MEIZON Ervaringen met teervervangers JanB. de Jonge BV met natuurcamping^- gastenverblijf - natuur educatief centrum - zwemplas - biologische groenten- en kruidentuinen kunstatelier, wandelroutes en in de zomer veel activiteiten. Maar Ecolonic wil meer zijn dan de optelsom van deze niet onbelangrijke uiterlijkheden! Op maar 6U0 km afstand van Utrecht zijn de bewoners van Ecolonic, op de totaal 16 ha grote terreinen, bezig een atmosfeer te scheppen, waar de bewust levende mens zijn/haar rust vineft, maar ook actief kan zijn. Voor een gratis folder belt u in Nederland: 0515 - 433384 De Boom In 1-2002 Door Ans Lindenberg Een gepotdekselde Zeeuwse schuur werd in het verleden regelmatig geteerd. De oude teer is, vanwege milieubelasting, echter alweer enige tijd uit de handel, op de markt zijn diverse teervervangers. Hieronder een verhaal van Ans Lindenberg, postweg 26 te Kapelle, over haar ervaringen met de verschillende merken teervervangers. Ans woont op de boerderij 'Soekowono'. Deze boerderij was in 2001 één van de vier prijswinnaars van de erftrofee. De tijd van onderhoud voor wat betreft het schilderen breekt over een poosje weer aan. Onderstaand enkele resultaten van diverse 'vervangers' van koolteer en mijn ervaringen ermee. Een paar jaar geleden hebben wij de staldeuren van de schuur en het wagenhuis gerestaureerd, dus dit moest daarna geteerd worden. Voor de nieuwe planken werd Lucite geadviseerd. Dit is een gevelverf die niet blinkt en wat niet op geverfde planken gebruikt kan worden. Voor de oude koolteer zou 'zwarte lak' van Tenco het beste zijn. Enthousiast ging ik aan de slag, de nieuwe deuren met Lucite en de bestaande planken en deuren met zwarte lak, wat veel op koolteer leek. Prachtig! Tot ongeveer twee maanden later. Wat bleek was dat zwarte lak niet tegen UV-straling kan, dus de staldeuren en het wagenhuis die hiermee geverfd waren, werden bruin en uiteindelijk kon je alles er zo weer vanaf vegen. Het verpulverde gewoon. Het daarop volgende jaar heb ik, na enig zoeken, Natuleum van Drenthverven geprobeerd. Dit zou ook een goede vervanger van koolteer zijn volgens de fabriek. Opnieuw pakte ik mijn 'bokkepoot' en begon wederom met veel enthousiasme. Natuleum bleek een olieachtige verf te zijn waaraan je handen een halfjaar later nog aan de 'gringels' van de staldeuren bleven plakken; drogen doet het dus niet snel. Ook deze verf begon na een poos bruin te worden en te verpulveren. Wat nu, wederom een jaar verder. Mij werd nu gezegd om botenlak van Tenco te kopen. Mijn enthousiasme was inmiddels wat getemperd, maar toch heb ik het verfblik geopend en ben met volle moed begonnen. In eerste instantie dacht ik de goede vervanger gevonden te hebben maar jammer genoeg werden de staldeuren, na een paar zonnig weken weer bruin en kon ik alles er vanaf vegen. Weer een illusie armer! Met de moed der wanhoop heb ik de Lucite-emmer gepakt, wat niet over koolteer mocht. Het resultaat is geen glimmende koolteer schuur maar een bescheiden, mooie zwarte schuur, die niet blinkt maar ook niet bruin wordt en...waarvan de verf niet verpulvert! -26- De Boom In 1-2002)2 advertentie? Grenzdierweg 15 4338 PG MIDDELBURG tel 0118-633049 Postbus 8021 4330 EA MIDDELBURC fax 0116-613488 Zaadhandel v.o.f. Uw leverancier van: - Zaaigranen - Zaaizaden - Zaadmcngsels - Pootaardappelen - Gewasbeschermingsmiddelen Telefoon: Fax: E-maii: 0113-270777 0113-270259 K.P.Dclonee@dcionger.aadhandel.nl Jf In het hart van west Europa in het prachtige, stille natuurgebied van de Vogezen/Frankrijk, ligt -sinds 1989- SCOTTWEG 17 GOES 0113-251 335 RIJKSWEG ZUID 17 RUCPHEN 0165-344 811 www.ladderspecialist-goes.nl info@ladderspecialist-goes.nl VERHUUR HOOGWERKERS KLIMMATERIALEN - ROLSTEIGERS -27-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 15