Zeeuwse recreatiebedrijven in het groen De Boom In 2-2002 Door Marco Ouwerkerk, medewerker NORT* Zeeland Natuur die al begint op het recreatieterrein. Met mooie planten die thuishoren in de omgeving, waar vogels en vlinders op afkomen. En natuurlijk meer recreanten. In samenwerking met Landschapbeheer Nederland biedt RECRON (Vereniging van Recreatieondernemers Nederland) een project waarin recreatieondernemers leren natuur en landschap op hun bedrijf te bevorderen. In de provincie Zeeland is de organisatie van het project in handen van NORT Zeeland i.s.m. Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Investeren Steeds meer recreanten zoeken groen, rust en ruimte; ze willen lekker ontspannen in de natuur of aangenaam verrast worden door bloeiende planten, een mooie paddestoel, een vlinder, een vluchtende eekhoorn of een schichtig ree. Van oudsher zijn recreatie en natuur met elkaar verweven. Mooie natuur op en rond recreatiebedrijven is voor veel recreanten van groot belang. Volgens het onlangs gehouden ANWB- Onmibusonderzoek houdt zelfs veertig procent van de recreanten rekening met natuur en milieu bij de keuze van hun accommodatie. Maar wanneer de aanwezige terreinruimte optimaal wordt benut door zoveel mogelijk standplaatsen te creëren, kan er geen boom meer bij. Dus de recreatieondernemer die kwaliteit wil leveren, investeert niet alleen in toiletgebouwen en zwembaden, maar ook in groen. Eigenbelang Hoewel de Nederlandse recreatiebedrijven samen 20 duizend hectare groen gebied vormen, worden ze vanuit de politiek toch vaak gezien als obstakel voor natuurgebieden. Recreatieondernemers kunnen zelf natuur- en landschapswaarden vergroten, wanneer ze hun terreinen inpassen in het omliggende landschap, zodat de flora en fauna die in de omgeving thuishoort, ook op het bedrijf aanwezig is. Bedrijven die deel uitmaken van het samenspel van landschap, planten en dieren krijgen zo een meerwaarde. En versterken zo de ecologische infrastructuur. Zo bieden houtwallen en heggen schuil- en nestgelegenheid voor bijvoorbeeld egels en vogels, maar ook privacy voor gasten. Het stimuleren van natuur op het bedrijf is ook in het belang van de recreatieondernemer die wil uitbreiden. De procedures lopen vaak jaren, zeker in het gebied van de Ecologische Hoofdstructuur, waar 60 procent van de recreatiebedrijven in gelegen is. Zeeuwse situatie Speciaal voor recreatieondernemers is het project 'Groen uitgerust, Natuur en Landschap op recreatiebedrijven', ontwikkeld (zie artikel pag. 9). Ook in de provincie Zeeland bestaat duidelijk een behoefte om de groenvoorzieningen op kampeerterreinen een meer centrale plaats te geven. Dit past natuurlijk uitstekend in de ontwikkeling van Zeeland als groen-blauwe oase. Toeristen verlangen in de toekomst meer dan alleen maar slapen op de camping en vervolgens de gehele dag op het strand. De beleving van rust, groen en ruimte moet al op het bedrijf beginnen, het project 'Groen uitgerust' sluit mede op deze wens aan. -2- De Boom In 2-2002 Voorbeeldbedrijven Voorafgaand aan de Zeeuwse versie van het project 'Groen uitgerust', is Stichting Landschapsbeheer Zeeland in het kader van Vitaal Platteland al aan de slag gegaan op tien geselecteerde recreatiebedrijven. Deze bedrijven voldoen aan diverse criteria op het gebied van geografische ligging en vergroeningsmogelijkheden. Dit was nodig omdat deze bedrijven in de toekomt zullen fungeren als voorbeeldbedrijf. De tijdens dit project opgedane ervaring heeft ervoor gezorgd dat Zeeland als één van de eerste provincies met de nieuwe methodiek aan de slag kon. Enthousiast Opvallend in het hele project is dat de ondernemers anders tegen groenonderhoud op hun bedrijf gaan aankijken; ze maken een omslag in het denken over groen. Als de ondernemer zelf enthousiast wordt is de kans op uitvoering van het bedrijfsnatuurplan groter. Daarom is het belangrijk dat er een beroep gedaan wordt op de zelfwerkzaamheid van de ondernemer; hij inventariseert zelf het aanwezige groen en gaat zelf op zoek naar de bepalende eigenschappen van zijn bedrijf. Tijdens de cursus is naar voren gekomen dat de ondernemers dit een prettige manier van werken vinden. Resultaat Inmiddels heeft een groep van tien recreatieondernemers het cursusgedeelte van het project afgerond. De volgende fase wordt op dit moment voorbereid. Op basis van de tijdens de cursus en een bedrijfsbezoek verzamelde gegevens zal de medewerker van SLZ een bedrijfsnatuurplan opstellen waarmee de ondernemers hun groen kwalitatief kunnen verbeteren. Met het plan in de hand zullen zij een bijdrage leveren aan het vergroenen van onze prachtige provincie. Kamperen in de natuur op Camping Sattva te Philippine Bron: Recreactie, vakblad voor de recreatieondernemer, nr. 12 december 2001 artikel van F. van Dreven NORT staat voor: Nederlandse Ondernemers Recreatie en Toerisme

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 3