Minicamping Werendijke, Zoutelande De Boom In 2-2002 Hierin werd aangegeven dat naast het uitbreiden van de singelbeplanting er nog diverse andere mogelijkheden waren om het erf op te knappen. Zoals de aanplant van een hoogstamboom- gaardje, aanleg van een drinkput of het plaatsen van een torenvalk- of kerkuilenkast. Hierdoor krijgt het erf een meerwaarde voor de eigenaar, maar zeker ook voor de recreant op de minicamping. Het Vitaal Platteland-project, met de diverse mogelijkheden, voor ieder wat wils, sprak aan want er reageerden 21 minicampinghouders. In het najaar van 2001 werden 120 laanbomen, 20 hoogstamfruitbomen en 3600 stuks bosplantsoen geplant, 1 drinkput gegraven en 1 opgeknapt. In het jaar 2002 werd er zeer voortvarend gestart en werd bij 10 minicampings de beplanting aangepakt. Hierbij ging het niet alleen om nieuwe aanplant maar werd ook achterstallig onderhoud in de bestaande beplanting aangepakt. Binnen het project bestaat ook de mogelijkheid om oude/monumentale bomen door een vakkundig bedrijf te laten snoeien. Door het snoeien kunnen deze vaak zeer beeldbepalende bomen weer jaren mee. Een succesvol onderdeel was ook het verstrekken van torenvalk- en kerkuilnestkasten. Op twee adressen waar deze kasten werden verstrekt konden de eigenaren ai na een week melden dat er een paartje torenvalken in zat. Het wachten is nu op de gezinsuitbreiding in deze woningen op grote hoogte (3,5 a 4 m. hoog). torenvalkkast Natuurterrein Ook een nieuwe mogelijkheid werd aangeboord, namelijk de aanleg van een 'natuurterrein' bij de minicamping van de familie Melis te Westkapelle. De wens van de eigenaar was duidelijk: er moest water aanwezig zijn en, natuur en 'cultuur' moesten hand in hand gaan. Hier werd gekozen voor een hoogstamboomgaardje met oude fruitrassen. Deze bomen zijn sterker en beter bestand tegen ziektes dan de hedendaagse soorten. Water kwam er in de vorm van een drinkput en een sloot met zeer flauw talud waarbij knotwilgen werden geplant. Aan de wegzijde werd een Zeeuwse haag ingeplant met voor passanten een doorkijkje op het terrein. Ook oude gebruiken uit vroeger dagen werden teruggebracht, namelijk hakhoutbosjes, mispelbosjes en de aanplant van notenbomen (vliegwerend). Door middel van het inzaaien van een streekeigen, bloemrijk zaadmengsel hebben we de natuur een handje geholpen. Een groot aantal bloeiende planten is niet alleen een mooi gezicht, maar ook waardevol voor de natuur. Vlinders en andere insecten zoeken er nectar en vogels komen op de insecten af. De natuur kan hier vanuit tent of caravan gevolgd worden. Voor het najaar van 2002 staan weer een aantal eigenaren te popelen om aan de slag te gaan. Dit project geeft een duidelijke meerwaarde voor de recreant, maar ook voor de inwoners van Walcheren, ledereen kan nu het groene groeiproces van de bomen en struiken op de minicampings volgen tot het mooie eindbeeld, die de naam van Walcheren als 'tuin van Zeeland' eer aan zal doen. Hieronder volgen nog twee verslagen van deelnemende minicampings -18- De Boom In 2-2002 door Jopie Dingemanse, eigenaresse Het volgende stukje vertelt iets over de erfbeplanting op het akkerbouwbedrijf/ minicamping 'Werendijke' van de Mts Dingemanse. De monumentale boerderij ligt op zware kleigrond op een afstand van 500 m. van de hoogste duinen van Nederland, vlakbij Zoutelande. Toen in '44 Walcheren onder water werd gezet verhuisden de bewoners tijdelijk naar Zoutelande, wat droog was gebleven. Bij de hoogste vloed stond het water tot aan de dakgoot. In '45, na herstel van de dijken en het droogvallen van het land, keerde men weer naar de boerderij terug en begonnen de herstelwerkzaamheden. Men besloot in Walcheren een ruil- en herverkaveling tot stand te brengen. De grond kwam grotendeels rond de boerderij te liggen en er werden sloten en wegen aangelegd. Er werden vele bomen aangeplant, zo ook op 'Werendijke'. De erfbeplanting bestond voornamelijk uit populier, meidoorn en gewone vlier. De meidoorn werd 10 jaar geleden geruimd voor nieuwbouw van een loods en van de populieren legden er bij elke storm een paar het loodje. Van de fruitbomen die op het erf werden geplant zijn er nog enkele over: een vroege geel/groene zure appel (Madeleine?), die slechts een paar dagen lekker is. De mooie, blinkend rode najaarsappeltjes zijn versleten. Wat verder nog rest is een hoogstam stoofperenboom (St. Remy) en een vijftal handperen. De beide notenbomen geven nog elk jaar een goede oogst. Het kleinfruit zoals rode bes (janievers) en kruisbes (beiers) wat rond de moestuin stond, moest al in '70 het veld ruimen om plaats te maken voor bloementuin, gazon en schapenweitje. Ook werden na de inundatie de hofvijvers gedempt en o.a. opgevuld met de maalstenen van de molen, die in '41 was gesloopt. De boerderij ging in '74 over van vader naar zoon. Door de steeds slechtere omstandigheden in de landbouw werd naar een alternatief gezocht. Allerlei gewassen waren al uitgeprobeerd, maar gaven niet het gewenste resultaat. In '87 werd gekozen voor een minicamping. Kamperen bij de boer dus. Op de plaats van de vroegere hofvijvers verscheen een modern toiletgebouw en waar in '44 nog de hofweide was, die later als bouwland werd gebruikt, legde men een extra drainage aan en werd het kampeerveld ingezaaid. Met subsidie van Staatsbosbeheer werden 5 rijen bomen en struiken ingeplant: liguster, kornoelje, gelderse roos, haagbeuk en esdoorn. De aanplant ging in maart de grond in, waarna een zeer natte zomer volgde. Bij controle bleken dan ook praktisch alle bomen in leven en hoefde er niets bijgeplant te worden. Een probleem was wel de sterke, zoute westenwind, zo dicht bij zee. Het duurde dan ook wel zo'n 7 jaar voor de beplanting voldoende beschutting gaf. De eerste 5 jaar moest van de gemeente Veere nog mais gezaaid worden rondom de beplanting, zodat de tenten en caravans vanaf de openbare weg toch aan het gezicht onttrokken waren. Aan de noordzijde hebben we nog een aarden wal aangebracht, zodat de koude noordenwind minder vat had op de jonge aanplant. Dit bleek goed te werken en ook hier ging alles goed groeien. Er werd regelmatig gesnoeid en afgelopen winter is er flink uitgedund door een groepje SLZ-vrijwilligers, zodat ook de binnenste rijen weer voldoende licht krijgen. De bomen in de -19-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 11