Groen uitgerust Een cursus over natuur en landschap op het recreatiebedrijf De Boom In 2-2002 Poel Camping Sattva, Philippine Een bloeiende akkerrand verfraait de camping en lokt vlinders en andere dieren (hier op camping Wulpen, Cadzand) De Boom In 2-2002 Door Alex Wieland, medewerker SLZ Mensen stellen steeds meer eisen aan het gebied waarin zij recreëren. De kwaliteit van de omgeving is voor de recreant dan ook een belangrijk criterium bij het maken van een keuze voor een bestemming en een recreatiebedrijf. Tevreden gasten zijn essentieel voor een recreatiebedrijf. Zij komen wellicht een keer terug en vertellen hun positieve ervaring door. Een gast moet zich thuis voelen op de plaats waar hij verblijft. Hij moet niet alleen de hier aanwezige voorzieningen waarderen, maar ook de omgeving. Dat doet hij vooral als het landschap er fraai uitziet en wanneer er natuur aanwezig is. De recreatieondernemer kan hier een steentje aan bijdragen door de kwaliteit van natuur en landschap op en rond het bedrijf te versterken. Ook natuur en landschap zijn gebaat bij een vergroening van de camping. Veel campings liggen in of nabij de ecologische hoofdstructuur. Door het groen op en rond de camping te ontwikkelen wordt niet alleen de camping aan het zicht onttrokken. De groenelementen bieden veel dieren voedsel, broed- en schuilgelegenheid. De aanwezige groenelementen rondom de camping en tussen de standplaatsen in, functioneren voor dieren als geleidende elementen om van het ene gebied naar het andere gebied te komen. De meeste recreatiebedrijven hebben een centrum wat intensief door de gasten gebruikt wordt. Hier zijn voor de natuur de minste kansen. Meer naar de rand wordt het gebruik steeds extensiever. Het wordt hier steeds rustiger en groener. Hier zijn dan ook meer kansen voor de natuur. De laatste jaren zijn veel ondernemers gestart met een kwaliteitsimpuls. Het aantal standplaatsen neemt af of blijft hetzelfde, de gemiddelde standplaats wordt groter. Er is dus meer ruimte voor groen. De cursus 'Groen Uitgerust' biedt de recreatieondernemers handvaten om •hun terrein zo groen mogelijk in te richten. In 2001 is in Zeeland voor het eerst gestart met deze cursus, 18 ondernemers deden mee. De kans is groot dat de cursus in het najaar van 2002 herhaald wordt. Tijdens de cursus worden mogelijkheden aangedragen hoe het recreatieterrein natuurvriendelijk en landschappelijk ingericht kan worden. Door Landschapsbeheer Nederland is een speciale cursusmap ontwikkeld. SLZ heeft deze aangevuld met materiaal dat speciaal voor Zeeland van toepassing is. Tijdens de drie middagen en een dagexcursie zijn diverse voorbeelden behandeld van bijdragen die recreatieterreinen op het gebied van natuur en landschap kunnen leveren. Tijdens de cursus zijn de volgende onderdelen behandeld: - Natuur- en landschapsbeleid; - Landschap en landschapselementen; - Ecologie en ecologisch beheer; - Communicatie en samenwerking; - Financiering. Natuur- en landschapsbeleid Het beleidsonderdeel is meestal saaie kost. Toch is het vooral voor recreatieondernemers wel belangrijk. Het rijksbeleid houdt zich vooral bezig met het beleid op hoofdlijnen. Voorbeelden zijn enkele nota's als Natuur voor mensen, mensen voor natuur en het Structuurschema Groene -9-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2002 | | pagina 6