Vrijwilligers en soortenbescherming Kort nieuws Symposium op zaterdag 12 oktober in Ede De Boom In 2-2002 Op zaterdag 12 oktober 2002 wordt in de Reehorst in Ede een symposium gehouden met de titel: "Vrijwilligers en Soortbescherming', de onmisbare rol van vrijwilligers bij onderzoek naar en beheeractiviteiten voor bedreigde planten- en diersoorten in Nederland. Tijdens het symposium laten vrijwilligers zien welke rol zij vervullen bij de bescherming van planten- en diersoorten. Tijdens de presentaties wordt ingezoomd op verschillende vrijwilligersprojecten in het kader van soortbescherming, waarbij aspecten als verspreiding en ecologie, monitoring, voorlichting en beleid aan de orde komen. De organisatie is in handen van het landelijk Platform Soortenbeschermende Organisaties (PSO) in samenwerking met de Vereniging Onderzoek Flora en Fauna (VOFF) en Landschapsbeheer Nederland (LBN). Het symposium wordt gehouden in congrescentrum De Reehorst, Bennekomseweg 24 in Ede, nabij station Ede-Wageningen. De toegang is gratis maar aanmelding is noodzakelijk. Bovendien is er de mogelijkheid om uw (vrijwilligers)organisatie te presenteren door middel van een stand of een poster. Heeft u hier belangstelling voor, dan kunt u dit melden bij onderstaand adres. Aanmelden kan schriftelijk: Vereniging PSO, Postbus 506, 6700 AM WAGENINGEN of per e-mail: info@vereniqinqpso.nl. Meld u tijdig (maar uiterlijk 15 september) aan, want vol is vol!! Hieronder in hoofdlijnen het programma: 09.30 uur: ontvangst, opening en inleiding door de dagvoorzitter, voorstellen van de organisaties PSO, VOFF en LBN, de rol van de provincies bij het soortenbeleid en het belang van vrijwilligers, entertainment. 11.30 uur: parallelle presentaties met keuze uit: Levende Muren ('Stadsontwikkelingsproject Belvedere in Maastricht, kansen voor muurhagedis en ecologie' en 'Over leven in de stad - bedreigde planten en dieren in het stedelijk milieu') Vlaggenschepen van de natte heide ('Het gentiaan-mieren-blauwtje: een driehoeksverhouding in de natte heide') WetlandWachten ('WetlandWachten op de bres voor vogels') 14.00 uur: parallelle presentaties met keuze uit: Verlanden van verbanden: de levensgemeenschap van krabbenscheer ('Herstel van krabbenscheer en groene glazenmaker', 'Habitatverbetering voor de zwarte stern in het Veenweidegebied') Poelenoude glorie of nieuw perspectief? ('Poelen, wetlands in je achtertuin', en 'Poelen, het kan nog beter') 15.20 uur: Landschapsbeheer voor weidevogelbeheer 15.40 uur: conclusies (successen verbeterpunten) en aanbevelingen. 16.00 uur: ondertekenen samenwerkingsovereenkomst tussen PSO, VOFF en LBN, afsluiting. Het complete programma is te vinden op de websites: www.verenigingpso.nl, www. voff. nl, of www. landschapsbeheer, com. -30- De Boom In 2-2002 Vrijwilligersdag! Niet vergeten: zaterdagmiddag 31 augustus is onze jaarlijkse vrijwilligersdag. Alle bij ons bekende vrijwilligers in het landschapsbeheer en de weidevogel-bescherming ontvangen binnenkort een uitnodiging. Het programma is op dit moment nog niet rond, maar bevat weer binnen- en buitenactiveiten en een prijsuitreiking. Deze keer wordt de vrijwilligersdag gehouden in Zeeuws-Vlaanderen. Nader bericht volgt. Jurassic Polderland In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is momenteel de tentoonstelling 'Jurassic Polderland' die over de Nederlandse reptielen en amfibieën gaat, te bezichtigen. De tentoonstelling is ontwikkeld door Natuurmuseum Nijmegen. Daarnaast hebben Stichting Landschapsbeheer Zeeland, KNNV Walcheren en RAVON Zeeland foto's en informatie geleverd voor panelen over aanleg en onderhoud van poelen (SLZ), de paddentrek (KNNV) en de soorten amfibieën en reptielen die in Zeeland voorkomen (RAVON). Verder heeft het museum allerlei activiteiten bedacht rond dit thema. Verspreid over de heemtuin van het museum zijn gedichten over deze interessante dieren te vinden, geschreven door leden van de zeeuwse schrijversvereniging 'Pennevreugd'. Een kunstenares maakte een slangennest met eieren en ander objecten van wilgentenen. Er staan in de heemtuin grote silhouetten van amfibieën, die aangeven welke soorten ter plekke voorkomen. Met behulp van zoekkaarten kan gespeurd worden. Samen met KNNV Walcheren is een amfibieënroute uitgezet door natuurgebied de Manteling. Op iedere maandagmorgen in juli en augustus is er een (W)onder- waterwereld workshop voor kinderen (tijdig aanmelden). Bel voor meer informatie hierover naar het museum: tel. 0118-582620. Het museum is in juli en augustus iedere dag geopend van 10.00 tot 18.00 u. en vanaf september van 10.00 tot 17.00 u., maar op maandag en zaterdag dan van 12.00 tot 17.00 u. De tentoonstelling loopt nog tot 3 november 2002. Staigiairs Dit voorjaar hebben Dingeman de Visser uit Ritthem en Jaap Jansen uit Westkapelle voor een korte tijd stage gelopen bij SLZ. Vooraankondiging Natuurwerkdag Op 2 november 2002 wordt voor de tweede keer de Natuurwerkdag georganiseerd. Organisaties als Landschapsbeheer Nederland, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, de Landschappen en vele andere werken samen om te proberen op deze dag, op zo'n honderd lokaties verspreid over heel Nederland, zo veel mogelijk mensen te laten werken aan het beheer van natuur en cultuurlandschap. Het is de bedoeling dat een breed publiek een kijkje achter de schermen van natuur- en landschapsbeheer in Nederland kan nemen, door ze de kans te bieden actief mee te werken. Net als vorig jaar worden de Zeeuwse vrijwilligersgroepen in het landschapsbeheer gevraagd mee te werken, door op deze zaterdag een werkdag te plannen die openstaat voor 'nieuwkomers'. Om alles organisatorisch zo goed mogelijk te laten verlopen vragen we alle 32 -31 -

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 17