VOL van een landschapscamping De Boom In 2-2002 Door Rudie Geus, medewerker SLZ Een landschapscamping is een camping waarbij voor elke recreatieve staanplaats een oppervlakte natuur wordt gerealiseerd. De Fam. Deist is in 1998 als eerste in Nederland een landschapscamping begonnen. Deze landschapscamping 'Kijkuit' ligt aan de Rietdijk tussen Zonnemaire en Brouwershaven op Schouwen Duiveiand. Bij de Fam. Deist is 2 ha. camping (met 60 staanplaatsen) gecombineerd met 5 ha. nieuwe natuur. Voor het gehele terrein is door bureau RBOI en SLZ een landschapsplan opgesteld met daarin diverse natuurelementen. Een schets van het terrein is bijgevoegd. Streekeigen elementen Bij het opstellen van het plan is rekening gehouden met de diverse streekeigen elementen zoals de naastgelegen kreek en karrevelden. Kenmerkend voor inrichting van het terrein zijn: - de nieuwe kreek, als verlengde van de bestaande kreek - een karreveld, onderlangs de dijk van de Grevelingen, op de plaats waar vroeger ook een karreveld was gelegen (richting Brouwershaven liggen ook karrevelden, de zogenaamde 'Wildernis') - drie drinkputten (een grote en twee kleine) - een uitkijkheuvel met vleermuiskelder - enkele bloemrijke akkers (in combinatie met akkerrandenproject Zonnestraal) Door aanleg van deze natuur- en landschapselementen ontstaat een zeer afwisselend terrein. De eerste paar jaar ontstond op het grote weiland toch een vrij monotoon beeld. Er was gekozen voor inzaai van een traag groeiend bermmengsel. De beplanting is nog klein en er zijn nog weinig plantensoorten. Vrijwilligers van SLZ hebben in 1999 maaisel van de nabijgelegen karrevelden 'de Wildernis' uitgestrooid in de nieuwe karrevelden op de landschapscamping, tevens is maaisel van de Rietdijk op de uitkijkheuvel gebracht. Na vier jaar ontstaat er een veel meer afwisselend beeld. De beplanting komt meer tot wasdom en er vestigen zich diverse plantensoorten (klavers, boterbloemen enz.) in het grote weiland. Opvallend is reeds het voorkomen van duizendguldenkruid en de rietorchis in de karrevelden, en de rietorchis en moeraswespenorchis in het hooiland langs de kreek. In de drinkputten kwaken rugstreeppadden en groene kikkers. De beplanting rondom het campingdeel ontwikkelt zich goed, vooral de snelgroeiende wilgen en elzen zorgen voor een goed microklimaat waardoor andere duurzame soorten (bv. eik) zich ook snel ontwikkelen. De aanplant van zwarte bes tussen het struweel zorgt voor bessen voor recreanten en diverse diersoorten. Wat vindt de eigenaar zelf van de landschapscamping? Dhr. Deïst: 'Geweldig, het geheel voldoet aan de verwachting en er was afgelopen jaren een volle bezetting op de camping'. Ook is de eigenaar tevreden over de ontwikkeling van het natuurdeel en het gebruik door recreanten. Vooral het pad rondom het natuurdeel wordt veel gebuikt door recreanten, buurtbewoners en de manege in de buurt. Het pad vormt een prachtige schakel van een rondje langs -24- De Boom In 2-2002

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 14