25 jaar Landschapsbeheer Nederland en het landschapszorgmodel De Boom In 4-2001 En wat er verder nog gebeurt... door Sandra Dobbelaar Naast de winnende elementen is er dit jaar ook een start gemaakt met het herstellen van allerlei andere cultuurhistorische elementen. Langs de Oudelandsedijk, nabij Kloosterzande, kregen verschillende elementen een opknapbeurt. De oude overgangs trappetjes werden weer zichtbaar gemaakt. Het plan is om ook de leuningen te herstellen. Boven aan de trappetjes werden struiken teruggezet, zodat ieder die de dijk opgaat nu kan genieten van het uitzicht. Toen deze dijk nog zeedijk was stond er ook een lichtbaken. Onder aan de dijk herinnert een klein terreintje met een transformatorhuisje hier nog aan. Dit driehoekige terreintje werd destijds ingericht met hoogstamfruitbomen en omgeven door hagen. Nu is alles overgroeid met bramen en overal staan enorme vlieren. Er zijn gaten gevallen in de hagen en veel hoogstammen zijn dood of overgroeid. Er werd een plan gemaakt voor dit gebiedje, maar degene die er toestemming voor moest geven was onvindbaar. Na een flinke speurtocht is het dan toch gelukt. Langs het gaas wordt deze winter een nieuwe heg aangeplant. Enkele vlieren worden afgezet en de gaten in de haag worden opgevuld. Ook worden enkele nieuwe hoogstamfruitbomen aangeplant. Later zal ook een bijzondere boom geplant worden op de plaats waar ooit de lichttoren heeft gestaan. Stoepe Een ander element, dat zeker ook de moeite waard is om te behouden, is de oude bestrating naar de veedrinkput bij familie Nortier bij Oostburg. Bestrating voor de inloop van de veedrinkput kwam vroeger wel vaker voor. Het zorgde ervoor dat de oevers niet geheel kapot gingen door het vee of door de wagens. Die 'stoepes' bestonden vaak uit bestrating van klinkers. Bij familie Nortier is de hele verharding opgebouwd uit grote, grillig gevormde stukken natuursteen. Door de dikke grasmat is daar niets meer van te zien. De oude stenen worden weer bloot gelegd en worden daar, waar nodig, opnieuw geplaatst. Iets omvangrijker is de klus bij familie Lindenberg, eigenaren van de boerderij 'Soekowono' te Kapelle (een van de prijswinnaars bij de erftrofee 2000). Daar wordt een deel van het dak in het oude varkenshok gerestaureerd. Het bijzondere aan dit schuurtje is het open deel waaronder het nog originele emmerrek staat. Na herstel zal het schuurtje weer gewoon als fietsenstalling dienen. Damhek Op een prachtig erf bij Nieuw- en St. Joosland wordt het oude damhek vervangen door een nieuw. Door de komst van tractoren en andere machines werden de oprijlanen en dammen te smal. De palen werden weggehaald of verplaatst. De hekken werden meegegeven aan de oudijzerboer. Het nieuwe hek op dit erf zal er helemaal hetzelfde uitzien als haar voorganger. Het wordt zelfs op dezelfde wijze gemaakt! Niet alle projecten verlopen even soepel en ze lopen lang niet allemaal uit in een restauratie. Zo is bij Steenovens, nabij Zaamslag, getracht een oud kerkpaadje te herstellen. De oude brug over de watergang lag er nog en er was een ruilverkaveling aan de gang in dat gebied. Helaas verleenden de eigenaren geen toestemming om het paadje weer langs de rand van hun land te laten lopen. Er staan nog een aantal kleine elementen op de agenda. Er is nog ontzettend veel te doen op dit gebied. - 12 - De Boom In 4-2001 Door Foort Minnaard, coördinator SLZ Op 8 november 2001 vond de manifestatie 'landschap a la carte' plaats in Wijnfort Lent bij Nijmegen. Deze manifestatie is georganiseerd ter gelegenheid van het feit dat het samenwerkingsverband Landschapsbeheer Nederland, waar de Stichting Landschapsbeheer Zeeland al sinds jaar en dag deel van uitmaakt, inmiddels (in verschillende hoedanigheden en onder verschillende namen) 25 jaar actief is in het beheer van het Nederlandse cultuurlandschap. Ca. 150 mensen uit het gehele land bezochten de dag en maakten kennis met medewerkers en activiteiten van de verschillende provinciale stichtingen landschapsbeheer en het samenwerkingsverband. De dag was opgebouwd rond de presentatie van het Landschapszorg model. De eerste opzet van dit uit de praktijk van de afgelopen 25 jaar gegroeide model is tijdens de manifestatie toegelicht door Mieke van Heuven, directeur van Landschaps beheer Nederland. Het model is aan de praktijk getoetst via diverse workshops, waarin diverse provinciale projecten uit de afgelopen jaren werden besproken. Tenslotte is het model kritisch tegen het licht gehouden door de cabaretgroep De Piranha's, die al improviserend de nodige relativering kon aanbrengen. In de komende maanden zal verder aan het landschapszorgmodel geschaafd worden. Daarna zal het gebruikt worden als hulp bij onze werkpraktijk in de komende jaren. Het volledige model kan in dit korte artikel niet behandeld worden. Enkele hoofdlijnen volgen hierna. Het Landschapszorgmodel kent drie samenhangende onderdelen: de drijfveren: waarom doen we het? de werkwijze: hoe doen we het dan? de rolverdeling: met wie doen we wat? Drijfveren: waarom doen we het? In de kern: zorg voor ons landschap en de behoefte er alles aan te doen om de kwaliteit ervan te verbeteren en te behouden. Het gaat ons om een kwalitatief hoogwaardig landschap en de blijvende zorg van mensen en organisaties hiervoor. De werkwijze: hoe doen we het? De belangrijkste eigenschappen van de werkwijze zijn: -organiseer de samenwerking en de gezamenlijke verantwoordelijkheid -denk en handel van klein naar groot -vind en realiseer maatwerk -toon en meet de zichtbare effecten -bouw voort op successen De rolverdeling: met wie doen we wat? Met wie doen we wat? Voor elke verbetering van het landschap zijn bijna alle partijen nodig die ook maar iets met dat landschap te maken hebben: dat is onze uitdaging. We denken dan aan landeigenaren en vrijwilligersgroepen, maar ook aan nutsbedrijven, recreatie en toerisme, bedrijven en belangengroeperingen van burgers en boeren en natuurlijk aan de overheid, die reguleert en controleert. -13-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2001 | | pagina 8