V 't iumffe Zeeuwse natuurclubs op het internet De Boom In 1-2002 De wegen Van oudsher werden de doorgaande wegen onderhouden door de eigenaren of de gemeenten. Dichtbij een dorp of stad was soms tolheffing voor het nodige onderhoud. Na de eerste Wereldoorlog werden veel wegen verstevigd met de zogenaamde macadam. Deze steenslag heeft zijn naam te danken aan de Schot MacAdam en werd aangevoerd met grote legervoertuigen. Bestrating was er alleen in de bebouwde kom en op enkele doorgaande wegen. Het groot onderhoud aan de wegen en bermen werd gedaan door de kantonniers van het polderbestuur van 'De Brede Watering Bewesten Yerseke'. De bermen werden met de zeis gemaaid en begraasd door de schapen uit de schaapskooi bij 's-Heer Abtskerke. Wegelingen De zogenaamde wegelingen zijn wat bredere landwegen die uitkomen op de grotere wegen naar het dorp. Zij waren vaak niet meer dan een onverhard karrespoor. Van tijd tot tijd moesten kuilen opgevuld worden en beetje geëgaliseerd worden. Zoekweggetjes De zoekweggetjes waren doodlopende onverharde wegjes, nodig voor de boeren om bij hun percelen te komen. Onderhoud werd gezamenlijk gedaan, maar liet vaak te wensen over. Kerkenpaadjes Kerkenpaadjes waren de kortste route naar de kerk. Deze binnendoorwegge tjes door de weiden en langs de randen van percelen of watergangen liepen naar de veraf gelegen boerderijen, huizen en landerijen. Deze smalle paadjes met eenvoudige bruggetjes van hout, soms met takkenbossen, werden veel gebruikt door de boerenknechten en de schoolkinderen. Musterdvumme Op en rond het boerenerf Het boerenerf lag vroeger erg beschut door windsingels en hagen, die met de heggenschaar en zaag werden gesnoeid. Er was meestal een huisboomgaard met een kalveren- weidje, ook wel de gorsbogerd genoemd. In de boomgaard stonden wat appel- en perenbomen van verschillende rassen met soms ook wel eens een mispel-, pruim- en kersenboom. Op het erf werd de wintervoorraad en het stookhout opgeslagen. Het dikke knotwilgenhout werd gebruikt voor de kachel. Van de dunne takken werden bosjes gemaakt voor de bakoven (musters). Ook werd er een musterdvumme gemaakt. De musters werden horizontaal en verticaal en later schuin gestapeld, zodat het op een huisje leek. Mangels of voederbieten werden ingekuild, aardappelen werden in een put of zeuge opgeslagen. Veel van deze hier beschreven veranderingen zijn niet te zien op en om de boerderij en in het landschap. Oude landbouwmachines, gereedschappen en gebruiksvoor werpen zijn nog wel te zien in streek- en landbouwmusea. En Adri Harthoorn heeft een eigen collectie verzameld die hij graag laat zien aan iedereen die geïnteresseerd is. -10- De Boom In 1-2002 door Alex Wieland, medewerker SLZ (zie de rubriek 'Even voorstellen...') De informatieoverdracht via internet is de laatste jaren enorm toegenomen. Het voordeel is dat je snel en goedkoop aan informatie kunt komen. Soms wordt je echter zo overladen met informatie dat je door de bomen het bos niet meer ziet. De meeste internetsites die in onze provincie over natuur- en landschap gaan, staan nog in de kinderschoenen of dienen nog ontwikkeld te worden. Het opzetten van een goede en snelle website is echter niet zo makkelijk en bij veel Zeeuwse natuurclubs draait alles op vrijwilligers. Toch zijn er al diverse sites die de moeite van een bezoekje waard zijn. De aankomende nummers van De Boom In, zullen Zeeuwse websites met onderwerpen over natuur en landschap in het kort behandeld worden. Een goede startpagina voor mensen die geïnteresseerd zijn in natuur is www.natuur.pagina.nl. Hier staan zeer veel websites die een relatie hebben met natuur en landschap op vernoemd. Via het onderdeel regionale organisaties op de natuurpagina komen we terecht in West Zeeuws- Vlaanderen waar de Natuurbeschermings Vereniging 't Duumpje sinds 1999, als één van de eerste Zeeuwse clubs een website vervaardigde. Het adres van de website is: www.duumpje.nl Als eerste komen we op de openingspagina waarin het werkgebied (West Zeeuws-Vlaanderen) van de vereniging wordt afgebakend. Op de volgende pagina's valt te lezen wat de vereniging zoal doet. Er zijn werkgroepen op het gebied van planten, vogels, educatie, planologie en landschapsbeheer. Van iedere werkgroep wordt een korte beschrijving gegeven. Belangrijke producten van sommige werkgroepen worden even uitgelicht zoals het plan Kust in Kleuren. Tevens worden contactpersonen van de werkgroepen genoemd. Bij het onderdeel activiteiten is ruimte vrijgemaakt om de excursies die in 2002 in Zeeuws-Vlaanderen gehouden gaan worden op te nemen. Deze staan er nu (februari 2002) nog niet in maar dit zal spoedig het geval zijn. Het knotprogramma is wel al opgenomen waardoor men precies kan zien waar er de komende maanden geknot wordt. Zeer belangrijk is het onderdeel waar je jezelf aan kunt melden als lid van de vereniging. Er is ook ruimte om waarnemingen door te geven, deze komen jammer genoeg niet op de website. Erg leuk is het nieuwe onderdeel over de West Zeeuws- Vlaamse schaapskudde. Via een index kun je met behulp van trefwoorden snel de gewenste informatie vinden. De website van 't Duumpje is erg snel. Dit komt misschien omdat er geen foto's op de site staan. Enkele foto's van de belangrijke gebieden of speciale West Zeeuws-Vlaamse soorten zou wel leuk zijn. - 11 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 7