De meidoornhagen van fam. Jacobsen SUUERUOG EUZwtMTtK) De Boom In 1-2002 Door Rudie Geus, medewerker SLZ De Fam. Jacobsen woont langs de Singelweg te St. Laurens (Walcheren) op een boerderij naast het oude buiten 'Popkensburgh'. De boerderij met weilanden is in gebruik als manege. De Singelweg is grotendeels beplant met typisch Walcherse wegbeplanting met singels met veel meidoorn en iep. VOL-onderhoudsovereenkomst Op en langs de weilanden rondom de boerderij zijn nog diverse oude landschapselementen aanwezig waaronder ruim 600 m. oude meidoornhaag, 2 drinkputten en een zevental knotwilgen. Voor het onderhoud van deze elementen is in 1989 een onderhoudsovereenkomst afgesloten. Via deze overeenkomst is vanaf 1989 het onderhoud aan betreffende landschapselementen vergoed. Het onderhoud aan de meidoornhagen bestond voornamelijk uit het in stand houden van een goed raster. Door dit raster wordt betreding van de haag door paarden voorkomen. Tevens was opgenomen om regelmatig een klein deel van de hagen terug te zetten. De drinkputten zijn afgelopen jaren een keer opgeschoond/uitgebaggerd en de knotwilgen zijn om de 4-5 jaar geknot. Nieuwe meidoornhagen In 1998 is door onze Stichting een plan opgesteld om het aantal meters meidoornhaag flink uit te breiden. Alleen rondom de weilanden tegen het erf waren hagen aanwezig. De eigenaar had aangegeven ook wel hagen rondom de weilanden langs de Singelweg te willen aanplanten. In samenwerking met eigenaar en het Waterschap is het plan opgesteld, in totaal was opgenomen om 450 m. haag bij te planten. Meidoorn -16 - De Boom In 1-2002 Het plantsoen bestond voornamelijk uit meidoorn, aangevuld met hondsroos, sleedoorn, enkele essen en knotwilgen. De weilanden zijn gelegen binnen het ruilverkavelingsblok Walcheren. Via de subsidieregeling voor aanleg kavelgrensbeplantingen is de aanplant gesubsidieerd. De aanplantwerk- zaamheden zijn winter 1998-1999 uitgevoerd door onze door-de-weekse vrijwilligersploeg (VLP-NMZ). De twee volgende jaren is de ploeg regelmatig langs geweest om de jonge aanplant schoon te houden van overwoekerende onkruiden. De jonge hagen zijn ondertussen flink in de groei en hebben ondanks de winderige locatie reeds een hoogte van 1 a 1,5 m. bereikt. In de hagen rondom het erf waren nog een twintigtal grote iepen aanwezig. Helaas zijn deze bomen afgelopen jaren door de iepziekte aangetast. Deze winter zijn deze bomen geveld. Voor herplant is door SI_Z een plan opgesteld voor aanplant van diverse duurzame boomsoorten zoals zomereik en es. Stukje tuin van Walcheren Door goed onderhoud en door de nieuwe aanplant is op deze locatie momenteel ongeveer 1000 m. (een kilometer!) meidoornhaag aanwezig. Het betreft een van de weinige locaties op Walcheren waar nog een deel van 'de tuin van Walcheren' aanwezig is. Een compliment voor de familie Jacobsen! VDTÏEN i'E.UTE.U UW»*- Situering landschapselementen bij fam. Jacobsen, St. Laurens -17-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 10