l'J, Project cultuurhistorie t 'V De B ?om In 4-, t V\ V 'V. I .fïV k h Natuurvereniging Thoien werkte in Stavenisse aan de Geulse Weel. Niet op de foto, maar ook actief op 17 november waren de mensen van KNNV-Beveland, (in t Langeweegje, Kwadendamme), KNNV-Walcheren (in de duinen van Oranjezon, Vrouwenpolder), Scouting Berdenis van Beriekom (aan de Noorddijk, Vrouwenpolder), de Heemtuinwerkgroep Hollandsche Hoeve (Goes) en de beheerswerkgroep van t Duumpje (in 1 Bulderbos, Aardenburg). De Boom In 4-2001 door: Sandra Dobbelaar, Maurice Kindt, Nanning-Jan Honingh en Rudie Geus Vorig jaar stond via de actie 'Erfgoed Algoed' de cultuurhistorie in het landschap centraal. Er werd o.a. een prijsvraag uitgeschreven. Drie winnaars gingen ieder met 5000,- aan de slag. Wat is er sindsdien daadwerkelijk gebeurd? 1. De Zwartenhoekse zeesluis door Maurice Kindt Op zaterdag 14 oktober 2000 was de 'Stichting Oud Westdorpe' uitgenodigd door Stichting Landschapsbeheer Zeeland om een prijs in ontvangst te nemen uit handen van gedeputeerde G. de Kok, gewonnen in de open publieksprijsvraag 'Erfgoed Algoed'. Wij, Dhr. G. Mechelinck en dhr. M. Kindt, vertrokken in dichte mist te Westdorpe richting 'Krabbeschans', in de gemeente Sluis. Die dag kon niet meer stuk. We hadden immers een bedrag van 5000,- ontvangen als aanmoediging om de oude Zwartenhoekse zeesluis (1788) te herstellen. Ik was al een tijd op zoek naar een mogelijkheid om tot herstel van de sluis te komen. Geïnformeerd bij Monumentenzorg, maar die zagen meer in bouwwerken van de jaren dertig. Dit vond ik toch een beetje vreemd. De eerder genoemde wedstrijd bracht redding. Zo dacht ik dat op 20 oktober toch. Vakmensen in de cultuurhistorische wereld beantwoordden mijn vragen met plezier. Dit waardeer ik zeer, maar ik blijf toch maar een amateur op dit gebied, deskundige begeleiding zou gewenst zijn. Een medewerkster van SLZ bood ook hulp. We namen contact op met één van de juryleden. Van hem kregen we een deskundig advies nadat hij wist wat we wilden. We wilden niet alleen de sluis herstellen, maar hierin ook een ruimte vrijhouden voor de vleermuis. Toegang bieden tot de sluis, picknickmogelijkheden creëren voor voorbijgangers zoals vele fietsers. Een bord waarop men de geschiedenis van dit monument en het landschap met zijn polders kan overzien, plaatsen. Men heeft hier een zicht op het verzande Axel's gat dat in verbinding stond met de nu nog bekende 'Braakman'. Vroeger waren er hier een haventje, Vossenkaai en een veer, welke voerde van de Zwartenhbek op Axel. Van de cultuurhistorische medewerkers van de provincie kregen we ook steeds positieve woorden als we bij hen aanklopten over onze zeesluis, wat ons zeker sterkte. Aan de slag We zochten contact met de eigenaar van de sluis: Waterschap Zeeuws- Vlaanderen. Die waren eerst wat terughoudend. In het tweede gesprek vonden we echter bij hen begrip zodat zij wel bereid waren materiaal ter beschikking te stellen. Aan geld hadden ook zij gebrek. Vrijwilligers van SLZ en ik zelf gingen met schoppen, bijlen en zagen ten strijde en de gehele omgeving en het talud werd opgeknapt wat betreft het groen. Het monument werd ontdaan van wildgroei. De sluis werd wat zichtbaarder gemaakt. Nadat het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen had geprobeerd de sluis geheel schoon te spuiten, hetgeen niet lukte, gingen wij weer aan de slag met schoppen en kruiwagens om via deze methode de sluis schoon te krijgen. Dit bleek onbegonnen werk. Tijdens onze werkzaamheden kregen we onverwachts bezoek en wel van -7-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 5