®£o°gok o° O °°OOOo Niet op de kaart nestkasten en vleermuiskaslen houtnlJen en houtmijten vervangen van hoogopgaande bomen door knotbomen -^^OQOÓCjvJÜÓOOG Stn|dersdi|k camping Wulpen, Cadzand De Boom In 2-2002 (bij plattegrond) nieuwe maatregen tbv de natuur 1. hoogstanboomgaard 2. knotbomen 3. gemengde haag 4. bloemrijke kruidenrand 5. vlindertuin 6. mini-akkertjes 7. leiperen 8. gevarieerd beplante hoofdtoegangsweg 9. gemengde haag 10. steenuilennestkast 11. kunstnesten huiszwaluwen 12. zitplaatsen voor huiszwaluwen op draden gespannen tussen bomen 13. vlinderplanten rond de travalje 2.7 12.5 kunstnest voor de huiszwaluw De meeste ruimte voor de aanleg van nieuwe elementen was op een stukje niet ingerichte camping. Hier is een hoogstamfruitboomgaard van 32 bomen aangelegd (1). Vroeger kon men bij iedere boerderij een dergelijke boomgaard aantreffen. Vooral de wat oudere boomgaarden hebben naast cultuurhistorische waarden ook hoge natuurwaarden. Bij iedere boom is een bordje met de soortnaam geplaatst. Rondom de boomgaard zijn knotbomen (es, populier en wilg) geplant (2). Daarnaast is er rondom de boomgaard een gemengde haag geplant (3). Deze haag zorgt er voor dat de bomen beschut staan en biedt voedsel en schuilgelegenheid aan veel dieren. Tussen de haag en de boomgaard is een bloemrijke kruidenrand ingezaaid. Deze kruidenrand trekt veel vlinders en andere insekten aan. Het is natuurlijk ook een prachtig zicht om de bloeiende planten te zien. Op het terrein is een speciale vlindertuin aangelegd waar diverse voor vlinders aantrekkelijke bloeiende planten en ouderwetse boerderijplanten staan. Zeer bijzonder zijn de mini-akkertjes. Veel recreanten die door de polder fietsen, zien op het land gewassen staan die ze niet op naam kunnen brengen. Naast de reguliere gewassen worden ook ouderwetse gewassen (o.a. meekrap) verbouwd. Bij ieder akkertje staat natuurlijk een naambordje. Bij de ingang van de boomgaard zijn diverse leiperen geplant. Deze bomen kwam je vroeger regelmatig tegen, maar zijn tegenwoordig een stuk zeldzamer. Op de andere delen van de camping zijn de voorgestelde maatregelen minder omvangrijk. Bij de ingang en langs de rand van de camping wordt de bestaande beplanting omgevormd tot een meer soortenrijk struweel of haagbeplanting. Van het snoeihout dat vrijkomt bij het onderhoud aan de beplanting zijn houtrillen, takkenhopen en 'groene speeltoestellen' gemaakt. In het bedrijfsnatuurplan is ook voorgesteld om de bestaande planten in de perken en de bloembakken te vervangen voor meer aantrekkelijke planten voor insekten. Ook worden er op diverse plaatsen nestkasten opgehangen voor steenuil, huiszwaluw, boerenzwaluw en andere holenbroeders en vleermuizen. Afgelopen jaar is een stuk landbouwgrond grenzend aan de camping omgetoverd tot klaverweide. Dit is een mooi leefgebied voor allerlei dieren en waarschijnlijk ook een leuk speelgebied voor de kinderen van de camping. Nieuwsgierig geworden? Reserveer dan een plaatsje op de camping want dhr. Risseeuw verzorgt regelmatig rondleidingen over de camping voor de campinggasten. Adres: Camping Wulpen, Vierhonderdpolderdijk 1, 4506 HK, Cadzand, 0117-391226

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 5