Even voorstellen: Alex Wieland Terug naar Zeeland Advisering De Boom In 1-2002 de SLZ-medewerkers zich aan u voor. In deze rubriek stelt iedere keer één van Ik ben in 1972 geboren in Terneuzen. Tijdens mijn jeugd was ik altijd met allerlei beestjes in de weer. Na enige tijd sloot ik mij aan bij de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut. Aan vogels kijken en landschapsonderhoud besteedde ik veel tijd. Ook ging ik geregeld mee met het Zeeuwse Landschap naar de Hooge Platen om werkzaamheden te verrichten voor een kolonie sterns. Ik wist al vrij snel dat ik van mijn hobby (natuuronderzoek, natuurbeheer en landschapsbeheer) mijn beroep wilde maken. Het is dan een goede keuze om naar Velp te gaan. Eerst heb ik hier de middelbare Bosbouw en Cultuurtechnische school gedaan. De afstudeerrichting was Natuur- en Milieutechniek. In die periode werd net de OV-studentenkaart geïntroduceerd. Dus naast fietstochtjes op de Veluwe ging ik met schoolgenoten vaak kijken in diverse natuurgebieden in Nederland. Na de MBCS ging ik door naar de Internationale Agrarische Hogeschool Larenstein, ook in Velp. Hier studeerde ik Land-, Water- en Milieubeheer met als afstudeerrichtingen Natuur- en Landschapstechniek en Ruimtelijke Ordening Infrastructuur. Na deze opleiding kwam ik te werken bij ingenieursbureau Oranjewoud in Oosterhout. Hier hield ik me bezig met het onderdeel Natuur- en Landschap in milieueffectrapportages (MER). Als echte Zeeuw wilde ik graag weer terug naar Zeeland komen. Toen het Zeeuwse Landschap me benaderde voor een functie als projectmedewerker hoefde ik niet lang te twijfelen. Deze functie was helaas maar tijdelijk. Ik kon daarna gelukkig terecht bij Dienst Landelijk Gebied in Goes. Hier heb ik gewerkt aan de (binnendijkse) Natuurcompensatie Westerschelde en aan de aanpassingsinrichting Borssele (daar waar de Westerscheldetunnel uitkomt). Na verloop van tijd werd ik door SLZ en opnieuw door Het Zeeuwse Landschap benaderd om voor hen te komen werken. Het werk is zeer praktisch en past precies in mijn straatje. Bij Het Zeeuwse Landschap doe ik veel inventarisatiewerk in natuurterreinen en op akkerranden. De 3 dagen die ik bij SLZ werk besteed ik aan de volgende projecten: - Weidevogelbescherming - Amfibieënproject - Natuur op recreatieterreinen - Advisering - Soortenbeleid Bij de weidevogelbescherming begeleid ik vrijwilligers die de nesten van de weidevogels op landbouwgronden beschermen. Er moeten afspraken gemaakt worden met boeren en de nesten worden opgespoord en gemarkeerd. -28- De Boom In 1-2002 Voor het amfibieënproject in Zeeuws- Vlaanderen zijn de laatste 4 jaar meer dan 300 drinkputten (voorplantings biotopen) aangelegd of opgeknapt. Naast ontwerpen, bestaat het werk hier uit begrotingen en bestekken maken, begeleiden van de uitvoering en vooral veel regelen. Het project natuur op recreatie terreinen heeft als doel de natuurwaarden op de recreatieterreinen te verhogen. Vaak kan dit op een vrij simpele manier. De recreatieterreinen liggen meestal in de buurt van natuurterreinen, zodat ze als verbindingszone kunnen fungeren. Bovendien komen op de recreatieterreinen veel mensen. Dit biedt prima mogelijkheden op het gebied van voorlichting van natuur en landschap. Mensen die in het buitengebied wonen en die hun erf natuurvriendelijk en landschappelijk willen inrichten kunnen SLZ benaderen. Wij komen dan langs voor een advies. Het soortenbeleid is er op gericht om zeldzame soorten een steuntje in de rug te geven. We voeren speciaal op deze soorten gerichte maatregelen uit. Enkele voorbeelden hiervan zijn: steilwandjes graven waar oeverzwaluwen en ijsvogels hun nestgangen in maken, verruigde terreinen afplaggen voor hagedissen en krekels en bermen milieuvriendelijk maaien. Al met al werkzaamheden die zeer afwisselend zijn. Alex weegt een vogel, voordat hij geringd wordt (de vogel, niet Alex) -29-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 16