De Boom In 4-2001 3. Biesterhoekse wegeling, 's Heer Hendrikskinderen doorRudie Geus Een van de 3 prijswinnaars van de prijsvraag 'Erfgoed Algoed' in Zeeland was de Biesterhoekse wegeling in de buurt van Goes. Het opknappen van dit oude wegelingetje werd ingezonden door dhr. Minnaar uit 's Heer Hendrikskinderen. Dhr. Minnaar stelt voor om het pad beter begaanbaar te maken en beplanting aan te brengen. Een goed idee, maar de uitwerking stuitte op een onverwacht probleem: wie en waar is de eigenaar? Op zoek naar de eigenaar Uit kadastrale gegevens bleek dat de eigenaar van de wegeling de ambachtsheer van 's Heer Hendrikskinderen is, dhr. T.C. Swart, met vermelding van een adres en een postbusnummer in Rijswijk. Dhr. Swart heeft geen nummervermelding in de telefoongids op het door het kadaster gegeven adres. Na enige gezoek heb ik het telefoonnummer van betreffend adres in Rijswijk achterhaald. Maar daar woont al ongeveer 10 jaar een andere familie die niet weet waar dhr. Swart naar toe vertrokken is. Ook heb ik een brief naar zijn postbus gestuurd met het bericht dat zijn wegeling de eerste prijs van de actie 'Erfgoed Algoed' heeft gewonnen! Ook hier geen reactie. Ten einde raad de gemeente gebeld met de vraag of T.C. Swart nog in Rijswijk woonde. Alleen schriftelijke aanvragen voor bevolkingsgegevens worden door de afdeling Burgerzaken in behandeling genomen. Een brief gestuurd, waarna ik een gewaarmerkt afschrift basisadministratie persoonsgegevens heb terugontvangen van de gemeente Rijswijk. Dhr Tjebbe Cornelis Swart is op 17 januari 1990 naar onbekende bestemming vertrokken. Huidige situatie De Biesterhoekse wegeling is gelegen tussen de Westeweg en de Oude Zeedijk ten noorden van 's Heer Hendrikskinderen. Het wegelingetje is onverhard (karrenspoor) en aan beiden zijden voorzien van een sloot. Afgelopen jaren was het wegelingetje zo verruigd dat het langzamerhand ontoegankelijk was geworden. Langs de wegeling staat (behalve 1 meidoorn) geen beplanting. Bij de dijkoprit staat veel struweel van koebraam en meidoorn. Dit struweel groeit deels over de oprit van de wegeling. Halven/vege de wegeling ligt een driehoekige overhoek. Hier is in het verleden een bankje, picknicktafel en vuilnisbak geplaatst. Van het bankje is alleen het metalen frame nog aanwezig, de tafel is geheel vernield, de vuilnisbak is nog aanwezig maar wordt niet meer geleegd. Ondanks dat we de eigenaar niet hebben kunnen achterhalen willen we toch enkele kleine inrichtings- en beheersmaatregelen uitvoeren. Plan voor opknappen wegeling verbeteren wandelmogelijkheden: - jaarlijks 2 maal maaien van de wegeling en de picknickplaats - jaarlijks meidoorns/bramen bij dijkoprit bijsnoeien. herstel picknickplaats: - terrein schoonmaken van puin en hout, daarna jaarlijks) bosmaaieren - bankje opknappen aanbrengen beplanting langs wegeling - planten 25 knotwilgen langs de noordelijke sloot - planten 3 solitaire bomen bij picknickplaats. -10- De Boom In 4-2001 Het Biesterhoekse wegelingetje De beplanting zullen we deze winter aanbrengen, overige maatregelen zijn dit jaar al uitgevoerd. De wegeling is al twee keer gemaaid en het bankje is hersteld. Nadat we het wegelingetje en de picknickplaats voor de eerste keer hadden gemaaid heeft iemand een flinke partij natuurstenen blokken in de berm van het wegelingetje gestort. Het zijn brokken van ongeveer 30 x 30 x 150 cm., bijna niet te tillen! Waar ze vandaan komen en wie ze daar heeft gelegd, het blijft een raadsel... Het Biesterhoekse wegelingtje... Na het winnen van die 5000,- begon het voor de inzenders eigenlijk nog maar, dat is duidelijk. Het is allemaal niet zo eenvoudig. Voor de grotere elementen is f 5000,- slechts een bedrag waar je een klein begin mee kunt maken. Het is een hele klus om de verschillende partijen erbij te betrekken, of in sommige gevallen, op te sporen en om je plannen financieel rond te krijgen. Na een jaar bezig te zijn geweest blijkt dat het aanpakken van een project als deze een proces van lange duur is. Maar dat is geen argument om er niet mee aan de slag te gaan. Zonder inzet van de bij de projecten betrokken vrijwilligers, was er nog lang niet zo veel bereikt. -11 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 7