landschapsbeheer Nederland trouw blijft aan haar doelstellingen. En niet te vergeten: oproepen van de achterban om mee te spelen in de Loterij. Hoe meer deelnemers, hoe meer geld naar de goede doelen gaat en dus ook naar Landschapsbeheer Nederland!! Ja, maar een deel van die achterban heeft moeite met de combinatie van een ideële doelstellingen en een commerciële, snelle loterij. Op welke manier zou u die bezorgde achterban geruststellen? Zo snel en commercieel zijn we niet: wel zakelijk. Ai in de vroege middeleeuwen werd het middel van een loterij gebruikt om goede doelen financieel te steunen. Over de aard van de organisatie kun je uiteraard discussiëren, maar bij ons staan de goede doelen echt op de eerste plaats! Als mensen principiële bezwaren hebben tegen de loterij moeten ze niet meedoen. Maar bedenk wel dat een loterij veel mensen in de maatschappij bereikt: organisaties als Landschapsbeheer Nederland hebben daar baat bij. 77 - De Boom In 4-2001 Welke weg zou Landschapsbeheer Nederland, volgens u, nooit in moeten slaan? Nooit afhankelijk worden van de overheid! Het 'eigen geluid' van natuur- en milieu-organisaties is erg belangrijk. Natuur en landschap zijn waarden die bescherming behoeven op lange termijn. Dit betekent dat beheer en ontwikkeling van natuur en landschap niet afhankelijk moeten zijn van de, steeds wisselende, bestuurders. Wat zou Landschapsbeheer Nederland moeten veranderen om de bijdrage van de Nationale Postcode Loterij omhoog te laten gaan? Als eerste zorgen voor meer deelnemers aan de Loterij. Want hoe meer deelnemers, des te meer geld. Daarnaast kijken we ook naar het geld dat een organisatie ontvangt van andere subsidieregelingen en fondsen. Het percentage van de Nationale Postcode Loterij mag niet te hoog zijn. Dus als Landschapsbeheer Nederland meer geld binnenhaalt via andere kanalen, kan onze bijdrage in de toekomst misschien ook omhoog. Wellicht is het dus zinvol om iemand gericht op fondsenwerving te zetten? Ik zou zeggen: gebruik het geld van de Nationale Postcode Loterij om onafhankelijker te worden! Heeft u suggesties voor zaken die we, volgens u, moeten oppakken? Het werk van Landschapsbeheer is nu weinig zichtbaar. Laat dus vaker sporen na in het landschap, bijvoorbeeld door het plaatsen van borden en dan niet alleen een logootje op een informatiebord... Denk wat vaker aan jullie zelf. Dat is in deze tijden ook hard nodig, want er bestaat geen duidelijk en éénduidig beeld van Landschapsbeheer Nederland. Wat wenst u het jubilerende Landschapsbeheer verder toe? Een éénduidige identiteit: landelijk en provinciaal eenzelfde uitstraling. En veel trouwe donateurs!! Oh, hebben jullie die niet? Dan wordt het wellicht tijd. Ook al is de 'markt' al aardig vol: er zijn altijd mensen die niet actief mee kunnen helpen, maar wel geld over hebben voor het Nederlandse cultuurlandschap. Ronald van der Giessen -23-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 13