De Boom In 4-2001 De Natuurwerkdag in Terneuzen De hoofddoelstelling van deze dag was zoveel mogelijk mensen de gelegenheid te geven in het landschap te werken. Daarom is een makkelijk te bereiken locatie gezocht aan de rand van Terneuzen. Om een groot draagvlak te verkrijgen werd er door initiatiefnemer De Steltkluut samengewerkt met andere organisaties. Zoals met de beheerder van de Kinderboerderij, de Stichting Tragel en de scouting Zeeverkenners. Naast het traditionele knotwilgen knotten werden er een aantal in het oog springende activiteiten georganiseerd waarvan van tevoren ingeschat werd dat ze mensen zouden trekken. Zo konden de mensen naar de overkant van de kreek roeien om daar dan te gaan knotten. Speciaal daarvoor waren met musterds enkele steigertjes gebouwd. Wie zich op de steigertjes begaf merkte dat deze een beetje 'deinden', zodat het een survival-achtig karakter kreeg. Daarnaast konden wat opgaande bomen worden gesnoeid en was er een extra attractie in de vorm van een klimboom. De verwachtingen waren dus hoog gespannen vooral ook omdat er in de media redelijk veel aandacht voor was geweest, 's Morgens vroeg meldden er zich twee jonge knapen aan voor het knotwerk. Omdat er van de vaste knotgroep ook een aantal mensen aanwezig waren gingen 16 mensen aan het werk. En in de loop van de dag bezochten er af en toe wat mensen de kinderboerderij. Maar onmiddellijk werd duidelijk dat de aanloop ver achter bleef bij waar door de vrijwilligers op was gehoopt. Er was in de organisatie vooraf immers ook zoveel werk verzet. Het 'boompje klimmen' bleek uiteindelijk wel het best geslaagde onderdeel van de dag. Hiervoor was een hoge, goed beklimbare plataan a uitgezocht. Wanneer je naar boven wilde werd je eerst in een klimgordel gehesen, die op wel 2 manieren was "gezekerd". Via een gordel kon je jezelf blijven zekeren, zoals echte boom verzorgers dat doen. De andere lijn was een extra veiligheidslijn waarmee de begeleider Pepijn de helden nog eens extra controleerde. Voor de grote klim begon kreeg je eerst nog wat instructies en kon je even aan de lijnen hangen. De hele dag door werd er door jong en oud geklommen en steeds stond er een groepje belangstellenden omheen, die het gestuntel van een "deskundig" commentaar voorzag. We zagen een dappere collega die wel drie keer omhoog ging, iedere keer een stukje hoger, waarna ze al abseilend weer terug naar beneden kwam. Het roeien op de kreek bleek een hele belevenis. Vooral de heenreis, want dan was er tegenwind en de boten bleken erg log. Daarbij moet worden opgemerkt dat niet alle deelnemers over een verfijnde techniek beschikten. Sommigen bereikten pas na vele omzwervingen langs diverse uithoeken van de kreek, uitgeput de overkant! De knotwilgen in de hertenweide konden allemaal worden gesnoeid. Aan de overkant van de kreek werden er door gebrek aan mensen, slecht 4 wilgen gedaan. Hoewel de belangstelling dus tegenviel was het toch een super gezellige dag. Dit niet in het minst door de uitgebreide culinaire verwennerij door de mensen van Stichting Tragel. Van de activiteiten op deze dag zijn een heleboel foto's gemaakt. Een aantal daarvan zijn op de website van de Steltkluut geplaatst. Wie even wat sfeerbeelden wil proeven surft naar: www.stelkluut.nl -4- De Boom In 4-2001

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 4