Gezamenlijke schouders De Boom In 1-2002 Door Peter Maas, (kantoor)medewerker SLZ De doordeweekse vrijwilligers en de lui van het SLZ kantoor gaan eens in het jaar gezamenlijk ergens aan de slag. Was er eerst al eens een dag gepland in december, wegens het buitengewoon slechte weer kwamen we daar mooi onderuit. Maar 5 februari moesten we toch aan de bak en dus moest ik op zoek naar mijn werkkleren. Wat deed ik ook al weer aan, vroeger, toen ik nog standaard mee ging knotten en zelfs nog eelt op mijn handen had? Er moet ergens in de schuur nog zo'n groene legerjas hangen en met wat geluk zitten de werkhandschoenen er nog in. De muffe geur van een oude, vochtige en wat gestikte jas neem ik voor lief, boterhammen mee, zelfs een kan warme thee en even later staat Lucien voor de deur. Op naar de familie van Erp in Hoofdplaat. Bijna gelijktijdig komen ook de busjes van de overkant het erf oprijden maar van buiten werken komt door het slechte weer voorlopig niets terecht. Dan maar koffie drinken, het programma omgooien en eerst een rondleiding over het bedrijf. Het gaat om schapen hier en als SLZ- ers houden we van een beetje biodiversiteit. Dat je dat ook bij schapen in dien mate kunt aantreffen (27 verschillende rassen!) hadden weinigen van ons gedacht en met veel enthousiasme begint Mevr. Van Erp aan haar verhaal. Even later wordt dit met zo mogelijk nog meer enthousiasme door Dhr. Van Erp overgenomen en alle facetten van de -24 - De Boom In 1-2002 schapenhouderij passeren de revue. Je zou ze zo meenemen van die lieve kleine dotjes en ik weet dat ik daarmee bij mijn dochter van tien een heel goede beurt zou maken. Maar een verhaal over de vruchtbaarheid van dit ras weerhoudt me echter. Binnen 13 maanden 11 lammetjes in onze achtertuin lijkt wat veel van het goede. Even na elf uur grijpt Theo in. Het is droog buiten en we staan te popelen om aan de slag te gaan. Knotwilgen knotten, meidoornheggen snoeien en wat geleerd is op de cursus 'vel- en snoeitechnieken' in de praktijk brengen. Het materiaal wordt uitgestald (vinden we dat vanmiddag allemaal nog terug?), groepjes worden opgesplitst en de mensen die met de meidoorns aan de slag gaan krijgen een fraaie veiligheidsbril op de neus. Van al deze goede voornemens krijg je pas echt honger en dus wordt tegen half een iedereen weer binnen verwacht. Twee soorten heerlijke soep staan te dampen. Er wordt geanalyseerd, er wordt gedetermineerd en gediscussieerd maar niemand van ons kan met zekerheid zeggen tot welke diersoort de toegevoegde stukken vlees ooit behoorden. Maar smaken doet het en de lekkere koffiekoeken die we daarna nog gepresenteerd krijgen doet vermoeden dat van het middagprogramma niet veel meer terecht kan komen. Het valt mee, langzaamaan beginnen, weer rustig op gang komen, vooral niet teveel bukken en met name op het sociale vlak wat staan zagen, want daar zijn dergelijke werkdagen tenslotte toch ook voor bedoeld. We waren met meer dan dertig vandaag. Om half vier werd alles en iedereen geteld en akkoord bevonden, de meeste knotwilgen geknot en er was geknipt waar er geknipt moest worden. Kortom: succesvol, voedzaam, gezellig en leerzaam. -25-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 14