Veilig werken Blunders in het landschap... en dan de arbo De Boom In 1-2002 Door Lucien Calle, medewerker SLZ Waar gehakt wordt vallen spaanders. De meeste ongelukjes hebben slechts geringe gevolgen. Toch is het belangrijk om ook aan deze 'bijna ongelukjes' aandacht te besteden. Want echte ongelukken met ernstige gevolgen worden vaak voorafgegaan door een reeks van kleinere missers. Hieronder enkele voorbeelden. Sommige ongelukken zijn het gevolg van het niet goed nakomen van de voorschriften. Regelmatig zijn er echter ook van die onbenullige oorzaken. Een voorbeeld: Op weg met de hele ploeg vrijwilligers maakten we met het busje even een tussenstop om benzine te tanken. Iemand ging nog snel even wat in de achterbak bij de gereedschappen zitten rommelen. Ondanks dat we met zes personen waren had niemand gecontroleerd of de achterdeur goed gesloten was voordat we weer vertrok ken. En dus reden we met een open achterdeur het kruispunt van de N61 met de Tractaatweg bij Terneuzen op. Nu moet je weten dat dit zo'n beetje het drukste kruispunt in Zeeuws-Viaanderen is, en dan toch zeker in de ochtendspits. De gereedschapskist stond precies op de achterrand. Wij sloegen linksaf richting Zaamslag. En jawel, u voelt hem al komen, de eigenzinnige gereedschapskist ging rechtdoor, richting Axel. Gelukkig was het zo'n harde klap waarmee die kist op het asfalt landde. Zo waren we tenminste onmiddellijk op de hoogte van onze blunder. De kist tolde enkele keren om zijn as en schroevendraaiers, hamers, tangen en god weet wat nog voor talloze soorten gereedschap werden verspreid over het kruispunt. Voordat je dan die hele ravage weer compleet hebt, al rennend tussen al die auto's. En dan die talloze vernietigende blikken van de chauffeurs, we wilden hier allemaal even niet bijhoren. Nu betreft het niet direct een heel ernstige blunder en later hebben we er nog vaak om moeten lachen. Door het grote aantal mensen gaat kennelijk iedereen op elkaar vertrouwen en controleert niemand de achterdeur. In de Zakgids Veilig Vrijwilligerswerk vind je op pagina 24 allerlei regeltjes over het transport. Het deugdelijk afsluiten van deuren staat daar niet bij. Daar is de aanbeveling waarschijnlijk te vanzelfsprekend voor. In dit geval was een uitgeslapen chauf feur en een alert gedrag al voldoende geweest om de blunder te voorkomen. In de meidoorns Een ander incident deed zich voor tijdens de bacterievuur-controles. Je hebt van die meidoornhagen die fraai uitgegroeid zijn tot wel zo'n 6 meter hoog. Op een plaats helemaal bovenin een meidoorn zat een aangetaste tak, die we er graag uitgeknipt wilden hebben. Een ladder hadden we wel bij. Alleen heb je bij dergelijke struiken vaak geen dikke tak om de ladder tegenaan te zetten. Net onder de aangetaste tak zat een enorme wirwar van takken van de hondroos, die zich als doornige lianen door de ook al stekelige meidoorn slingerden. De ladder werd dan maar voorzichtig tegen de zachte uiteinden van de struikige massa gezet. Zeki, onze toenmalige dynamische medewerker, zag er wel een uitdaging in en klom naar boven. Helemaal boven aangekomen verschoof de ladder wat en wat vervelender was voor onze -6- De Boom In 1-2002 dappere vriend, de ladder draaide ook om zijn as. Zodoende bungelde Zeki onder de ladder, die hij nog krampachtig met een hand vasthield. Omdat hij inmiddels al helemaal vast zat in de doornige takken was de weg naar boven terug bijna onmogelijk. Bij iedere beweging werd de situatie penibeler omdat hij daardoor toch steeds iets verder en vaster in de stekelige massa wegzakte. Gealarmeerd door de kermende krachttermen werd onmiddellijk en eendrachtig begonnen met een reddingsactie. De enige mogelijkheid daarvoor was het vanaf de grond af openknippen van een soort ontsnappingsroute dwars door de struik. Uiteindelijk bleek de schade allemaal flink mee te vallen. Behalve wat schrammen en wat tijdverlies kwamen we met de schrik vrij. De onfortuinlijke Zeki deed overigens niet iets wat de richtlijnen voor het werken met ladders in bomen niet toe zouden staan. Als we echter van tevoren even wat nagedacht hadden dan hadden we kunnen voorzien dat deze situatie kon ontstaan. Door een persoon de ladder stevig vast te laten houden had voorkomen kunnen worden dat deze om zijn as draaide. Ook hier moeten we concluderen dat met wat gezond verstand deze situatie voorkomen had kunnen worden. Ook bij het snoeien van hoogstamfruit zijn er regelmatig situaties waarbij er aan de buitenzijde van de kroon weinig stevige takken zijn. Terwijl we toch ook regelmatig ook op die plaatsen snoeien. Daarom in verband met de veiligheid enkele tips: 1 Plaats de ladder: - altijd tegen een sterke tak, liefst in een vork, zodanig dat de ladder niet kan draaien of verschuiven. - altijd in de richting van het centrum van de kroon, dus van buiten naar binnen toe, zodat wanneer de ladder toch verschuift, deze naar binnen toe beweegt. 2 De ladder kan in onzekere situaties, bovenaan ook met een handig kort touwtje vastgezet worden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 5