Natuurplan camping Wulpen Peer De Boom In 2-2002 Kruideniers De hoogstamboomgaard van camping Wulpen te Cadzand door Alex Wieland, medewerker SLZ Camping Wulpen is gelegen in Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen. Voorde gasten is er van alles te beleven, het strand ligt op enkele kilometers afstand en het karakteristieke West Zeeuws-Vlaamse landschap begint al op de camping. De familie Risseeuw, al sinds 1969 eigenaar, is al geruime tijd bezig om natuur, landschap en cultuurhistorie op de camping te integreren. Het is wat dat betreft een echt voorbeeldbedrijf voor andere ondernemers. Net als vele andere campings is er gestart vanaf een landbouwbedrijf en veel karakteristieke elementen van het oude landbouwbedrijf zijn dan ook nog terug te vinden op de camping. Het terrein is 10 ha groot en biedt plaats aan 220 eenheden. In 1999 is er door oud SLZ-medewerker Winant Halfwerk in samenwerking met de familie Risseeuw een bedrijfsnatuurplan opgesteld. Oude elementen In een bedrijfsnatuurplan worden altijd eerst de bestaande elementen beschreven. Verspreid over de camping staan diverse oude bomen (hoogstamfruit, walnoot, leilinde, linde en iep). Deze bomen hebben grote cultuurhistorische waarden en zijn echte blikvangers. Ze geven de camping een karakter van besloten en beschutte plaatsjes afgewisseld met wat meer open en zonrijkere plaatsen. Aan de rand van de camping staan circa 90 oude knotwilgen. De overige beplanting (heggen en singels) op de camping bestaat uit inheems materiaal: vuilboom, hondsroos, sleedoorn, rode kornoelje, meidoorn, veldesdoorn en gewone es. Op veel andere campings wordt nog steeds gebruik gemaakt van uitheems materiaal als conifeer en laurier. Het inheemse plantmateriaal heeft echter veel meer waarden voor dieren. De brede soortenkeuze staat garant voor een lange bloeiperiode. Zo staat er in het voorjaar altijd wel een boom of struik in de bloei en in het najaar kunnen mens en dier genieten van de vruchten, bessen of zaden. Op het erf ligt ook nog een oude n veedrinkput die vooral cultuurhistorisch van belang is. Nieuwe plannen Ondanks dat er aardig wat natuurelementen aanwezig zijn, zijn er toch in het kader van het bedrijfsnatuurplan veel nieuwe projectjes bedacht en uitgevoerd om de camping voor mens en natuur nog aantrekkelijker te maken. De voorstellen uit het bedrijfsnatuurplan zijn terug te vinden op de plattegrond op de volgende bladzijde. Cadzand ligging camping Wulpen

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 4